Maminka.czČasopis Maminka

Jak vybrat tu nejlepší chůvu

, Časopis Maminka
25. 10. 2013
Jak vybrat tu nejlepší chůvu
Většina maminek vracejících se do aktivního pracovního života řeší základní otázku, kam s potomkem. Vcelku rozšířeným a oblíbeným řešením poslední doby se stává využití chůvy. Jak ji ovšem najít, posoudit a prověřit?

V první fázi je nutné si ujasnit, koho hledáme. Jaké máme představy o vhodné kandidátce, co všechno by měla s dítětem absolvovat. Zda hledáme pouze hlídání, či někoho, kdo nám pomůže s výchovou a rozvojem potomka.

Neméně důležitou otázkou je rozsah péče, na kterou chůvu budeme potřebovat, zda chceme zajistit pravidelnou péči, či pouze nárazovou pomoc. A v neposlední řadě je třeba se přichystat na příchod chůvy, tedy cizího elementu, do rodiny.

Ne každá z nás je psychicky připravena dítě načas opustit a přenechat vyšší či nižší míru odpovědnosti za péči na někom cizím. Přestože si ho samy vybereme a získáme tím možnost se věnovat i jiné oblasti než té mateřské, může být tato situace pro maminky dost náročná. Je dobré si uvědomit, že chůva nám pomáhá a my máme možnost seberealizace, díky čemuž se následně na děti více těšíme a čas s nimi si opravdu užijeme.

Jehla v kupce sena

Ve chvíli, kdy jsme rozhodnuté se o péči o dítě podělit s někým dalším, je nezbytné se zamyslet, jak tu nejlepší najít. Je několik možností, kde chůvu hledat. První variantou je oslovit své okolí, známé, sousedy, kamarády, kteří mohou o někom spolehlivém a zkušeném vědět. Tato možnost je výhodná vzhledem k vysoké pravděpodobnosti dobrého osobního doporučení a vcelku rychlého průběhu výběru. Zároveň se jedná i o finančně nenáročnou možnost. Nevýhodou může být otevření svého soukromí i před někým dalším mimo chůvu.

Zároveň v případě, kdy spolupráce nevyjde, může dojít k narušení přátelství a dobrých vztahů s tím, kdo chůvu doporučil. Druhou možností je hledání na vlastní pěst. Vydat inzeráty v tisku, na internetu, využít vývěsky v místě bydliště. Výhodou je finanční dostupnost, výběr z velkého množství kandidátek. Hodně adeptek je však i výraznou nevýhodou této možnosti, neboť časová náročnost procházení došlých reakcí, následných pohovorů i s kandidátkami, které nebudou vhodné, je únavná a pro matky malých dětí i nepříliš realizovatelná.

Další nevýhodou je otevření svého soukromí již při prvním setkání. Některé adeptky, které se přihlásí na inzeráty, působí tak nevěrohodným dojmem, že by je většina z nás nerada pouštěla do domácnosti. Poslední možností je využít služeb agentury specializující se na výběr a zprostředkovávání chův.

U této varianty je důležité ověřit si specializaci společnosti, způsoby práce a garanční podmínky. Ideální pro posouzení kvality agentury je osobní návštěva, při které si můžete udělat sama obrázek o prostředí a kvalifikaci specialistů pro výběr pracovnic. Výhodou je předvýběr kandidátek z mnoha došlých reakcí, jejich odborné zhodnocení, spolupráce při uzavírání obchodního vztahu mezi chůvou a rodinou, určitá počáteční anonymita.

Nevýhodou je jistě vyšší finanční náročnost, která je však u profesionálních renomovaných společností vyvážena vysokými garančními podmínkami a kvalitou vybraných kandidátů. Do čeho jiného však investovat než do svého dítěte.

Jak ji poznat?

Představili jsme si možnosti výběru, teď ještě k tomu nejdůležitějšímu: Jakých věcí si při výběru chůvy nejvíce všímat a co nelze opomenout? Jak poznat tu pravou chůvu právě pro vás a vaše děti?
Můžete využít naše desatero:

  • Již v prvních minutách setkání byste měla cítit určitou sounáležitost a sympatii, zkrátka vědět „to je ona“.
  • Při hlubším rozhovoru s chůvou by vás nemělo nic obtěžovat (například přílišná upovídanost, otevřenost či naopak zamlklost). Neměla by vám „lézt na nervy“.
  • Chůva by měla být vždy přiměřeně sebevědomá, nesmí se samostatné práce s dětmi bát, ale zároveň není vhodné ani přehnané sebevědomí – „každý se musí učit“.
  • Při rozhovoru sledujte její zájem o dítě, o rodinu. Důležité je zaujetí chůvy. Ideální chůva by měla v první řadě projevovat zájem o dítě, měla by mít snahu co nejvíce jej poznat.
  • Mezi důležité vlastnosti a schopnosti, které můžete již při prvním setkání posoudit, jistě patří dochvilnost, upravenost, kultivovaný projev, dobré vyjadřovací schopnosti.
  • Vhodná chůva bez ostychu otevřeně mluví o svých předchozích zkušenostech, pracovní praxi, vlastních pohnutkách, proč se chce věnovat práci chůvy.
  • Kvalitní kandidátka vždy ráda a ochotně poskytne reference od předchozích zaměstnavatelů či rodin, prokáže se čistým výpisem z rejstříku trestů.
  • Všímejte si detailů a nebojte se zeptat i na okolnosti, které zdánlivě nemusí s prací chůvy souviset. Přeptejte se na rodinné zázemí, na vlastní děti kandidátky, na plány do budoucna. Z toho všeho si můžete udělat hezký obrázek o jejím charakteru.
  • Dobrá chůva musí být diskrétní. Neberte si do domácnosti někoho, kdo říká nepatřičné a důvěrné informace o rodině, kde dříve pracovala.
  • Nezapomeňte se, když už si chůvu vyberete, důsledně domluvit na podmínkách spolupráce. Je dobré na rovinu řešit finanční otázku, pracovní dobu, všechny povinnosti, i ty nestandardní. Dejte jí prostor pro otázky. Vyhnete se tak nedorozumění v průběhu spolupráce.

Článek vyšel v časopisu Maminka 9/2013

Témata: Děti, Časopis Maminka, Hlídání dětí, První minuta, Předchozí zkušenost, Finanční dostupnost, Osobní návštěva, Osobní doporučení, Rodinné zázemí, Finanční náročnost, Jak

Mohlo by vás zajímat
Něžné, dojemné i smutné. Prarodiče se poprvé vidí s vnoučaty
Narodila se bez rukou. Lékaři byli pro potrat, rodiče ho odmítli
Pozor! Dítě se topí tiše! Nekřičí, necáká a lidé si ho často nevšimnou
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Úzkostné stavy se mohou projevovat různě. A co když je má celá rodina?
Vše o preventivní onkologické cytologii. Chodíte pravidelně?
Proč pořád tak zlobí? Možná za to můžete vy! Ovládejte se
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Kojení strašně bolí! Proč mě nikdo nevaroval, diví se Nikol Moravcová

Horoskopy

Vodnář V polovině měsíce se cítíte přímo báječně a nehodláte o svou pohodičku přijít. Seznamujete se jako na…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Tereza, Terezie, Lucian

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu