Jak vybrat správnou postel aneb zásady zdravého spaní

Komerční článek
27. 10. 2017
Jak vybrat správnou postel aneb zásady zdravého spaní
Spíte dobře a cítíte se po probuzení svěží? Pokud tomu tak není, možná za to může špatná postel s léty opotřebovanou matrací. Nedá se nic dělat, zdravý spánek a s ním související kvalita života nebývá zadarmo. Jak vybrat správnou postel s matrací tak, aby záda nebolela?

Na co si dát při výběru postele obzvlášť pozor?

Pokud nebudeme hovořit o těch klasických vlastnostech, jako je pevnost rámu, odolnost vůči možnému poškození jiným předmětem, tak je velmi důležité její hygienická udržitelnost.

Postele z masivu mají výhodu v tom, že lze oproti čalouněným snadno otírat a nedrží se v ní prach. Samotné matrace mají pratelný potah, který lze vyprat na 60°C. Jádra matrací nelze nijak ošetřit, proto je důležitá prevence, na kterou je ideální matracový chránič, ten má speciální prodyšnou membránu zadržující vlhkost, prach i šupinku z kůže (obživa roztočů).

U masivu je předností i nezávadnost použitých materiálů, konstrukce je z přírodního dřeva a povrchová úprava je v kombinaci oleje, vosku a pryskyřice. Málo kdo si to uvědomí, ale ložnice je prostředí, kde trávíme 1/3 života, proto je velmi důležité, aby bylo zdravotně nezávadné a nepřetěžovalo organismus zbytečnými alergeny. 

Klepněte pro větší obrázek

Podle jakých faktorů vybírat materiál postele?

Kromě estetického faktoru by mělo převládat právě i zdravotní hledisko. Materiály by měli být snadno udržitelné. Trend čalouněných postelí, právě rizikový v tom, že jde o hůře udržovatelné, nebo spíše neudržovatelné materiály.

Zaručuje vyšší cena kvalitu postele?

Můžete si pořídit smrkové dřevo, nebo za vyšší cenu některou z tvrdých dřevin. Vyšší investicí si tedy kupujete pevnější a odolnější rám postele. Smrk je sice levnější, ale méně odolné dřevo s nižší životností, v tomto případě se investice velmi vyplatí. Zákazník by si měl sám zhodnotit, zda je daná postel vyrobena z natolik hodnotných materiálů, aby její cena odpovídala i hodnotě použitých materiálů.

A jak je tomu u matrací, je cena zárukou vyšší kvality?

U matrací jsou ještě větší rozdíly, než u postelí, pokud budeme porovnávat zdravotní matrace na trhu tím správným měřítkem, tak zjistíme, že cena rozhodně není přímo úměrná kvalitě. Pochopitelné by to bylo, ale bohužel i za 10 tis. Kč koupíte matraci, v které je obyčejný molitan s objemovou hmotností okolo 25 kg/m3. Každá matrace, tedy i pružinová má v sobě pěnu a právě konkrétní druh použité pěny a její objem je právě to jediné, co určuje kvalitu a životnost. U matrace určuje životnost ta pěna, která má nejnižší objem, tedy ta, která doslouží nejdříve, takže pozor na kombinace různých objemů pěn, ideálně by měli mít pěny podobné gramáže, aby vydrželi podobně. 

Klepněte pro větší obrázek

Jaké pěny doporučujete a jaké by měli mít gramáže? 

Doporučujeme ty pěny, které jsou prodyšné, tvárné, komfortní a s dlouhou životností. Tyto vlastnosti splňuje latex, studená pěna (HR, HD) a Visco paměťová pěna. Naopak nedoporučujeme tepelně modifikovanou PUR pěnu (lidově molitan), kterou rádi výrobci schovávají za obchodní názvy, jako Eliocell a podobně. Nedoporučujeme ani RE pěnu - recyklovaná pěna ze zbytků a odpadů, která je pojena velkým množstvím lepidla a nedoporučujeme ani kokosové vlákno, to je také nutné přichytit spoustou lepidla a dává se do matrací, kde chce výrobce ztvrdit méně tuhé a méně odolné materiály.

Gramáží lze určit životnost a je to tedy jediný parametr sloužící k porovnání jednotlivých nabídek. Menší gramáž znamená póry pěny s tenčí stěnou, které se dříve vlivem zatížení zbortí a pěna se slehne, naopak husté pěny mají silné stěny, které déle odolávají každodennímu stlačování.

Pro přibližný odhad životnosti uvádíme tabulku

  • 20Kg/m3 – 2 roky
  • 25 kg/m3 – 3 roky
  • 30 kg/m3 – 5 let
  • 35 kg/m3 – 7 let
  • 40 kg/m3 – 9 let
  • 50 kg/m3 – 13 let
  • 60 kg/m3 – 17 let
  • 70 kg/m3 – 20 let

Na otázky odpovídal Petr Novotný ze společnosti Postelia. 


Mohlo by vás zajímat
Nikol Štíbrová to schytala od matek! Vyčetly jí, že syn patlá po výloze
Mateřská? Navenek se flinkáme, ale potají měníme svět, píše Marie Doležalová
Klasické fotky mimin jsou nuda. Tenhle táta proto fotí děti jinak
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?
Tohle je přesné! Nejšílenější momenty, které zažíváme s dětmi na mateřské
Takhle vypadá život s batoletem! Vtipná kreslířka skvěle zachytila mateřství
Už pěkně kope! Fanoušci zachytili pohyby miminka Meghan a Harryho
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Čekáte miminko? Oznámit to můžete vtipně a s nápadem. Třeba takto

Horoskopy

Vodnář Na prahu pracovního úterka jste o něco v lepší kondici. Už se vám nezdá svět ani lidé v černo-bílých…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Světlana, Světla, Svetlana

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu