Maminka.czPodcasty

Jak vychovat sportovního šampiona a naplno využít dětský potenciál? Metoda kamevéda podle Pavla Zachy

vas 27.  3.  2025
Pavel Zacha starší, otec úspěšného hokejisty a mistra světa z Prahy, se v podcastu Branky, děti, rodiče podělil o svou cestu výchovy dětí ke sportu a rozvojovou metodu kamevéda. Jeho přístup spočívá v intenzivním vedení dětí k všestrannému rozvoji od raného dětství a maximální rodičovské angažovanosti.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pavel Zacha věří, že děti mají největší schopnost učit se v raném dětství, v podstatě už od plenek, a proto je důležité využít toto období na maximum.

Jaká je jeho hlavní rada pro rodiče? „Já bych je poprosil a poradil jim, aby se snažili vytvořit si takové podmínky, aby se svým dětem mohli věnovat hlavně v prvních šesti letech života, kdy je nejvíc potřebují. Je to mnohem důležitější a smysluplnější než jim v osmnácti koupit mercedes k narozeninám. Děti potřebují pomoct se zorientovat v tomhle složitém světě.“

Podle Pavla Zachy se mohou rodiče připravit na výchovu šampiona ještě před jeho narozením, například vytvořením vhodného domácího prostředí, aby na něj měli rodiče čas a zázemí, vybudovali domácí tělocvičnu a podobně. 

Pavel Zacha v podcastu Branky, děti, rodiče zároveň vysvětlil, že součástí jeho metodiky a strategie je spousta možností jak po sportovní, tak i po intelektuální stránce. Důležité je sledovat, co děti baví. „Pozoroval jsem syna, jak se k tomu staví, co ho baví, co naopak tolik nemusí. Pokud bychom našli zalíbení v jiné oblasti, tak bychom ji následovali. Protože to je nejlepší cesta. Musíme respektovat odmalička názor dětí,“ vysvětluje otec hokejové hvězdy Boston Bruins.  

Lyžařská šampionka Šárka Strachová: Úspěchy nestojí za rozpad vztahů a rodiny

Každodenní systematický trénink

Klíčem k úspěchu je důraz na intenzivní, ale hravou výchovu. Dítě si nenechá ujít jediný trénink nebo závod, pokud ho k tomu vedete správně. „Ale pokud bych měl vyjmenovat základní atributy, čím se kamevéda liší, tak v našem případě lze začínat už brzo po narození. I když to zní některým rodičům zvláštně, co dělat s batoletem a kojencem. Já jsem tím byl také překvapený, ale zjistil jsem, že to byla úžasná vazba,“ popisuje. Postupně se synem vyzkoušeli všemožné aktivity, aby bylo obsažené celé spektrum činností, co děti baví. „A všímal jsem si, co ho zaujme,“ vypráví.

Důležité je, aby rodič dítě nejen vedl, ale byl mu také aktivním partnerem. „Podle mě je velkou chybou, když otec jako trenér sedí na střídačce a pokřikuje na dítě: ‚Přidej, neflákej se!‘ To beru za katastrofu. Mnohem lepší je dělat věci společně. Člověk líp odhadne, kdy už je toho moc, kdy ho bolí záda. A můžete dítěti ještě předtím, než ho to přestane bavit, dát jiný impulz, změnit to.“

Maminka hokejisty Davida Pastrňáka o výchově šampiona a náročných začátcích: Když nebyly peníze, byl rohlík s kečupem

Vzdělání vs. sportovní kariéra

Důležitá je i otázka vzdělání, kterou by měli rodiče promyslet. Pavel Zacha se rozhodl upřednostnit sportovní dráhu svého syna. „Pokud přistoupíte vážně ke sportu už odmalička, tak se připravujete na svoji profesi a máte ten luxus, že tomu můžete dát všechno. Maturitu nepotřebujete nebo si ji můžete dokončit v klidu po kariéře.“

A sportovní výchova je náročná nejen časově, ale také finančně. Podle Pavla Zachy by si rodiče měli vytvořit finanční polštář ještě před narozením dítěte nebo aktivně hledat sponzory. „Syn získal už v pěti letech svého prvního sponzora,“ vzpomíná.

Také je důležité vědět, kdy se případně vzdát profesionální sportovní dráhy. „Razím heslo, že pokud to ve věku jedenácti až čtrnácti let nevypadá na top dráhu, je lepší z toho odejít a věnovat se spíše studiu nebo podnikání než dělat obojí napůl,“ vysvětluje.

Co přesně je metoda kamevéda a v čem se liší od běžných přístupů? Jak Pavel Zacha vymýšlel program, aby byl pro malé dítě stále zábavný? Proč je podle něj někdy lepší oželet školu a soustředit se vyloženě na sport? Jak najít financování a sponzory pro sportovní rozvoj dítěte? To a mnohem víc se dozvíte ve videu v úvodu článku.

Podcast Branky, děti, rodiče, v němž Pavel Zacha diskutoval opět s lyžařskou šampionkou Šárkou Strachovou, stálou průvodkyní projektu z dílny iSport.cz, a tentokrát i s jeho dlouholetým redaktorem Zdeňkem Jandou, najdete na iSport.cz, na podcastových aplikacích i na YouTube.

Témata: Podcasty, Rozhovor, Výchova, sportovec, Děti a sport, Rodiče, Dětství, Sport, praha, hokejista, Metoda, Šárka Strachová, Děti, Podcast, YouTube, Mercedes, Sport na Heureka.cz