Maminka.czZdraví

Jak správně vyndat klíště: Nekruťte a dezinfikujte

Simona Procházková 2.  6.  2021
Jak správně vyndat klíště: Nekruťte a dezinfikujte
V první řadě byste si měli uvědomit, že každé klíště je potenciální infekční materiál a podle toho je nutné s ním také zacházet. Žádné potírání krémem ani rozmačkávání mezi nehty. Před odstraněním klíštěte si navlékněte rukavice a postup zahajte i ukončete pořádnou dávkou dezinfekce.

Žádné preventivní opatření vám bohužel nezaručí úplnou a stoprocentně spolehlivou ochranu před klíšťaty. Pokaždé po návratu z přírody, lesa, z výletu ale i jen ze zahrady nebo procházky se psem v městském parku sebe i děti pečlivě prohlédněte. Klíšťata mají v oblibě zejména vlhčí části těla, kde se drží teplo, jako jsou podkolenní a loketní jamky, podpaží či intimní partie. Těmto místům je proto dobré věnovat největší pozornost.

VIDEO: Video návod, jak správně odstranit přisáté klíště

Jak správně vyndat klíště?

Klíště zvládnete odstranit sami, za lékařem se vydejte jen v případě komplikací. Nezakapávejte klíště krémy ani olejem, ty jej přidusí a pak může vyvrhnout obsah svých střev do rány, čímž se zvýší riziko nákazy. Místo se zakousnutým klíštětem ale postříkejte dezinfekcí.

Tady je správný postup, jak na to krok za krokem:

1. Pečlivě prohlédněte celé tělo, pro špatně dostupná místa použijte zrcátko nebo poproste někoho blízkého o spolupráci. Mezi častá místa přichycení klíšťat patří: podkolenní jamka, třísla, podpaží, za ušima a u dětí také ve vlasaté části hlavy.

2. Co budete potřebovat: Pokud jste skutečně objevili klíště, připravte si pomůcky k jeho odstranění. Potřebovat budete rukavice, dezinfekční roztok a pinzetu, klíšťky nebo speciální kartu, to vše určené pouze k odstraňování klíšťat. V případě nouze (v přírodě) je možné klíště odstranit jen vytáčením prstem bez jakýchkoli pomůcek. Protože se však zvyšuje riziko infekce, volte tuto možnost jen v nouzové situaci. Odstranění klíštěte byste na druhou stranu neměli zbytečně odkládat, protože s dobou přisátí se také zvyšuje riziko nákazy.

Mýty o klíšťatech: Nejlepší je zakousnuté klíště vykroutit. Jaké jsou ty další?

3. Jak správně odstranit klíště: Natáhněte si rukavice a místo přisátí dezinfikujte. Pak pomocí kleštiček, pinzety nebo speciální karty se zářezy jemně, ale zároveň pevně kývejte klíštětem opatrně ze strany na stranu. Po chvíli se klíště uvolní. Po vyjmutí klíštěte zasažené místo opět dezinfikujte.

4. Když se klíště nepodaří vyndat celé: V případě, že se klíště přetrhne a přední část zůstane v ráně, vyhledejte lékaře.

Pozor, klíšťata začínají útočit! Jak chránit sebe i děti?

5. Jak bezpečně zlikvidovat klíště: Před možnou infekcí se chraňte rukavicemi. Klíště vhoďte do záchodové mísy nebo ho zabalte do kousku papíru a spalte. V žádném případě klíště nedrťte, nerozmačkávejte nebo neštípejte mezi nehty. Hrozí riziko, že byste se dostali do kontaktu s nakaženými vnitřnostmi. 

6. Sledujte místo přisátí: V následujících třech až čtyřech týdnech pravidelně sledujte místo přisátí klíštěte. Malá červená skvrnka je normální, ale pokud se začne zvětšovat nebo uprostřed vybledne, zpozorněte a vyhledejte co nejdříve lékaře. „Typická červená skvrna s vybledlým středem se objevuje přibližně u poloviny osob nakažených lymskou boreliózou,“ uvádí MUDr. Jarmila Bečvářová z laboratoře SYNLAB.

Jak se chránit proti klíšťatům

Ať už vyrazíte sami nebo s dětmi do přírody na procházku či jen tak na zahradu, nepodceňujte výběr oblečení.

Do přírody proto noste ideálně dlouhé světlé a hladké kalhoty, na světlé barvě si totiž klíšťat lépe všimnete a po hladké látce se jim hůře leze. Dětem klidně zastrčte kalhoty do ponožek. Zvolit můžete i podkolenky, které jsou vyšší a děti budou lépe chráněny. Rozhodně nezapomínejte na kotníkovou obuv.

Nezapomeňte také na repelent, který se aplikuje přímo na oblečení. Repelenty však mají různě dlouhou účinnost, proto jeho aplikaci ještě v průběhu procházky klidně zopakujte. Pokud nechcete používat kupované repelenty, můžete si vyrobit domácí. Klíšťatům „nevoní“ řada bylinek. Proto jako přírodní repelent zkuste využít roztok z levandule, pelyňku, meduňky nebo z rozmarýnu.

Snížit šanci na to, že se do vás zakousne klíště, můžete také tím, že budete delší dobu konzumovat sušené pivovarské kvasnice (prodávají se v lékárně v tabletách) nebo si často dopřejete česnek.

Borelióza: Zákeřná nemoc, kterou je třeba odhalit včas. Jak ji poznat?

Očkování je nejlepší prevencí proti encefalitidě

Jedním z nejzávažnějších onemocnění, kterým se můžete od klíštěte nakazit, je virová klíšťová encefalitida. Jedinou prevencí proti této (v některých případech až smrtelné) nemoci je očkování, na které vám i vašim ratolestem přispívají zdravotní pojišťovny v rámci svých preventivních programů z veřejného zdravotního pojištění. Více informací o očkování proti klíšťové encefalitidě najdete ZDE.

VIDEO: Nákaza od klíštěte v zimě nebo ze sýra? Ano, je to možné, říká epidemiolog

Klíšťata číhají v trávě! Chraňte své ratolesti, sebe i domácí mazlíčky
Klíšťová encefalitida: Kde ji můžete chytit a jak onemocnění probíhá?
Začíná sezóna klíšťat - kdy a jak se očkovat?
Témata: Zdraví, Děti, Těhotenství, Porod, Novorozenec, Batole, Předškolák, Kojenec, Školák, Očkování, příroda, Pinzeta, Mazlení, Roztok, Zahrada, Druhá strana, Přisátí, Nehty, Podkolenní jamka, Riziko, Zopa, Možná infekce, Dezinfekce, Rozmarýn, Encefalitida
Mohlo by vás zajímat
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu