[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Dětské hnízdo je všestranný pomocník, skvělý pro spokojený spánek a pohodlný odpočinek miminka. Nabízí ohraničený prostor, který zajišťuje pocit bezpečí. Skvěle ho využijete také při cestování nebo na dovolené, kdy zajistí zdravý spánkový režim. Děťátko totiž ví, že je to jeho místo na spaní, ať už ho uložíte do kolébky, větší postýlky nebo jakéhokoli jiného lůžka, které nezná – třeba v hotelu, na chalupě nebo u babičky. V hnízdu se cítí bezpečně a jako doma, není nervózní a nebudí se. Hnízda také pomáhají s následnou adaptací při přesunu do velkých postýlek.
„Kvůli riziku vzniku syndromu náhlého úmrtí kojence (SIDS) nedoporučuje WHO umisťovat do prostoru, ve kterém miminka spí, žádné hračky či jakékoli předměty, které by ho mohly nějakým způsobem ohrozit. V souvislosti s tím se objevují názory poukazující na nebezpečí mantinelu u hnízdečka. Děťátko by mohlo během spánku zabořit obličej do mantinelu a hrozilo by pak jeho udušení. Z mého pohledu je používání hnízda v tomto ohledu bezpečné, a pokud jsou dodrženy všechny zásady bezpečnosti, nemusí se rodiče bát hnízdečko používat. Záleží samozřejmě na každém miminku, ale většina má bezprostředně po narození ráda zavinutí, které jim přináší pocit bezpečí. Hnízdečko pak představuje útulnější prostor než samotná dětská postýlka a dětem se v takovém prostředí často lépe spí,“ vysvětluje Mgr. Iva Bílková, Cert. MDT, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.
Dětské hnízdo by mělo být lehké, aby bylo možné ho pohodlně přenášet po domě a aby vždy miminku zajistilo jeho ohraničený prostor na odpočinek. „Kvalitní dětské hnízdo se pozná podle použitého materiálu. Není totiž bavlna jako bavlna, navíc spousta hnízd je vyrobena z polyamidu. Každá látka, která přijde do přímého kontaktu s citlivou dětskou pokožkou, musí být testována a jako výsledek její nezávadnosti je vydán certifikát. Čím vyšší je onen certifikát, tím kvalitnější je látka,“ popisuje Silvia Skala, která pod značkou Mimi Concept prodává a vyvíjí praktické produkty pro děti. Nekvalitní látka může totiž snadno podráždit jemnou pokožku kojenců.
„Všechny možné nabídky na ušití výbavičky, které mohou maminky najít na Instagramu a Facebooku, jsou sice fajn, ale zákazník vůbec neví, v jakém prostředí je jeho zboží vyráběno. Možná ho paní šije doma. Možná má doma zvířata. Možná že hotový výrobek ihned neuloží do ochranných materiálů a skladuje ho na nevhodném místě. Možná používá látky bez potřebné certifikace, aby se dostala na nižší cenu. Když si uvědomíte, že do porodnice nesmíte donést ani květinu kvůli pylu, není vždy dobrý nápad uložit miminko do hnízda, jehož původ neznáte,“ upozorňuje Silvia Skala.
Ano, vybírejte s rozvahou a přemýšlejte nad vhodnou velikostí. Mohlo by se možná zdát, že čím větší hnízdo, tím lepší, protože déle vydrží. Ale to je obrovská chyba. Spousta výrobců v rámci konkurenčního boje zvolí větší velikost hnízda, ale ve skutečnosti je to zbytečné. Hnízdo primárně slouží novorozenému miminku a má mu suplovat bezpečný a ohraničený prostor, který zná z maminčina bříška. „Tím, že dítě uložíte do velkého hnízda, ve kterém bude takzvaně plavat, přichází právě o tento největší benefit hnízda. Je to podobné jako kupovat zimní boty o číslo větší. V zimě boty budou veliké a v létě, když dítěti padnou, už je dítě stejně nosit nebude,“ doplňuje Skala. Obvykle jsou dětská hnízda vhodná pro děti od narození do 6 až 7 měsíců věku. Pro miminka, která hnízdo vyžadují i nadále, je však možné pořídit větší pokračovací hnízdo.
„U novorozence lze využít hnízdečko nejen ke spánku, ale můžete ho využít i k rozvoji motoriky a smyslů. Například ho v hnízdečku můžete položit pod hrazdičku a motivovat k úchopu hračky a zvedání nožiček či otáčení na bok. A pokud ho přetočíte na bříško, může krásně trénovat první vzpřímení. Čas strávený v hnízdečku není nějak limitován, ale pokud u dítěte vidíte motivaci pohybovat se vpřed nebo se snaží samo otáčet na bříško, využívejte v době bdění raději volný neklouzavý povrch. Hnízdečko by dítě v tomto případě mohlo omezovat ve volném pohybu,“ uvádí fyzioterapeutka Mgr. Iva Bílková.
Dětské hnízdo by mělo dobře držet tvar. Aby splňovalo svůj účel, nesmí být ani moc tvrdé, ale ani příliš měkké. „Nejlepší hnízdo je takové, které mohou sourozenci po čase dědit a které pořád bezchybně plní svůj účel,“ říká Skala. Super vychytávkou je třeba bezpečnostní kapsička na stahovací šňůrky, která má všitý suchý zip z vnitřní strany tak, aby s ním miminko nepřišlo do kontaktu a aby šňůrky na úpravu velikosti hnízda byly bezpečně uložené a schované.
Mgr. Iva Bílková, Cert. MDT, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky