V první řadě si musíme uvědomit, že každé klíště je potenciální infekční materiál a podle toho bychom s ním měli také zacházet. Žádné „mazlení“a potírání krémem, žádné rozmačkávání mezi nehty. Před vytahováním klíštěte si navlékněte rukavice a postup zahajte i ukončete štědrou dávkou dezinfekce.
Správný postup při odstraňování klíštěte
1. Prohlédněte se: Pečlivě prohlédněte celé tělo, pro špatně dostupná místa použijte zrcátko nebo poproste někoho blízkého o spolupráci. Mezi častá místa přichycení klíšťat patří: podkolenní jamka, třísla, podpaží, za ušima a u dětí také ve vlasaté části hlavy.
2. Co budete potřebovat: Pokud jste skutečně objevili klíště, připravte si pomůcky k jeho odstranění. Potřebovat budete rukavice, dezinfekční roztok a pinzetu, klíšťky nebo speciální kartu, to vše určené pouze k odstraňování klíšťat. V případě nouze (v přírodě) je možné klíště odstranit jen vytáčením prstem bez jakýchkoli pomůcek.
Protože se však zvyšuje riziko infekce, přistoupíme na tuto možnost jen v nouzové situaci. Odstranění klíštěte bychom na druhou stranu neměli zbytečně odkládat, protože s dobou přisátí se také zvyšuje riziko nákazy.
3. Jak správně odstranit klíště: Natáhněte si rukavice a místo přisátí dezinfikujte. Pak pomocí klíštěk, pinzety nebo speciální karty se zářezy kývejte klíštětem opatrně ze strany na stranu. Po chvíli se klíště uvolní. Po vyjmutí klíštěte místo opět dezinfikujte.
4. Když se klíště nepodaří vyndat celé: V případě, že se klíště přetrhne a přední část zůstane v ráně, vyhledejte lékaře.
5. Jak bezpečně zlikvidovat klíště: Před možnou infekcí se chraňte rukavicemi. Klíště vhoďte do záchodové mísy nebo ho zabalte do kousku papíru a spalte. V žádném případě klíště nedrťte, nemačkejte nebo neštípejte mezi nehty.
6. Sledujte místo přisátí: V následujících třech týdnech sledujte místo přisátí klíštěte. Malá červená skvrnka je normální, ale pokud se začne zvětšovat nebo uprostřed vybledne, vyhledejte co nejdříve lékaře.
Jak se chránit proti klíšťatům
Ať už vyrazíte sami nebo s dětmi do přírody na procházku nebo jen tak na zahradu, nepodceňujte výběr oblečení.
Do přírody proto noste ideálně dlouhé světlé a hladké kalhoty, na světlé barvě si totiž klíšťat lépe všimnete a po hladké látce se jim hůře leze. Dětem klidně zastrčte kalhoty do ponožek. Zvolit můžete i podkolenky, které jsou vyšší a děti budou lépe chráněny. Rozhodně nezapomínejte na kotníkovou obuv.
Nezapomeňte také na repelent, který se aplikuje přímo na oblečení. Repelenty však mají různě dlouhou účinnost, proto jeho aplikaci ještě v průběhu procházky klidně zopakujte. Pokud nechcete používat kupované repelenty, můžete si vyrobit domácí. Klíšťatům „nevoní“ řada bylinek. Proto jako přírodní repelent zkuste využít roztok z levandule, pelyňku, meduňky nebo z rozmarýnu.
Snížit šanci na to, že se do vás zakousne klíště, můžete také tím, že budete delší dobu konzumovat sušené pivovarské kvasnice (prodávají se v lékárně v tabletách) nebo si často dopřejete česnek.
Očkování je nejlepší prevencí proti encefalitidě
Jedním z nejzávažnějších onemocnění, kterým se můžete od klíštěte nakazit, je virová klíšťová encefalitida. Jedinou prevencí proti této (v některých případech až smrtelné) nemoci je očkování, na které vám i vašim ratolestem přispívají zdravotní pojišťovny v rámci svých preventivních programů z veřejného zdravotního pojištění. Více informací o očkování proti klíšťové encefalitidě najdete ZDE.