Opar se většinou objeví v tu nejnevhodnější chvíli. Jak ho vyléčit, když nemáme po ruce zrovna žádnou mastičku z lékárny? Vyzkoušejte naše tipy, jak to zvládnout i bez ní.
Přírodní léčba oparu
Existuje nepřeberné množství přírodních pomocníků, které nám v boji s oparem mohou pomoci. Doporučuje se potírat ret stroužkem česneku nebo šťávou z cibule, která působí jako desinfekce. Hojivé účinky má pak med. Trochu kontroverzní je šťáva z octa, která opar sice nezahojí, ale omezí jeho další šíření.
Pro boj s HSV je důležité posílení imunity a přísun vitamínu C. Najdete ho v citrusech, červené paprice a samozřejmě v zelenině a ovoci obecně. Vhodné jsou také obklady z meduňky nebo jedlé sody.
Převařenou vodu smíchejte s jedlou sodou, aby se utvořila kaše, a tou pak postižené místo pomažte.
Někteří lidé nedají dopustit na pomazání oparu zubní pastou, která postižené místo vysuší.
Zkuste i homeopatika
Skvělou příležitost pro uzdravení poskytují také homeopatika. „Na začátku, když pociťujeme jemné mravenčení na rtu, užijeme jednu tubičku léku Oscillococcinum, potom každou hodinu 5 granulí léku Apis mellifica 15CH,“ uvádí MUDr. Ilona Ludvíková v knize Poznáváme homeopatii.
Další volbou může být přípravek Rhus toxicodendron 15 CH. Ten se užívá, pokud se nezachytí časná fáze výsevu a na rtu se již tvoří drobné puchýřky. „Užívá se 5 granulí každou hodinu. Omezí se výrazně velikost oparu a urychlí se jeho hojení,“ píše MUDr. Ludvíková.
Pokud jsou ložiska oparu opravdu veliká, užívá se Cantharis 15 CH, a to také 5 granulí každou hodinu.
Jako ochranu proti opakovaným výsevům oparu je vhodné užívat pravidelně jednou týdně po dobu tří měsíců například Natru muriaticum 15 CH, je vhodný, pokud se objevuje opar při slunění, z úleku, při únavě nebo horečce. Užívá se 10 granulí jednou týdně.
Více informací o oparu a možnostech jeho léčby najdete na webu Mojezdraví.cz.
Markéta Novák Matějková
28. února 2017
Ulekare.cz Ulekare.cz
3. února 2015