Jak vybrat to nejlepší šidítko?

Dítě saje mateřské mléko, cucá si prstíky, roh přikrývky. Sací reflex je jeden z nejsilnějších instinktů, se kterým dítě přichází na svět. Při sání se dítě uklidňuje, usíná, cítí se šťastné a spokojené. Díky sání se čelist postupně přesouvá dopředu a koncem prvního roku života se formuje správný tvar skusu.
Komerční článek
19. 8. 2015

V prvých 2-3 měsících života dítě především spí a jí. Sací reflex je obyčejně dostatečně uspokojen kojením. U starších dětí se doba bdění mezi jednotlivými jídly stále prodlužuje. V tomto období se stává nutností používání šidítka (můžete ho nabídnout dítěti i dříve, pokud se vám zdá, že kojení neuspokojuje jeho sací potřeby – jsou děti, které se i v prvních 3 měsících života domáhají šidítka).     

Šidítko je jedna z nejdůležitějších potřeb vašeho dítěte. Musí být bezpečné a odpovídat potřebám dítěte. Všechna šidítka musí splňovat požadavky evropské normy PN-EN 1400.      

Před nákupem berte v úvahu:

Velikost šidítka

Šidítka se vyrábějí obvykle ve třech rozměrech. Pro nejmenší děti 0-3m s nejmenší gumičkou, 3-6m a 6-18m. Toto dělení je pouze orientační. Každé dítě se vyvíjí svým vlastním tempem a určitě sami poznáte, kdy je vhodné vyměnit velikost šidítka.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Druh gumičky

Prodávaná šidítka mají dva typy gumiček:

 • kaučukové, vyrobené z přírodního kaučuku (jsou nažloutlé, průhledné nebo lehce matné), mají charakteristickou chuť a vůni po gumě,
 • silikonové, vyrobené z průhledného, hygienicky nezávadného silikonu.

Kaučuková šidítka mívají kratší životnost – gumička v průběhu používání matní, vlivem působení slunečního záření tmavne, začíná se lepit a zvětšuje svůj objem.

Mnoho rodičů oceňuje mnohem trvanlivější silikonová šidítka, která jsou bez chuti a zápachu (díky tomu snáze odnaučíte dítě používání šidítka). Nepodléhají vlivu slunečního záření jako šidítka kaučuková. Pokud již dítě má zoubky a vy chcete použít silikonové šidítko, neustále kontrolujte jeho gumičku, zda není prokousnutá.

Z hygienických a bezpečnostních důvodů měňte šidítko minimálně každé tři měsíce.

Tvar gumičky

Můžete se potkat s třemi typy tvaru gumičky:

 • anatomickým
 • kulatým
 • symetrickým.

Neurologopedové doporučují šidítka se symetrickou gumičkou, protože ta nenarušuje správný vývoj řeči a skusu dítěte, umožňuje volné dýchání nosem a polykání slin.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
třešinka, anatomický, symetrický

Gumička v šidítku se musí dobře odvzdušňovat. Po jejím stlačení musí vzduch uniknout a po uvolnění stisku se musí gumička vrátit do původního stavu. Nikdy nekupujte šidítka, která mají uvnitř gumičky plastové dílky nebo jejichž gumička je málo pružná a neodvzdušňuje se. Tato šidítka mají negativní vliv na vývoj správného tvaru skusu.

Štítek

Je praktický ale i dekorativní díl šidítka. Před nákupem se vždy přesvědčete, že šidítko má ventilační otvory, které umožňují ventilaci vzduchu a zabraňují podráždění citlivé dětské pokožky. Vykrojený tvar štítku umožňuje dítěti volně dýchat nosem. Nedoporučujeme používání šidítek s kulatým štítkem, protože ve většině případů štítek tlačí do nosu dítěte.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Kroužek

Vždy zkontrolujte, že kroužek na šidítku je hladký, bez ostrých hran a že v šidítku dobře drží. V noci oceníte šidítko s fluorescenčním kroužkem (šidítko snadno najdete i potmě). Fluorescenční kroužek splňuje všechny bezpečnostní požadavky. Na šidítko opatřené kroužkem můžete připnout řetízek – díky němu šidítko nespadne na podlahu.

Hygiena je důležitá

Ochranný kryt:

Při nákupu šidítka zkontrolujte, zda je jeho gumička opatřena speciálním průhledným krytem.

Kryt chrání šidítko před jeho znečištěním (např. v tašce) a usnadňuje dodržování základních hygienických pravidel. Šidítko bez krytu uchovávejte v pouzdru na šidítko.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nezapomeňte pouzdro vypařit vařící vodou (alespoň jednou denně). Nikdy si nevkládejte šidítko do svých úst! Nikdy nenamáčejte šidítko do cukru, medu ani jiných sladkých substancí – vystavujete dítě nebezpečí vzniku vady zubní skloviny a jiných nemocí ústní dutiny.

Kdy začínáme odvykat?

Pediatři i stomatologové se shodují v tom, že sporadické používání šidítka, které uspokojuje sací reflex dítěte, nijak neohrožuje zdraví dítěte. Pokud ale dítě používá šidítko příliš dlouho, existuje nebezpečí, že se u dítěte objeví vady skusu. Mezi nejčastější patří vysunutí horních jedniček a dvojek dopředu, zasunutí spodní čelisti, vytvoření mezery mezi horní a spodní čelistí, které může ztěžovat kousání. Také psychologové signalizují negativní vliv dlouhodobého používání šidítka. Dítě, které má celý den šidítko v ústech, později a méně mluví a nesnaží se dorozumět s okolím. Abyste předešli těmto problémům, musíte vybrat správný okamžik a začít dítě odvykat od šidítka.

Klepněte pro větší obrázek

Podle nejnovějších výzkumů je nejvhodnější začít dítě odvykat na šidítko ve věku:

 • 5-6 měsíců – v tomto čase se dynamicky rozvíjí, má nové zájmy
 • 1,5 – 2 let – lépe zvládá emoce, často samo vyhazuje šidítko, manifestuje svou „dospělost“.

Pokud se rozhodnete začít dítě odvykat od šidítka, dobře šidítko schovejte (aby ho dítě nevidělo a nenašlo), obraťte pozornost dítěte jiným směrem a zaměstnejte dětské ruce (stavění kostek, puzzlí, kreslení).

Důležité!

 • Neberte šidítko dítěti ve stresové situaci (zlobí se, je v nemocnici, náhlá změna pobytu).
 • Neodvykejte dítě současně od pití z láhve a používání šidítka (nejdřív vyeliminujte láhev).
 • Nedávejte staršímu dítěti šidítko jen proto, abyste od něj měli pokoj (dítě potřebuje vás ne šidítko).

Nekupujte šidítko, pokud:

gumička

 • kaučuková má tmavě hnědou barvu, je měkká a málo průhledná
 • se uvnitř gumičky nachází plastové dílky
 • není dostatečně elastická (zkontrolujte silným natažením – gumička nesmí poškodit) 
 • je ztvrdlá a nerovná
 • není opatřena znakem výrobce
 • špatně se odvzdušňuje (zmáčkněte gumičku, pusťte – dobrá gumička se musí rychle vrátit do původního tvaru)

štítek

 • nemá žádné vykrojení na nos
 • nemá ventilační otvory
 • jeho povrch je nerovný a ostrý

kroužek

 • špatně drží v šidítku (dítě ho může vyjmout a vložit do úst)
Mohlo by vás zajímat
Diastáza se objevuje hlavně po druhém porodu. Jak se zbavit rozestupu břicha ?
Utrpení matek perfekcionistek... Perfektní chtějí být většinou prvorozené dcery
V této lesní školce klasické hračky nenajdete, děti si je totiž musí vyrobit samy
Dítě ve znamení Váhy bývá miláčkem učitelů, ale často klame tělem

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu