Maminka.czNovorozenec

Hnízdo pro miminko. Jak ho správně vybrat a proč v něm kojenci lépe spinkají?

Simona Procházková 6.  6.  2023
Útulná hnízdečka jsou jedním z moderních a velmi populárních pomocníků novopečených maminek. A není divu, děťátka je zbožňují a jsou v nich velmi spokojená. Nejenže tato „vychytávka“ krásně vypadá, ale zároveň je i vysoce funkční a výborně napomáhá nejen spánkovému režimu miminek. Poradíme, podle čeho vybírat a kdy hnízdečko využijete nejlépe.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Dětské hnízdo je všestranný pomocník, skvělý pro spokojený spánek a pohodlný odpočinek miminka. Nabízí ohraničený prostor, který zajišťuje pocit bezpečí. Skvěle ho využijete také při cestování nebo na dovolené, kdy zajistí zdravý spánkový režim. Děťátko totiž ví, že je to jeho místo na spaní, ať už ho uložíte do kolébky, větší postýlky nebo jakéhokoli jiného lůžka, které nezná – třeba v hotelu, na chalupě nebo u babičky. V hnízdu se cítí bezpečně a jako doma, není nervózní a nebudí se. Hnízda také pomáhají s následnou adaptací při přesunu do velkých postýlek.

VIDEO: Jak se vyvíjí držení hlavičky u nejmenších kojenců?

„Kvůli riziku vzniku syndromu náhlého úmrtí kojence (SIDS) nedoporučuje WHO umisťovat do prostoru, ve kterém miminka spí, žádné hračky či jakékoli předměty, které by ho mohly nějakým způsobem ohrozit. V souvislosti s tím se objevují názory poukazující na nebezpečí mantinelu u hnízdečka. Děťátko by mohlo během spánku zabořit obličej do mantinelu a hrozilo by pak jeho udušení. Z mého pohledu je používání hnízda v tomto ohledu bezpečné, a pokud jsou dodrženy všechny zásady bezpečnosti, nemusí se rodiče bát hnízdečko používat. Záleží samozřejmě na každém miminku, ale většina má bezprostředně po narození ráda zavinutí, které jim přináší pocit bezpečí. Hnízdečko pak představuje útulnější prostor než samotná dětská postýlka a dětem se v takovém prostředí často lépe spí,“ vysvětluje Mgr. Iva Bílková, Cert. MDT, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

Jaké hnízdo pro miminko? Lehké a z kvalitní bavlny

Dětské hnízdo by mělo být lehké, aby bylo možné ho pohodlně přenášet po domě a aby vždy miminku zajistilo jeho ohraničený prostor na odpočinek. „Kvalitní dětské hnízdo se pozná podle použitého materiálu. Není totiž bavlna jako bavlna, navíc spousta hnízd je vyrobena z polyamidu. Každá látka, která přijde do přímého kontaktu s citlivou dětskou pokožkou, musí být testována a jako výsledek její nezávadnosti je vydán certifikát. Čím vyšší je onen certifikát, tím kvalitnější je látka,“ popisuje Silvia Skala, která pod značkou Mimi Concept prodává a vyvíjí praktické produkty pro děti. Nekvalitní látka může totiž snadno podráždit jemnou pokožku kojenců.

 „Všechny možné nabídky na ušití výbavičky, které mohou maminky najít na Instagramu a Facebooku, jsou sice fajn, ale zákazník vůbec neví, v jakém prostředí je jeho zboží vyráběno. Možná ho paní šije doma. Možná má doma zvířata. Možná že hotový výrobek ihned neuloží do ochranných materiálů a skladuje ho na nevhodném místě. Možná používá látky bez potřebné certifikace, aby se dostala na nižší cenu. Když si uvědomíte, že do porodnice nesmíte donést ani květinu kvůli pylu, není vždy dobrý nápad uložit miminko do hnízda, jehož původ neznáte,“ upozorňuje Silvia Skala.

Vojtova metoda bez pláče? Jde to! Ne vždy je navíc nutná, říká fyzioterapeutka

Správná velikost hnízda

Ano, vybírejte s rozvahou a přemýšlejte nad vhodnou velikostí. Mohlo by se možná zdát, že čím větší hnízdo, tím lepší, protože déle vydrží. Ale to je obrovská chyba. Spousta výrobců v rámci konkurenčního boje zvolí větší velikost hnízda, ale ve skutečnosti je to zbytečné. Hnízdo primárně slouží novorozenému miminku a má mu suplovat bezpečný a ohraničený prostor, který zná z maminčina bříška. „Tím, že dítě uložíte do velkého hnízda, ve kterém bude takzvaně plavat, přichází právě o tento největší benefit hnízda. Je to podobné jako kupovat zimní boty o číslo větší. V zimě boty budou veliké a v létě, když dítěti padnou, už je dítě stejně nosit nebude,“ doplňuje Skala. Obvykle jsou dětská hnízda vhodná pro děti od narození do 6 až 7 měsíců věku. Pro miminka, která hnízdo vyžadují i nadále, je však možné pořídit větší pokračovací hnízdo.

„U novorozence lze využít hnízdečko nejen ke spánku, ale můžete ho využít i k rozvoji motoriky a smyslů. Například ho v hnízdečku můžete položit pod hrazdičku a motivovat k úchopu hračky a zvedání nožiček či otáčení na bok. A pokud ho přetočíte na bříško, může krásně trénovat první vzpřímení. Čas strávený v hnízdečku není nějak limitován, ale pokud u dítěte vidíte motivaci pohybovat se vpřed nebo se snaží samo otáčet na bříško, využívejte v době bdění raději volný neklouzavý povrch. Hnízdečko by dítě v tomto případě mohlo omezovat ve volném pohybu,“ uvádí fyzioterapeutka Mgr. Iva Bílková.

Hnízdo by mělo držet tvar

Dětské hnízdo by mělo dobře držet tvar. Aby splňovalo svůj účel, nesmí být ani moc tvrdé, ale ani příliš měkké. „Nejlepší hnízdo je takové, které mohou sourozenci po čase dědit a které pořád bezchybně plní svůj účel,“ říká Skala. Super vychytávkou je třeba bezpečnostní kapsička na stahovací šňůrky, která má všitý suchý zip z vnitřní strany tak, aby s ním miminko nepřišlo do kontaktu a aby šňůrky na úpravu velikosti hnízda byly bezpečně uložené a schované.

Polohování miminka: na bok, nebo na bříško? A jak to střídat? Odpovědi má fyzioterapeutka

Kdy a jak hnízdo používat? Jaké jsou výhody a nevýhody?

Mgr. Iva Bílková, Cert. MDT, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky

  • Hnízdečko, v podstatě polstrovaná podložka s mantinelem, je primárně určeno k ukládání miminka ke spánku. Obrovskou výhodou je zejména to, že je lehce přenosné. Pokud tedy potřebujete miminko uložit během dne ke spánku, můžete položit hnízdečko kamkoli, například na pohovku, a máte jistotu, že dítě se z něho nedostane pryč a nic se mu nemůže stát.
  • V prvních měsících života dítěte tedy v podstatě nemusíte brát na cesty postýlku, ale postačí právě hnízdečko, které položíte do postele. Rodiče ho také využívají, pokud spí s děťátkem v jedné posteli. Mají ho hned u sebe, ale zároveň ho mantinel ohraničuje a nemusí se bát, že by ho nějak zranili.
  • Další výhodou je právě zmíněný mantinel, který se dá hezky využít k polohování miminka. Zejména v prvních dnech, ale i týdnech po porodu, kdy děti často blinkají, se doporučuje je polohovat ke spánku na bok. Mantinel tedy můžete využít jako oporu pro zádíčka dítěte, čímž zajistíte lepší stabilitu a zamezíte i přílišnému zaklánění hlavičky.
  • S přibývajícím věkem se děti během spánku čím dál více převalují a pohybují a hnízdečko jim pak začíná spíše vadit, jelikož je omezuje v pohybu. Pokud tedy vaše děti lezou, takže dokážou mantinel hnízdečka hravě přelézt, už bych se používání hnízdečka spíše vyvarovala nebo bych případně pořídila větší velikost určenou pro starší děti.
  • Existují děti, které si k hnízdečku vytvoří takový vztah, že ho vyžadují ke spaní i třeba ve třech letech. Jak dlouho tedy hnízdečko využívat, je značně individuální.
  • Rodiče by měli dávat pozor zejména v okamžiku, kdy děti začínají být více pohyblivé. V tom okamžiku již není bezpečné dávat spící miminko, i když je v hnízdečku, na vyvýšená místa, jako jsou například pohovka či kraj postele. Může se stát, že se miminko přetočí a překulí přes mantinel. Mohlo by spadnout.
  • Při výběru je důležité zvolit vhodnou velikost hnízda a dále dbát na to, aby bylo vyrobeno ze 100% bavlny a bylo možné ho vyprat. Mantinel by měl být dostatečně vyplněn dutým vláknem či pěnovými kuličkami.
Témata: Novorozenec, Po porodu, Kojenec, Batole, Miminko, Praktické rady, Miminko, Šestinedělí, Instagram, Spánek, Dítě je na světě, WHO, Obrovská, Cert, Děťátko, Iva Bílková, SIDS, Hnízdečko, Facebook, Bavlna, Mantinel, Hnízdo
Mohlo by vás zajímat