Maminka.czŠkolák

Jak vypadají svačiny, které děti domů nenosí?

Iva Endrychová 7.  10.  2014
Školní svačiny pro děti rozhodně nezanedbávejte. Vyvážené svačinky prospějí nejen zdraví, ale i pomáhají se lépe soustředit na výuku. Jak by měla správná svačina vypadat?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Seznam kapitol
1. Jak na vyvážené svačiny

I když na mnoha školách jsou dostupné automaty, neměli byste na přípravu školních svačin rezignovat. Většina automatů nabízí jen sušenky, bagety a nezdravé sladké nápoje. Dětem to sice chutná, ale zdraví to neprospívá.

Většina rodičů si důležitost domácích svačin uvědomuje. Snaha připravovat svačiny doma nezřídkakdy přijde vniveč. Každé šesté dítě totiž podle průzkumu přinese svačinu či pití zpátky domů. Pokud k těmto dětem patří i váš potomek, zamyslete se, zda jsou svačiny dostatečně pestré. Možná by pomohlo jej do přípravy zapojit. Pak si jí bude lépe vážit a lépe si osvojí i zásady zdravého stravování.  

Pokud děti nesvačí, jsou ve škole nesoustředěné, unavené a neklidné. „Děti, které svačinu opomínají, spořádají během dne mnohem více sladkostí a nevhodných pochoutek a odpoledne je dožene velký hlad, takže sní, na co přijdou a zadělají si na obezitu, vysvětlila výživová poradkyně Lucie Svobodová.  

Jak by tedy správná svačina mohla vypadat?

„Svačina by měla zahrnovat zdroje všech živin - složitých sacharidů (např. pečivo nebo ovesné vločky), bílkovin (např. mléčný výrobek - polotučný jogurt, tvaroh či tvarohovou pomazánku, plátkový sýr, žervé či lučinu - čerstvé sýry, dále také vajíčko nebo výjimečně vhodnou libovou uzeninu - kvalitní šunku s vysokým podílem masa),“ doporučují nutriční terapeutky z výživového centra Rekondice. Tuk je již obsažen ve zdroji bílkovin. „Svačinka by měla zahrnovat také ovoce nebo zeleninu,“ dodávají. 

Jak velké svačiny?

Velikost a složení svačiny je velmi individuální. Hodně záleží na věku, tělesné stavbě a hlavně na fyzické aktivitě během dne. Malý sportovec by měl mít určitě větší energetický příjem než jeho vrstevník, který má aktivního pohybu minimum. K běžné svačině přidejte u sportujícího dítěte ještě kus ovoce, malou tyčinku lisovanou z ovocné dřeně, hrst ořechů nebo nesířeného sušeného ovoce. Zvýšenou potřebu bílkovin zajistíme přidáním acidofilního mléka, kefíru, jogurtového nápoje či plátku šunky vajíčka nebo tvrdého sýru navíc,“ doporučila Svobodová.

Vhodné svačinky

  • Pečivo s čerstvým sýrem žervé nebo sýrem cottage a zeleninou, domácí vaječnou nebo rybičkovou pomazánkou (majonézu nahradíme čerstvým sýrem nebo bílým jogurtem), máslem, libovou šunkou
  • Mrkvovo-ananasovo nebo mrkvovo jablečný salát
  • Polotučný bílý jogurt s müsli (nepoužívejte kalorické křupavé zapékané müsli
  • Salát ze sezonního ovoce posypaný ořechy a semínky
  • Domácí jablečný pudink
  • Domácí ovocný tvaroh
  • Zeleninový salát s cottage sýrem
  • Pohanková tvarohová bábovka

Co k pití?

Často se stává, že děti přinesou zpátky domů třeba nevypité pití. I to je ale odrazem výchovy. Je-li dítě zvyklé, že se doma pije kola, pak nepochopí, proč by do školy mělo nosit obyčejnou vodu, byť ochucenou třeba lístky máty, nebo neslazený nápoj,“ vysvětluje MUDr. Martin Gregora a dodává: „Na druhou stranu, když budete vybírat nápoje jen podle svého úsudku, přinesou je děti povětšinou domů nevypité. Je třeba kompromisu.“

Jsou sladkosti takové zlo?

Sušenka zcela nahradí běžná jídla a jsou stálou součástí stravování, když jich dítě pravidelně konzumuje velké množství. Sladkosti totiž obvykle obsahují nejen mnoho cukru, ale také tuku - a proto jsou zdrojem velkého množství energie. Vhodnější je nabízet dítěti tyto pochutiny jen v malém množství a spíše výjimečně, nenaučit ho, že sladkosti či jídlo obecně jsou "za odměnu". 

Témata: Děti, Školák, Výživa a stravování, Javorový sirup, Sezónní ovoce, Protlak, Tvrdý sýr, Martin Gregor, Lucie Svobodová, Aktivní pohyb, Pramenitá voda, Velký hlad, Mořská sůl, Nastrouhaný křen, Malý kousek, Dom, Malý sportovec, Tvarohová pomazánka, Jak, Mléčný výrobek, Svobodová, Ředkvička, Správná svačina, Tortilla