Maminka.czPředčasný porod

Jak zabránit předčasnému porodu? Klíčem k úspěchu je imunita, odhalili odborníci

Vanda Stöckbauerová inf 18.  6.  2024
Pilotní data aktuálně probíhající studie z pražské VFN ukazují, že proces předčasného porodu se s velkou pravděpodobností spouští již na začátku těhotenství, úzce souvisí s imunitou ženy a je navenek skrytý.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Otevření prekoncepční poradny pro ženy s opakovanými těhotenskými ztrátami, mnohaletá precizní péče o ženy s rizikovým těhotenstvím, mapování poruch vrozené a získané imunity i spolupráce s reprodukčními imunology – to jsou hlavní pilíře komplexní péče o těhotné, které přivedly gynekology a porodníky z VFN k systematickému výzkumu rizik předčasného porodu.  Odborníci z porodnice U Apolináře dokážou rizikové změny odhalit, sledovat, včas zavést cílenou léčbu a zvýšit šanci na donošení zdravého miminka i u žen, které již několikrát neuspěly.

VIDEO: Opakované potraty: Desítky procent žen mají poruchu imunity, která je může způsobovat

Budoucnost je ve výzkumu poruch imunity

Specialisté z VFN vytvořili multioborový výzkumný tým, který systematicky pátrá po rizicích spojených s předčasným porodem. Cílem aktuálního výzkumu, který se nyní nachází ve své klinické fázi, je snaha prokázat, že již v průběhu I. trimestru těhotenství je možné z krevního vzorku rozpoznat změny v imunitním systému, které signalizují, že se spouští proces spontánního předčasného porodu.

Na otázky spojené s pozadím předčasného porodu, a pravděpodobně i jiných diagnóz, v současné době nejlépe odpovídá reprodukční imunologie.

„Výzkum se zaměřuje na imunologické mapování u rizikových žen. Konkrétně ověřujeme, zda nejsou nosičkami zjevných poruch vrozené a získané imunity. Zjišťujeme také, že pro úspěšné těhotenství je potřeba řešit imunologické komplikace ideálně ještě před početím nebo nejpozději na počátku těhotenství,“ vysvětluje doc. MUDr. Michal Koucký, Ph.D., vedoucí Perinatologického centra Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN.

Léčba imunoglobuliny či kortikoidy

Na základě pilotních dat se lékaři dostávají k překvapivým zjištěním a výsledkům. „U dvou třetin žen, které jsme doporučily k reprodukčnímu imunologovi, byly odhaleny poruchy imunity a byla jim doporučena imunointervenční léčba imunoglobuliny či kortikoidy,“ popisuje doc. Koucký.

Ve spolupráci s reprodukčními imunology lékaři Perinatologického centra VFN zároveň zjistili, že ženy rodící předčasně mají oproti ženám, které porodí v termínu, již v I. trimestru těhotenství zjevně snížené počty a hodnoty speciální populace bílých krvinek, tzv. T regulačních lymfocytů. „Vede snížení vybraných typů bílých krvinek u těhotné ženy k předčasnému porodu již od počátku těhotenství, kdy žena navenek nemá žádné potíže a zdánlivě se nic neděje? To je hlavní hypotéza, kterou se snažíme ověřit,“ upřesňuje doc. Koucký.

Nově otevřené ambulance v Porodnici U Apolináře pro ženy po potratech nebo komplikovaném porodu

Bojíte se předčasného porodu? Přihlaste se do studie

Aktuálně je vyhodnocena první etapa výzkumu a prozatím bylo vyšetřeno 35 žen, kterým lékaři pro výzkumné účely odebrali vzorky krve. „Pro následné fáze výzkumu je klíčové vyšetřit dalších 50–70 žen, které jsou aktuálně po předchozím předčasném porodu nebo těhotenské ztrátě v I. trimestru těhotenství a chtěly by na výzkumu participovat. Apelujeme proto na ženy, které se obávají předčasného porodu, ozvěte se nám, vyšetříme vás a dohlédneme na vaše těhotenství,“ vyzývá doc. Koucký.

Péče o ženy už před početím 

Výzkum by nebyl možný bez existence systematické prekoncepční péče specializované poradny. Zaměřuje se na ženy, které do budoucího těhotenství vstupují s definovanými rizikovými faktory, jako jsou předchozí těhotenské ztráty, předčasný porod nebo závažné onemocnění během těhotenství, např. preeklampsie.

„V rámci prekoncepční přípravy hledáme u těchto žen ovlivnitelné rizikové faktory, jako například poruchy imunity, vady dělohy, dekompenzované interní onemocnění, a ty se snažíme řešit již před početím. Předností našeho pracoviště je široká spolupráce se specialisty napříč obory,“ popisuje MUDr. Zdeněk Laštůvka, Ph.D., lékař prekoncepční ambulance Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN.

Péče o ženy před početím je současným trendem perinatologické péče, zaměřuje se na optimální přípravu ženského organismu na otěhotnění a průběh budoucího těhotenství. „Mezi rizikové faktory, ovlivňující průběh těhotenství, patří i výživa, interní nemoci, řádná prevence a očkování. Žena by se o nich měla dozvědět již v rámci primární péče u svého gynekologa, ten by měl případně identifikovat rizika a nasměrovat ji ke specialistovi. V oblasti výživy je třeba dbát zejména na užívání železa, kyseliny listové, případně folátů a cholinu. Důležitý je také pečlivý výběr potravinových doplňků,“ doporučuje MUDr. Laštůvka

Témata: Těhotenství, Imunita, Předčasný porod, Apolinář, riziko, rizikové těhotenství, screening, Léčba, Lékař, Porucha, LF UK, Michal Koucký, Výzkum, U Apolináře, Získaná imunita, Klinika gynekologie