Maminka.czČasopis Maminka

Jak vybrat tu nejlepší chůvu

Většina maminek vracejících se do aktivního pracovního života řeší základní otázku, kam s potomkem. Vcelku rozšířeným a oblíbeným řešením poslední doby se stává využití chůvy. Jak ji ovšem najít, posoudit a prověřit?
, Časopis Maminka
25. 10. 2013
Jak vybrat tu nejlepší chůvu

V první fázi je nutné si ujasnit, koho hledáme. Jaké máme představy o vhodné kandidátce, co všechno by měla s dítětem absolvovat. Zda hledáme pouze hlídání, či někoho, kdo nám pomůže s výchovou a rozvojem potomka.

Neméně důležitou otázkou je rozsah péče, na kterou chůvu budeme potřebovat, zda chceme zajistit pravidelnou péči, či pouze nárazovou pomoc. A v neposlední řadě je třeba se přichystat na příchod chůvy, tedy cizího elementu, do rodiny.

Ne každá z nás je psychicky připravena dítě načas opustit a přenechat vyšší či nižší míru odpovědnosti za péči na někom cizím. Přestože si ho samy vybereme a získáme tím možnost se věnovat i jiné oblasti než té mateřské, může být tato situace pro maminky dost náročná. Je dobré si uvědomit, že chůva nám pomáhá a my máme možnost seberealizace, díky čemuž se následně na děti více těšíme a čas s nimi si opravdu užijeme.

Jehla v kupce sena

Ve chvíli, kdy jsme rozhodnuté se o péči o dítě podělit s někým dalším, je nezbytné se zamyslet, jak tu nejlepší najít. Je několik možností, kde chůvu hledat. První variantou je oslovit své okolí, známé, sousedy, kamarády, kteří mohou o někom spolehlivém a zkušeném vědět. Tato možnost je výhodná vzhledem k vysoké pravděpodobnosti dobrého osobního doporučení a vcelku rychlého průběhu výběru. Zároveň se jedná i o finančně nenáročnou možnost. Nevýhodou může být otevření svého soukromí i před někým dalším mimo chůvu.

Zároveň v případě, kdy spolupráce nevyjde, může dojít k narušení přátelství a dobrých vztahů s tím, kdo chůvu doporučil. Druhou možností je hledání na vlastní pěst. Vydat inzeráty v tisku, na internetu, využít vývěsky v místě bydliště. Výhodou je finanční dostupnost, výběr z velkého množství kandidátek. Hodně adeptek je však i výraznou nevýhodou této možnosti, neboť časová náročnost procházení došlých reakcí, následných pohovorů i s kandidátkami, které nebudou vhodné, je únavná a pro matky malých dětí i nepříliš realizovatelná.

Další nevýhodou je otevření svého soukromí již při prvním setkání. Některé adeptky, které se přihlásí na inzeráty, působí tak nevěrohodným dojmem, že by je většina z nás nerada pouštěla do domácnosti. Poslední možností je využít služeb agentury specializující se na výběr a zprostředkovávání chův.

U této varianty je důležité ověřit si specializaci společnosti, způsoby práce a garanční podmínky. Ideální pro posouzení kvality agentury je osobní návštěva, při které si můžete udělat sama obrázek o prostředí a kvalifikaci specialistů pro výběr pracovnic. Výhodou je předvýběr kandidátek z mnoha došlých reakcí, jejich odborné zhodnocení, spolupráce při uzavírání obchodního vztahu mezi chůvou a rodinou, určitá počáteční anonymita.

Nevýhodou je jistě vyšší finanční náročnost, která je však u profesionálních renomovaných společností vyvážena vysokými garančními podmínkami a kvalitou vybraných kandidátů. Do čeho jiného však investovat než do svého dítěte.

Jak ji poznat?

Představili jsme si možnosti výběru, teď ještě k tomu nejdůležitějšímu: Jakých věcí si při výběru chůvy nejvíce všímat a co nelze opomenout? Jak poznat tu pravou chůvu právě pro vás a vaše děti?
Můžete využít naše desatero:

  • Již v prvních minutách setkání byste měla cítit určitou sounáležitost a sympatii, zkrátka vědět „to je ona“.
  • Při hlubším rozhovoru s chůvou by vás nemělo nic obtěžovat (například přílišná upovídanost, otevřenost či naopak zamlklost). Neměla by vám „lézt na nervy“.
  • Chůva by měla být vždy přiměřeně sebevědomá, nesmí se samostatné práce s dětmi bát, ale zároveň není vhodné ani přehnané sebevědomí – „každý se musí učit“.
  • Při rozhovoru sledujte její zájem o dítě, o rodinu. Důležité je zaujetí chůvy. Ideální chůva by měla v první řadě projevovat zájem o dítě, měla by mít snahu co nejvíce jej poznat.
  • Mezi důležité vlastnosti a schopnosti, které můžete již při prvním setkání posoudit, jistě patří dochvilnost, upravenost, kultivovaný projev, dobré vyjadřovací schopnosti.
  • Vhodná chůva bez ostychu otevřeně mluví o svých předchozích zkušenostech, pracovní praxi, vlastních pohnutkách, proč se chce věnovat práci chůvy.
  • Kvalitní kandidátka vždy ráda a ochotně poskytne reference od předchozích zaměstnavatelů či rodin, prokáže se čistým výpisem z rejstříku trestů.
  • Všímejte si detailů a nebojte se zeptat i na okolnosti, které zdánlivě nemusí s prací chůvy souviset. Přeptejte se na rodinné zázemí, na vlastní děti kandidátky, na plány do budoucna. Z toho všeho si můžete udělat hezký obrázek o jejím charakteru.
  • Dobrá chůva musí být diskrétní. Neberte si do domácnosti někoho, kdo říká nepatřičné a důvěrné informace o rodině, kde dříve pracovala.
  • Nezapomeňte se, když už si chůvu vyberete, důsledně domluvit na podmínkách spolupráce. Je dobré na rovinu řešit finanční otázku, pracovní dobu, všechny povinnosti, i ty nestandardní. Dejte jí prostor pro otázky. Vyhnete se tak nedorozumění v průběhu spolupráce.

Článek vyšel v časopisu Maminka 9/2013

Témata: Děti, Časopis Maminka, Hlídání dětí, Finanční náročnost, Rodinné zázemí, První minuta
Mohlo by vás zajímat
Tipy na vánoční dárky pro miminka od narození do šesti měsíců
Maminka vydává pohádkovou knížku plnou krásných ilustrací Pohádky od Maminky
Gelové kapsle na praní do děských rukou nepatří. Děti nevidí rozdíl
Chodí k vašim dětem zoubková víla? Děti milují fantazii a imaginaci

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu