Maminka.czJen pro maminku

Jak začít nový rok s čistým stolem

, Časopis Moje psychologie
12. 1. 2010
Jak začít nový rok s čistým stolem
Přelom roku svádí k různým očistným procesům a předsevzetím. Už po pár týdnech se z nich však často stává frustrující záležitost. Jak to udělat, abyste nejen první lednový den, ale i na konci příštího roku měli čistou hlavu a byli spokojeni sami se sebou?

UKLIĎTE, ALE NE ZA KAŽDOU CENU

Není důvod očistné procesy ani předsevzetí odsuzovat, ale nedostáváte se někdy do stresu právě kvůli tomu, abyste měli umytá okna a v práci všechno hotovo? „Já se nesnažím s přelomem roku mít vše hotové a vyřízené. Mění se přece jen datum v kalendáři, nikoli celý život,“ říká Lenka Černá, kouč v oblasti osobního rozvoje. Nedávejte si žádná nesplnitelná ultimáta. „Zhodnoťte si na konci roku tyto oblasti - práce, vztahy, zdraví, peníze. V těchto oblastech se zeptejte sami sebe, jak jste byli spokojeni letos, a určete na stupnici 0-10 (0 nejhorší pocit, 10 nejlepší pocit), jak jste se v dané oblasti cítili. Zároveň si můžete stanovit vaše ,desítky‘ pro rok 2010 a říct si, jak jich můžete dosáhnout,“ radí odbornice.

VYDRŽTE ASPOŇ 21 DNÍ

O vánočním volnu sice vyřídíte všechny resty, ale už první lednový týden znovu křičíte: Nestíhám. Opakujete totiž stejné chyby. Kolikrát už jste odložili nepříjemný úkol na později? Nechce se vám dělat přípravu na zítřejší poradu a místo toho děláte práci, která nehořít. „Abyste neupadli do stejného stereotypu, musíte si navyknout na nový styl práce a ten alespoň 21 dnů dodržovat. Teprve po uplynutí této doby vzniká v mozku návyk,“ vysvětluje Lenka Černá. Chce to však aktivitu vykonávat pravidelně každý den, aby si mozek návyk skutečně vytvořil.

O PROBLÉMECH NEMLUVTE, ŘEŠTE JE

Spousta času a energie se ztrácí nevyřešenými problémy ve vztazích. Pořád přemýšlíte nad partnerským vztahem, diskutujete o něm s kolegy a s kamarády osobně i prostřednictvím internetu. Už jste si někdy spočítali, kolik vám tyhle diskuse sebraly času a řešení stále nikde? Pracovní schůzky vám zase berou čas, protože nikdy nemají pevně stanovený konec. A to ani nemluvě o setkáních, která absolvujete, přestože pro vás nemají žádný význam. Kolikrát už jste kývli na schůzku bývalé spolužačce nabízející levnou kosmetiku z katalogu a tak podobně?

PŘEPRACOVANOST NENÍ ŽIVOTNÍ STYL

Kdy naposled jste slyšeli, že má někdo z vašeho okolí SPOUSTU času? Nebo že má všechny úkoly hotové, a tak se teď pár dní flákal? Zřejmě pracně přemýšlíte. Podle Lenky Černé vládne našim životům „přepracovanost“ coby životní trend, který nám vlastně dělá dobře. „Řečmi o dřině a neschopnosti se zastavit si dokazujeme, že jsme dobří a že za něco stojíme. Naoko si sice stěžujeme, ale vlastně se u toho cítíme blaze,“ tvrdí odbornice. Mít v dnešní době čas pro sebe není hřích ani projev sobectví, ale naopak doslova životní nutnost. Když si ho neuděláte, dřív nebo později byste mohli zjistit, že jste svůj život spíš přežili než prožili.

Vánoční předplatné Maminka
Témata: Jen pro maminku, Časopis Moje psychologie, Nový rok, Nový styl, ČÍST, Rok, Spousta času, Jak

Mohlo by vás zajímat
Přiznání: Nenávidím mateřství. Dceru miluji, ale být matkou mě štve!
S dětmi jsem dospěl. Kvůli nim jsem přestal pít alkohol, říká Tomáš Třeštík
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
O druhé dítě se snažíme už osm let. Pořád se nevzdávám naděje
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová
Dvojčata s křehkými kostmi. Narodila se se zlomeninami, ublíží jim i mazlení
Babička upřednostňuje jedno vnouče. Podle vědců za to mohou i geny

Horoskopy

Štír Od nového pracovního týdne si hodně slibujete a chcete navázat na předchozí úspěchy a skvěle rozjeté…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vratislav, Vratislava, Dalila

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné