Maminka.czČasopis Maminka

Jak vybrat tu nejlepší chůvu

, Časopis Maminka
25. 10. 2013
Jak vybrat tu nejlepší chůvu
Většina maminek vracejících se do aktivního pracovního života řeší základní otázku, kam s potomkem. Vcelku rozšířeným a oblíbeným řešením poslední doby se stává využití chůvy. Jak ji ovšem najít, posoudit a prověřit?

V první fázi je nutné si ujasnit, koho hledáme. Jaké máme představy o vhodné kandidátce, co všechno by měla s dítětem absolvovat. Zda hledáme pouze hlídání, či někoho, kdo nám pomůže s výchovou a rozvojem potomka.

Neméně důležitou otázkou je rozsah péče, na kterou chůvu budeme potřebovat, zda chceme zajistit pravidelnou péči, či pouze nárazovou pomoc. A v neposlední řadě je třeba se přichystat na příchod chůvy, tedy cizího elementu, do rodiny.

Ne každá z nás je psychicky připravena dítě načas opustit a přenechat vyšší či nižší míru odpovědnosti za péči na někom cizím. Přestože si ho samy vybereme a získáme tím možnost se věnovat i jiné oblasti než té mateřské, může být tato situace pro maminky dost náročná. Je dobré si uvědomit, že chůva nám pomáhá a my máme možnost seberealizace, díky čemuž se následně na děti více těšíme a čas s nimi si opravdu užijeme.

Jehla v kupce sena

Ve chvíli, kdy jsme rozhodnuté se o péči o dítě podělit s někým dalším, je nezbytné se zamyslet, jak tu nejlepší najít. Je několik možností, kde chůvu hledat. První variantou je oslovit své okolí, známé, sousedy, kamarády, kteří mohou o někom spolehlivém a zkušeném vědět. Tato možnost je výhodná vzhledem k vysoké pravděpodobnosti dobrého osobního doporučení a vcelku rychlého průběhu výběru. Zároveň se jedná i o finančně nenáročnou možnost. Nevýhodou může být otevření svého soukromí i před někým dalším mimo chůvu.

Zároveň v případě, kdy spolupráce nevyjde, může dojít k narušení přátelství a dobrých vztahů s tím, kdo chůvu doporučil. Druhou možností je hledání na vlastní pěst. Vydat inzeráty v tisku, na internetu, využít vývěsky v místě bydliště. Výhodou je finanční dostupnost, výběr z velkého množství kandidátek. Hodně adeptek je však i výraznou nevýhodou této možnosti, neboť časová náročnost procházení došlých reakcí, následných pohovorů i s kandidátkami, které nebudou vhodné, je únavná a pro matky malých dětí i nepříliš realizovatelná.

Další nevýhodou je otevření svého soukromí již při prvním setkání. Některé adeptky, které se přihlásí na inzeráty, působí tak nevěrohodným dojmem, že by je většina z nás nerada pouštěla do domácnosti. Poslední možností je využít služeb agentury specializující se na výběr a zprostředkovávání chův.

U této varianty je důležité ověřit si specializaci společnosti, způsoby práce a garanční podmínky. Ideální pro posouzení kvality agentury je osobní návštěva, při které si můžete udělat sama obrázek o prostředí a kvalifikaci specialistů pro výběr pracovnic. Výhodou je předvýběr kandidátek z mnoha došlých reakcí, jejich odborné zhodnocení, spolupráce při uzavírání obchodního vztahu mezi chůvou a rodinou, určitá počáteční anonymita.

Nevýhodou je jistě vyšší finanční náročnost, která je však u profesionálních renomovaných společností vyvážena vysokými garančními podmínkami a kvalitou vybraných kandidátů. Do čeho jiného však investovat než do svého dítěte.

Jak ji poznat?

Představili jsme si možnosti výběru, teď ještě k tomu nejdůležitějšímu: Jakých věcí si při výběru chůvy nejvíce všímat a co nelze opomenout? Jak poznat tu pravou chůvu právě pro vás a vaše děti?
Můžete využít naše desatero:

  • Již v prvních minutách setkání byste měla cítit určitou sounáležitost a sympatii, zkrátka vědět „to je ona“.
  • Při hlubším rozhovoru s chůvou by vás nemělo nic obtěžovat (například přílišná upovídanost, otevřenost či naopak zamlklost). Neměla by vám „lézt na nervy“.
  • Chůva by měla být vždy přiměřeně sebevědomá, nesmí se samostatné práce s dětmi bát, ale zároveň není vhodné ani přehnané sebevědomí – „každý se musí učit“.
  • Při rozhovoru sledujte její zájem o dítě, o rodinu. Důležité je zaujetí chůvy. Ideální chůva by měla v první řadě projevovat zájem o dítě, měla by mít snahu co nejvíce jej poznat.
  • Mezi důležité vlastnosti a schopnosti, které můžete již při prvním setkání posoudit, jistě patří dochvilnost, upravenost, kultivovaný projev, dobré vyjadřovací schopnosti.
  • Vhodná chůva bez ostychu otevřeně mluví o svých předchozích zkušenostech, pracovní praxi, vlastních pohnutkách, proč se chce věnovat práci chůvy.
  • Kvalitní kandidátka vždy ráda a ochotně poskytne reference od předchozích zaměstnavatelů či rodin, prokáže se čistým výpisem z rejstříku trestů.
  • Všímejte si detailů a nebojte se zeptat i na okolnosti, které zdánlivě nemusí s prací chůvy souviset. Přeptejte se na rodinné zázemí, na vlastní děti kandidátky, na plány do budoucna. Z toho všeho si můžete udělat hezký obrázek o jejím charakteru.
  • Dobrá chůva musí být diskrétní. Neberte si do domácnosti někoho, kdo říká nepatřičné a důvěrné informace o rodině, kde dříve pracovala.
  • Nezapomeňte se, když už si chůvu vyberete, důsledně domluvit na podmínkách spolupráce. Je dobré na rovinu řešit finanční otázku, pracovní dobu, všechny povinnosti, i ty nestandardní. Dejte jí prostor pro otázky. Vyhnete se tak nedorozumění v průběhu spolupráce.

Článek vyšel v časopisu Maminka 9/2013

Sourozenecké předplatné - únor 2020
Témata: Děti, Časopis Maminka, Hlídání dětí, Finanční dostupnost, Rodinné zázemí, Osobní návštěva, Jak, Finanční náročnost, Osobní doporučení, NEJ, Předchozí zkušenost, První minuta

Mohlo by vás zajímat
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Neurolog Stránský: Děti by vůbec neměly mít mobily! Jsou kvůli nim hloupější
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Kojila na špinavé podlaze vlaku. Nikdo z cestujících ji nepustil sednout
Babička upřednostňuje jedno vnouče. Podle vědců za to mohou i geny
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu

Horoskopy

Lev Sobotu věnujte rodinným povinnostem. Zdá se vám, že nejste tak spokojení, jak byste mohli být? Zaměřte…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Horymír, Rufin, Horymíra

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné