[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Jednorázové, plnitelné, na inkoustové bombičky, ergonomické, gumovací, zmizíkovatelné... Člověku z té široké nabídky až přechází zrak. A tak jsou každoročně rodiče školáčků postaveni před tradiční úkol. Vybrat svému potomkovi tu nejvhodnější psací pomůcku, s níž do sešitů hravě vykouzlí všechna ta naučená písmena a psaní mu půjde, jak se říká, pěkně od ruky.
Jak poznáte, které pero bude to pravé? Při výběru zohledněte, zda dítě píše pravou, či levou rukou. Vedle toho je tu ale celá řada dalších vlastností, na které je dobré se při koupi prvního pera zaměřit.
Ještě před pár lety bylo nemyslitelné, že by školáci na prvním stupni psali jiným než plnicím inkoustovým perem. Dnes máte na výběr. Jednorázové popisovače jsou brány jako jejich plnohodnotná náhrada. Jako vhodnou psací pomůcku je doporučuje většina třídních učitelů. Obě varianty mají své výhody i nevýhody.
Popisovač je určen k jednorázovému použití. Tomu odpovídá i cena, pořídíte ho už od pětadvaceti korun, někdy dokonce v sadě se zmizíkem. Píše se s ním lehce, vytváří ostřejší a hladší linky než propiska, čímž se přibližuje klasickému plnicímu peru. Když ale inkoust uvnitř dojde, je na vyhození, což není zrovna ekologické.
Inkoustová pera pro malé školáky už jsou převážně bombičková, při plnění tak nehrozí znečištění inkoustem, jako tomu bylo v minulosti. Stačí jen jednoduše vyměnit prázdnou bombičku s inkoustem za plnou, kterou by měl mít školák v penále, a zacvaknout. Zvládne to každý. Výhodou je u některých modelů "okénko" pro sledování hladiny inkoustu v bombičce. Nevýhodou je například to, že po výměně bombičky chvíli trvá, než se pero znovu rozepíše, inkoust totiž musí stéct do hrotu. Pokud pero s prázdnou bombičkou leží delší dobu nepoužíváno, hrozí, že zbytky inkoustu uvnitř zaschnou.
I když možná máte pocit, že takové pero v podstatě nic neváží, zkuste se vcítit do role školáka, který ještě před pár dny psal lehkou obyčejnou tužkou. Při koupi proto nezapomeňte zmínit, že potřebujete psací potřeby pro prvňáka. Jsou lehčí, dokonale vyvážené, velikost i tvar jsou uzpůsobeny drobnější dětské ruce.
Další vlastností, na kterou je třeba se při výběru soustředit, je ergonomičnost pera. Především jde tedy o úchopové zóny, které zajistí uvolněné držení a pomáhají proti předčasné únavě ruky. Některá pera mají tuto část z měkčeného materiálu, který zabraňuje klouzání prstů. Někdy je úchopová část navíc opatřena drobnými masážními výstupky. Protože je každá ruka jiná, je nejlepší, když si školák v prodejně vyzkouší, jak se mu pero drží.
Pozornost věnujte také deklarované šířce stopy, která by ideálně měla být 0,5 mm, akceptovatelná je i 0,3 mm. Na výběr máte i různé typu hrotu. Asi nejoblíbenější jsou rollery, které mají v hrotu keramickou kuličku. Ta obvykle dobře odolává tlaku nevypsané dětské ruky. Další možností je klasický ocelový hrot, který ale dítě může přílišným tlakem "rozskřípat". Ten pak pouští inkoust.
I když vzhled pera samozřejmě při psaní nehraje žádnou roli, neměli byste ho podceňovat. Pro malé děti je totiž důležitý a jsou to právě ony, kdo s perem bude každý den psát. Vezměte je proto na nákup s sebou a nechte je si vybrat. V nabídce jsou psací potřeby všech možných barev od těch klasických přes pastelové a neonové až po pera s různými tematickými potisky pro holky i kluky. Velmi oblíbené jsou také popisovače s inkoustem vonícím po ovoci.
I v případě psacích per obvykle platí, že ta dražší jsou kvalitnější. Záleží ale na mnoha okolnostech. Třeba na tom, jak dítě na pero tlačí, v jakém sklonu ho při psaní drží a podobně. Někomu vydrží kousek za pár desítek korun až do vypsání inkoustu, jiný školák dokáže během pár dní zničit i ten sebelepší hrot. Nebojte se tak klidně rovnou koupit dva různé typy per a najděte si ten, který bude vyhovovat právě vašemu dítěti.