Maminka.czZdraví

Jak zabránit popáleninám?

Regina Rothová 17.  2.  2014
Jak zabránit popáleninám?
Zvědavost, mrštnost a nejistota pohybů zároveň jsou na uhlídání batolete v každodenním chvatu běžných činností opravdu náročnou kombinací. Ačkoli má maminka doslova oči navrch hlavy, nehoda se může stát téměř kdykoli a kdekoli. I přímo v bezpečí domova…

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Stačí drobná neopatrnost a nepozornost – šálek kávy na stole, hrnec s polévkou na sporáku.
Maminky batolat musejí být jako ostříži. Dobrá rada: Projděte si byt po čtyřech, abyste viděla, kde váš malý neposeda může „škodit“.

Zjistíte, že předměty, o kterých byste nikdy neřekla, že mohou ohrozit zdraví, jsou při metru tělesné výšky časovanou bombou. A to, co považujete za bezpečně ukryté hbitým ručkám, je pro ně ideálně nastaveno. Už ve velmi nízkém věku potomka dbejte na to, aby byla vaše domácnost skutečně bezpečná.

Jaké jsou nejčastější dětské bolístky?

Může jít o opaření horkou vodou, popálení plamenem, kontaktem s horkou troubou, kamny, radiátory, s elektrickým vedením nebo spálení, které vznikne silným třením. V tomto případě se jedná o zranění zejména v oblasti kolen, případně loktů. V létě bývá velmi častý úraz od rozpáleného grilu na zahradě, nebo když na sebe dítě převrhne zbytek vody z rychlovarné konvice.

Podle pediatrů je velkým a bohužel častým nešvarem to, že maminka posadí batole vedle sebe na pracovní plochu při vaření… Pozor také na horkou vodu v karmě, raději ji nastavte na nižší teplotu. Nebezpečí může představovat i horká voda v kýblu na vytírání. Opařeniny nejčastěji zasahují do obličeje, na horní část trupu, vyskytují se na rukou, nohou, v závažnějších případech na větším počtu míst na těle.

Jak se zachovat

Nepanikařte. Dítě se polekalo, pláče, popálenina bolí, ale vy musíte být opatrná, abyste zranění ještě nezhoršila. Nejdřív zhodnoťte, jak závažné je. Drobná povrchová popálenina je charakteristická zčervenáním pokožky na ploše menší než dlaň dítěte.

V takovém případě není třeba vyhledávat lékařskou pomoc, léčba spočívá nejprve v chlazení postiženého místa studenou vodou. Měla by být pomalu tekoucí, silný proud dítě bolí, a navíc může zranění ještě zhoršit. Děti (zvlášť ty nejmenší) můžete chladit maximálně minutu až dvě, jinak jim hrozí podchlazení. Především jejich trup a stehna chlaďte jen jednorázově, podchlazení v těchto místech může mít za následek nedokrvení vnitřních orgánů.

Když je zranění větší, okamžitě volejte rychlou lékařskou pomoc. Dispečer poradí, jak ránu ošetřit. Nedávejte na ránu gely a masti bez toho, že by popáleninu viděl lékař. Rodič jako laik nikdy neodhadne stupeň popáleniny a i malý rozsah může vyžadovat čištění a sterilní krytí s následnými převazy. Riziko infekce je totiž u popálenin vysoké. U spáleniny opravdu maličké mohou rodiče dítě po ochlazení odvézt sami do chirurgické ambulance, u většího rozsahu vždy volejte lékaře.

Místo klasického krytí obvazem je dnes doporučováno hydrokoloidní krytí, které udržuje popáleninu ve vlhkém prostředí podporujícím snazší tvoření buněk nové pokožky. Rána se tak zahojí rychleji, navíc se zmírní pocit bolesti a při jeho použití se snižuje i riziko vzniku nehezké jizvy.

Hořící nebo přilepené oděvy

Když se objeví puchýř (tvoří se v průběhu několika minut, bezprostředně po zranění), přiložte na něj opět kryt ze sterilní látky a rozhodně puchýř nepropichujte! Chrání poškozené místo do chvíle, než se vytvoří nová kůže. Na popáleninu nedávejte žádnou mast. V takovém případě vždy volejte nebo vyhledejte lékařskou pomoc.

Dramatičtější úrazy jsou děsivým snem každého rodiče. Dítě na sebe převrhne hrnec s vařící se polévkou nebo mu u ohníčku začne hořet tričko… Co teď? Při otevřeném ohni je třeba okamžitě uhasit plamen.
Hoďte na dítě deku. Zkuste se vyhýbat hlavě. Rozhodně na dítě nelijte vodu, je-li v blízkosti elektrické zařízení pod proudem. Plameny nehaste jinou hořlavou látkou, nedovolte dítěti běhat, pohybem se rozproudí vzduch a plameny jen podpoří.

Po uhašení začněte okamžitě ošetřovat rány jako v případě menších popálenin a volejte lékaře záchranné služby. Oblečení nasáklé horkou vodou se snažte dítěti šetrně sundat. Raději oděv opatrně rozřezejte, než abyste ho stahovali přes postiženou kůži. Opatrně, abyste se nedotkli pokožky v místech, kde je zdravá. Neodstraňujte suché, spálené oblečení ani oděv, který pevně drží na spálenině. Strhli byste ho i s kůží.
Tyto zásahy už patří do rukou odborníků, nadělali byste jimi víc škody než užitku!

Když se textil podaří sundat, rychle zchlaďte popálené místo vodou (nebo totéž proveďte s oblečeným potomkem). Déle chladit můžete jen ruce, nohy, obličej a popáleniny na trupu menší než dlaň dítěte. Nikdy neledujte celou končetinu nebo trup. Poté zlehka překryjte postižené místo čistým obvazem, z látky se nesmí uvolňovat vlákna do rány. Sledujte, zda se u pacienta neobjeví šok, a vyčkejte na příjezd lékaře.


Klasifikace popálenin

Popáleniny dělíme podle druhu, hloubky a klinických příznaků na tři stupně:

1. stupeň: Lehčí opaření. Místo je zarudlé, oteklé a s různou intenzitou bolestivé. Počítáme mezi ně i popálení od sluníčka, které bývá poměrně časté.

2. stupeň: Postižené místo je oteklé a zarudlé, objevují se puchýře, které mohou být i větších rozměrů. Čím silnější je puchýř, tím hlubší je popálenina. Rána se hojí do několika týdnů a nezůstávají po ní jizvy.

3. stupeň: Zasahuje do hluboké kůže, některé části kůže jsou odumřelé a zcela zničené, nekrotizují a odpadají. Kůže má hnědočervenou až žlutobílou barvu, objevují se na ní suché a tvrdé příškvary.

Existuje i další dělení na lehčí popáleniny způsobené sluncem nebo dotykem horkých předmětů a těžší vznikající působením ohně a chemických látek. Povrchní popáleniny patří do prvního a druhého stupně, hluboké do třetího. Rozsáhlé popáleniny 2.stupně zasahují více než 25% povrchu těla dospělých a 20% povrchu těla u dětí. Popáleniny 3.stupně postihují víc než 10% povrchu těla. Popálení obličeje, očí, uší, rukou a nohou může vést k funkčnímu či kosmetickému postižení.

Faktory, které ovlivňují popáleniny:

* věk (kůže kojenců a batolat je tenčí)

  • místo (na víčkách je kůže třeba oproti zádům nebo ploskám nohou tenčí)
  • prokrvení postiženého místa (dobře prokrvený je třeba obličej, na rozdíl od prstů na rukou a na nohou)
  • celkový zdravotní stav postiženého (dětský organismus není ještě dostatečně odolný vůči takové zátěži)

Článek vyšel v časopisu Maminka 1/2014

Témata: Zdraví, Časopis Maminka, Popálení, Horká voda, Popálené místo, Jak, Postižené místo, Malý neposeda, Dobrá rada, Hořet, Klinický příznak, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Markéta a porod miminka koncem pánevním: V hlavě jsem měla nastaveno, že se Anežka narodí přirozeně!
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Pippa Middleton čeká třetího potomka: Co si zastánkyně zdravého životního stylu nehodlá odepřít ani u třetího těhotenství?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy