Maminka.czPorod

Jak vypadá laskavý císařský řez? Slovenská maminka si miminko z bříška vyndala sama

Simona Procházková 17.  5.  2023
Porod je vždy nezapomenutelný zážitek. Na příchod na svět své dcery Niny bude maminka Slávka zřejmě opravdu dlouho vzpomínat. V nemocnici v Krompachách na Slovensku jí nabídli tzv. porod s asistencí během císařského řezu. Holčičku si tak s pomocí lékařů mohla z bříška vyndat vlastníma rukama. "Jedinečný moment," říká.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Dnes již trojnásobná maminka Slávka pochází z Košic. V nemocnici Agel Krompachy měla naplánovaný císařský řez, jelikož i dva starší potomky přivedla na svět právě sekcí. Podle svých slov se porodu nijak nebála, jelikož už měla předchozí zkušenost a věděla, co ji při porodu císařským řezem čeká.

VIDEO: V Městské nemocnici v Ostravě si maminky po "císaři" mohu samy vytáhnout dítě z břicha

„Měla jsem ale samozřejmě přirozený respekt, jelikož jde o velkou operaci a stát se může cokoli. Ale když se mě paní primářka Svetlana Lukáčová zeptala: „A nechcete si děťátko z bříška vyndat?“, moje odpověď byla rychlá a jasná: „Ano.“ Prošli jsme s lékaři detaily, co a jak se bude dít a začala jsem se na nový zážitek nesmírně těšit. Protože šlo o třetí sekci, myslela jsem si, že už mě v podstatě nic nepřekvapí. A přeci mě čekalo něco zcela nového,“ říká Slávka.

Péči v krompašské nemocnici si Slávka nemůže vynachválit. Personál byl podle ní velmi nápomocný, podporující, milý a ochotný, oceňuje nesmírně lidský přístup lékařů, sestřiček i porodních asistentek. „Jakákoli moje otázka byla zodpovězena, člověk neměl strach zeptat se na cokoli. Měla jsem dostatek informací o všem, co jsem v tu chvíli potřebovala vědět,“ pochvaluje si Slávka.

Jak vzpomíná na úplně první chvíle se svou novorozenou dcerkou? „Před sekcí i během ní vládla velmi dobrá nálada, vtipkovali jsme, personál byl úžasný. Vybavuje se mi celý proces, od přípravy, začátku operace, i ten naprosto úžasný moment, kdy jsem si mohla rukama sáhnout na své miminko, které bylo ještě částečně v bříšku, vyndat ho a položit si ho na prsa. Bylo to nepopsatelné. Protože mám tento zážitek nahraný na videu, mnohokrát jsem se již na něj dívala znovu a znovu. První momenty s dcerkou byly krásné, se slzami v očích. Operace pokračovala dále a já jsem si již během toho užívala svoje novorozené miminko. Nepříjemné šití jsem vůbec nevnímala,“ vzpomíná trojnásobná maminka.

Maminka v porodnici Příbram: Individualizovaná péče, vaginální porody po císařských řezech, stravování formou bufetu
Témata: Porod, Miminko, Příběhy, Porodnice, Císařský řez, Zajímavosti, Nina, Bonding, Nemocnice, Maminka, Slovensko, Zážitek, Bříško, Moment, Slávka, Košice, Lékař
Mohlo by vás zajímat