Maminka.czPorod

Jak vyvolat porod – babské rady

8. 1. 2013
Jak vyvolat porod – babské rady
„Babské rady“ – jednou pomohou, podruhé ani náhodou. Získané a prověřené zkušenostmi našich předků (tedy v tomto případě spíše překyň) mohou mít v některých případech i své odborné vysvětlení. Pojďme se podívat, jaké „poklady“ nám naše všímavé předkyně odkázaly.

Možná se i vy kloníte k názoru, že vše na světě má svůj čas, a čas toho, kdy se dítko vyklube na svět, nelze s výjimkou lékařských zásahů příliš ovlivnit. Jenže jinak se to mluví a uvažuje, v případě, že se nás daná situace netýká, a jinak, když už třetí den přenášíme.

Zkrátka – pokud přenášíme, hledáme jakákoliv vrátka, kterými dítko popostrčit ven. Naše maminky i babičky přivolávaly porod různými způsoby, pojďme si připomenout ty nejznámější.

1. Pochutnejte si na čaji z maliníku

Nejen naše babičky, ale třeba i autoři knihy Přírodní léčba pro ženy od J. Jonáše a R. Gladstar považují popíjení nálevu z listu maliníku za výborný prostředek, který pomáhá připravovat tělo na porod. Jisté bioaktivní látky obsažené v sušených listech maliníku prý tonizují svaly pánve a stimulují práci (stahy) hladkých svalů děložní stěny. Čaj se doporučuje pít v posledním trimestru těhotenství a samozřejmě i během doby přenášení.

UDRŽTE SI PŘEHLED: Rodičovská dovolená 2014 – vše, co potřebujete vědět

2. Provoňte si byt skořicí

Někteří aromaterapeuté doporučují občasné provonění bytu skořicovým éterickým olejem. Jeho inhalace prý napomáhá vyvolat stahy a navíc vás vzpruží při únavě a fyzickém vyčerpání. Nemáte-li stejně jako naše babičky esenciální skořicový olej a aromalampu, povařte kousky skořicové kůry v malém množství vody. Páru pak chvíli nechte volně odpařovat. Pozor! Pokud by se vám z vůně skořice dělalo nevolno, potom tuto metodu s klidným srdcem vynechejte.

3. Přirozené prostaglandiny neboli sperma

Milé čtenářky, neděste se, nepůjde o inhalaci ani popíjení, ale o něco mnohem příjemnějšího! Hormony prostaglandiny, které mimo jiné stimulují kontrakce, jsou obsaženy nejen v tabletách vkládajících se do pochvy kvůli vyvolání porodu, ale také ve spermatu. Nemáte-li vzhledem ke komplikovanému těhotenství sex zakázaný, můžete vyzkoušet i tento příjemný způsob přivolání porodu.

4. Masáž bradavek jako přídavek

Masáž bradavek je dalším vcelku známým a mnohými dulami i porodními asistentkami doporučovaným způsobem, jak díky hormonálním změnám vyvolaným drážděním bradavek nastartovat kontrakce (vyplavuje se hormon oxytocin). Tělo prý však, podobně jako u přirozených prostaglandinů, odpoví kýženým způsobem pouze v případě, je-li na porod připraveno.

5. Všemi milovaná teplá koupel

Teplá koupel je asi nejoblíbenější metodou směřující k nastartování porodu, kterou přenášející maminky praktikují. Vše je jednoduché; zkrátka se „naložíte“ do teplé vany a relaxujete. Teplá koupel údajně působí na děložní svalstvo, to se nejprve příjemně uvolní a následně rozpohybuje. Některé prameny povzbuzují partnery, aby budoucí mamince do koupele přinesli deci červeného vína.

6. Fyzická aktivita: Hurá do schodů!

Vyšlápněte si 100 schodů nebo pořádný kopec a úspěch je zaručen (kéž by to bylo tak jednoduché)! Nicméně fyzická aktivita je po teplé koupeli dalším velmi populárním „vyvolávačem“. No, pokud vám fyzicky namáhavý velký úklid porod nevyvolá, alespoň jste udělala něco pro své bližní.

A pozor! Tento seznam lze cvičně vyzkoušet i před otěhotněním :-). Mimo postupné aplikace bodů 5, 4, 3 (v uvedeném pořadí) nehrozí žádné trvalé budoucí následky. Jednotlivé body lze libovolně kombinovat.

Nákupy - Maminka CZ
Témata: Porod, Řád, Děložní svalstvo, Lékařský zásah, Teplá koupel, Jak, Přídavek, Přírodní léčba, Velký úklid

Mohlo by vás zajímat
Kolik slov skutečně mají umět dvouleté děti. Hlavně na ně nikdy nešišlejte!
Žena vůbec nevěděla, že je těhotná. Dítě porodila u švagrové na záchodě
Narážky na tělo po porodu ignorujte, radí. Jak vypadá po třech dětech?
Víte, kolik má vypít kojenec, batole a školák? Pozor na minerálky a džusy
Nejdojemnější fotka týdne! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
Kristýna Leichtová rodila doma! Mezi herečkami nebyla první
Bez plenek, bez hraček a bez pravidel! 15 slavných matek se zvláštními výchovnými metodami
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
Bez cenzury a hlavně vtipně: Život s malými dětmi přesně takový, jaký je

Horoskopy

Vodnář Je za vámi období plné nepříjemností, ale tento týden budete zas usměvaví a plní optimismu. Prostě tak,…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Matouš, Matúš, Debora

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné