Maminka.czVýchova

Jak vyjít s teenagerem? Zachovejte klid a trénujte sebekontrolu, radí psycholožka!

Simona Procházková 20.  8.  2022
Puberta je noční můrou snad každého rodiče. V americké studii se vědci zaměřili na to, jak dokážou matky a otcové dospívajících dětí ovládat své emoce ve vypjatých situacích. Na co přišli?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Vzájemné vztahy mezi rodiči a pubertálními potomky bývají občas dost vyhrocené, to není žádným tajemstvím. Většina výzkumů v této oblasti se orientuje na děti, rozsáhlá studie, kterou provedl v roce 2019 tým psychologů na University of Rochester v USA, se ale zaměřila na chování rodičů teenagerů.

VIDEO: Proč by měly děti pomáhat s domácími pracemi?

Zajímalo je, jak zvládají regulovat své emoce (zejména zlost a hněv) při výchově svých potomků a do jaké míry se jimi nechávají ovlivňovat ve vztahu k nim. A to vše zejména v obtížných situacích nebo při konfliktech (ke kterým v rodinách s dospívajícími ratolestmi nutně dochází). Jak totiž dobře ví každý, kdo už měl tu čest sdílet domov s puberťákem, shodnout se s ním na čemkoli je často nesplnitelným úkolem.

Flexibilní rodič nutností!

Ve studii psychologové zjistili, že matky a otcové, kteří disponují nižší mírou sebeovládání, nejsou schopni úspěšně kontrolovat a tlumit svůj hněv a nechají se strhnout k jednání v afektu, se mnohem častěji uchylují k přísné, nekompromisní výchově a prosazují vůči dospívajícím velmi tvrdou disciplínu. Pokud jde o kázeň, neuznávají často jinou alternativu než povely, příkazy a zákazy. Jejich reakce na jakýkoli stres pak bývají nepřiměřeně nepřátelské. Do výzkumu bylo zapojeno téměř 200 otců, matek a jejich dospívajících dětí mezi 12 a 14 lety.

Vychovat šťastné dítě, to je přání každého rodiče. Jak na to a jakých pravidel se držet?

„V životě člověka existují dvě období, která jsou charakteristická touhou po osamostatnění a nezávislosti, vymezováním se vůči ostatním (především rodičům), objevováním světa a rovněž upevňováním své vlastní pozice v něm. Tím prvním je období batolecí, druhým pak puberta. Zásadní vývojové změny, které u teenagerů nastávají, znamenají, že by rodiče nutně měli upravit své chování, postoje k nim i komunikaci s nimi a naučit se být schopni reagovat flexibilně na případné neshody a nedorozumění. Dopřát dětem větší autonomii a umožnit jim, aby se naučily samostatně se rozhodovat a samozřejmě nést důsledky svého jednání. Právě o to totiž usilují a rodiče by jim neměli bránit. Naopak musí je nechat dělat chyby a sledovat, jak je vlastními silami vyřeší,“ vysvětluje Dr. Melissa Sturge-Apple, profesorka psychologie a děkanka postgraduálního studia na University of Rochester.

Tátové mají slabší nervy

V rámci studie vyšlo najevo, že s ovládáním svých nálad v emočně vypjatých situacích mají mnohem větší potíže otcové než matky. Častěji dávají najevo, že je chování dospívajících dětí rozčiluje, snadněji se naštvou a uchylují se ke křiku, výbuchům vzteku, hádkám, zákazům a trestům. Někteří jsou dokonce přesvědčeni o tom, že jim jejich puberťáci dělají naschvály a provokují je záměrně.

Jak ovlivňuje váš temperament výchovu vašich dětí? Víc, než si myslíte!

„Tátové jsou obvykle vůdci smečky, hlavou rodiny a jejím pomyslným šéfem. A tato role může být pro některé jen obtížně potlačitelná i ve chvíli, kdy nastanou potíže při výchově nebo komunikaci s dětmi, které se snaží vymezit se a staví se do opozice,“ říká Dr. Sturge-Apple.

Vědci rovněž zjistili, že rodiče, kteří mají nižší schopnost sebekontroly, se s mnohem větší pravděpodobností časem uchýlí k použití represivních opatření vůči svým potomkům, staví se k nim už předem negativně a svým jednáním rozdmýchávají a podporují konfliktní situace. Což neprospívá ani jedné straně.


 

Témata: Děti, Rodiče, Rodina, Rodina a vztahy, Výchova, Rodičovství, Matka, Dospívání, Puberta, Otec, Emoce, Teenager, USA, Dospívající dítě, Noční můra, Sebekontrola, Psycholožka, Studie
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec