Jak zajistit, abyste měla dostatek mateřského mléka?

, Časopis Maminka
25. 11. 2018
První měsíce života nebude miminko vyžadovat nic jiného než vaše mateřské mléko. Jak si zajistit, aby ho byl vždy dostatek?

Kojení je sice přirozenou záležitostí, kterou nás matka příroda obdařila. Ale je skutečně na tuhle namáhavou práci připraveno každé ženské tělo? Podle většiny laktačních poradkyň ano. Ale není divu, že si jako starostlivá maminka kladete otázku, zda i vaše mléko je pro vaši čerstvě vylíhnutou ratolest dostatečně výživné a v uspokojivém množství. A co když ho bude po porodu ubývat?

Neodbývejte se v jídle

Přestože jsou první týdny s miminkem náročné ve všech směrech, rozhodně byste se neměla v jídle odbývat. Vaše tělo hned po porodu nastupuje na další mateřskou směnu: Produkuje kvalitní mateřské mléko, k jehož tvorbě potřebuje minerály, tuky, sacharidy či bílkoviny. A odkud tyhle důležité látky vezme?

Přece z vašich zásob! Takže pokud tyto rezervy ve vašem těle nedoplňujete, logicky vyschnou. Což pak bude mít za následek nejen vaši únavu či zdravotní problémy, ale také rapidní snížení množství mateřského mléka. Zásoby, ze kterých se mléko dlouhé týdny po porodu vytváří, pocházejí z období těhotenství.

Jak často kojit miminko? Záleží jen na něm. A na vás

Co si dát na talíř?

Lze jen těžko určit, která konkrétní potravina má tak úžasné vlastnosti, že by vám zajistila produkci mléka jako na běžícím pásu. Ale jak podotýká Linda Zítová, laktační poradkyně a ředitelka ošetřovatelské péče v Nemocnici Mělník, velký důraz by se měl klást na tzv. potravinovou pyramidu.

„Maminky by měly jíst pravidelně pestrou, kvalitní, vyváženou stravu a vyhýbat se obecně nadýmavých potravinám. V období kojení je důležitý příjem vitamínů a minerálních látek – především železa, vápníku a jódu.“

Pro vás to konkrétně znamená si alespoň jednou týdně naservírovat mořskou rybu. Pokud je to ale pro vás synonymum pokrmu za trest, dodávejte jód alespoň ve formě potravinových doplňků. Dále abyste předešla chudokrevnosti, která postihuje většinu žen po porodu, neměla byste se bránit živočišným vnitřnostem.

Patříte-li mezi vegetariánky nebo veganky, rozhodně svůj jídelníček promyslete a dobře naplánujte, abyste železo dodávala v dostatečném množství. „Neméně důležitý je také hořčík, který pomáhá ženám chránit zubní sklovinu. Také snižuje únavu,“ upozorňuje Zítová.

Matka kojila dceru neuvěřitelných devět let! Čekala, až se sama odstaví

Nejdůležitější látky, které vám pomohou v produkci mléka

Hořčík. Jedná se o jeden z nejdůležitějších prvků v lidském těle. Například během stresu se ho nejvíce spotřebovává. Vysoké zastoupení hořčíku najdete třeba v mandlích, sušených meruňkách, datlích, lněném semínku, banánech, špenátu nebo cizrně.

Železo. Při jeho nedostatku vzniká chudokrevnost, slabosti, únava či dušnost. Zpravidla pomůže užívání tabletek, nejlépe spolu s vitamínem C. Ovšem železo hojně najdete v tmavém mase, jako jsou játra, dále v brokolici, pistáciích nebo mořských řasách.

Kyselina listová. Přestože se tato látka hojně nachází v zelenině, jakmile dojde ke zpracování nebo jen běžné oxidaci, většina z ní se kvůli nestabilitě zničí. Do těla se tak dostane jen zlomek z původního množství. Proto lékaři doporučují kyselinu dodávat ve formě tabletek.

Vápník. Jedná se o důležitou složku všech svalů. Je potřebný pro srdeční činnost i chemickou rovnováhu v těle. Také ovlivňuje spánek, a tím pádem i psychickou pohodu. Málokdo ví, že se jeho vstřebávání daří nejlépe večer. Najdete ho třeba v máku, mořských řasách, sardinkách, šprotech či chia semínkách.

Jód. Má nezastupitelnou roli při tvorbě hormonů štítné žlázy. Jeho nedostatek ovlivňuje vitalitu, psychickou pohodu či kvalitu vlasů. Velké dávky jódu jsou v mořských rybách, dále v jodizované soli, hrachu, vejcích či mrkvi.

Kdy začít s příkrmy a jak dlouho se doporučuje kojit? Známe odpověď

Při kojení zvyšte příjem

Pokud jste se v těhotenství řídila heslem, že byste měl jíst za dva, během kojení by se mělo konzumovat za tři. V laktačním období totiž dopujete živinami své tělo i organismus vašeho drobečka, ale také doplňujete své vlastní zásoby, které budou potřeba do budoucna, abyste předešla vyčerpání či nemocem.

„V období kojení se doporučuje zvýšit příjem o 500 kilokalorií denně, aby se tvořilo mléko v dostatečném množství i kvalitě,“ podotýká laktační poradkyně Linda Zítová. A jak dále upozorňuje, o to víc byste měla hledět na kvalitu a prospěšnost surovin. To se totiž odrazí nejen na vlastním těle, ale také na ratolesti.

„Maminky by se určitě měly vyvarovat nadbytečného množství rafinovaných cukrů, které mohou ovlivnit střevní mikroflóru miminka, a mít tak vliv na bolesti bříška a „prdíky“. Stejně tak žádný výživový přínos pro maminku nemají jídla z fast-foodu,“ dodává Zítová.

Problémy s kojením? 7 potíží, které vás mohou potkat a jak je řešit

Kvalita jídla má vliv na tvorbu mléka

Moc se ale neví, že stravou se dá ovlivnit i kolísání množství některých minerálních látek, vitamínů či mastných kyselin v mateřském mléce. Proto je důležité tyto prvky denně dodávat prostřednictvím snědeného jídla.

Některé maminky tento problém řeší vitamínovými doplňky, ale jak nasvědčují lékařské analýzy, využitelnost multivitamínových tabletek pro naše tělo je minimální. Nejlepší cestou, jak si zajistit dostatek potřebných látek pro organismus, je pravidelně konzumovat čerstvou zeleninu a ovoce. Nejlépe v bio kvalitě.

Mohlo by vás zajímat: Vytvoří přes šest a půl litru mateřského mléka denně. Co s ním dělá?

Co ještě ovlivňuje tvorbu vašeho mléka?

Četnost. Ačkoliv je kvalita vaší stravy během laktace důležitá, velkým faktorem při produkci mateřského mléka je i frekvence kojení. V prvních týdnech života miminka by neměla klesnout pod 10 kojení za 24 hodin. Jinak se může jakési „nastavení“ dobře nastartované laktace pozměnit směrem k redukci.

Relax. Dalším významným faktorem je i psychická pohoda kojící ženy. Je prokázáno, že stres snižuje množství oxytocinu a prolaktinu, hormonů souvisejících s tvorbou mléka. S tím vším souvisí i kvalitní odpočinek. Přestože jsou noci v prvních měsících děravé, o to víc byste se měla snažit relaxovat během dne.

Alternativa na pomoc. Jedním z možných pomocníků při laktaci jsou i homeopatika. Nepátrejte ale na internetu nebo po diskuzích. Konkrétní typ i množství vám na míru předepíše specialista na základě vyšetření.

Kojený otesánek: Může se kojené dítě přejídat?

Tělo si bere jinde

Složení vaší stravy nemá přímý vliv na kvalitu či množství mateřského mléka. Takže pokud se vlastním stravováním příliš nezabýváte, tělo si látky potřebné pro tvorbu životadárné tekutiny pro miminko vezme ze zásob.

Možná několik týdnů nepocítíte žádnou změnu, ale jakmile dojdou zásoby, vaše tělo bude viditelně chátrat: potýkat se s únavou, zažívacími problémy, špatným spánkem nebo kvalitou pokožky. A skutečně pak toužíte se dlouho vzpamatovávat z vlastních neduhů, než si užívat kojenecký věk všeho miláčka?

GALERIE: Začíná Světový týden kojení. Které slavné ženy propagují kojení?

Pitný režim by měl mít prioritu

Mateřské mléko slouží nejen pro vyživování vašeho drobečka, ale také k zahnání žízně. Proto i vaše tělo potřebuje doplňovat tekutiny, aby nemuselo sahat do vlastních rezerv. Kojící žena by měla v průběhu dne vypít dva až tři litry tekutin, nejlépe vody či ovocných nebo kojících čajů.

Dobrou volnou jsou také zeleninové polévky, vývary či čerstvé šťávy z ovoce a zeleniny. Není nic neobvyklého, že vás v noci přepadne ukrutná žízeň. Připravte se na ni a k posteli si vždy před spaním přistavte láhev s vodou.

VIDEO: Co má jíst kojící žena, aby ani ji, ani dítě netrápila obezita?

 

 

Témata: Časopis Maminka, Miminko, Pitný režim, Světový týden kojení, Slabost, Velký důraz, Starostlivá maminka, Štítná žláza, Nadbytečné množství, Střevní mikroflóra, Rafinovaný cukr, Lidské tělo, Potřebná látka, Zdravotní problém, Důležitá látka, Vyčerpání, Nezastupitelná role, Kvalitní odpočinek, Nejlepší cesta, Máť, Sušená meruňka, Přímý vliv, Velká dávka, Kojenecký věk, Mořská řasa

Mohlo by vás zajímat
Nechala jsem si zpracovat placentu, ale lesana nejsem, říká Eva Burešová
Dceru nebudeme učit ani uzbecky, ani romsky, říká Monika Bagárová
To byla ostuda! Účesy, s nimiž už byste dneska mezi lidi nevylezli
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Kristýna Leichtová rodila doma! Mezi herečkami nebyla první
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?
Holčička se narodila s jizvou na tváři. Zranili ji lékaři při císaři
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem

Horoskopy

Býk Toužíte po krásném a klidném víkendu. Je možné, že si vyrazíte na výlet, protože vás to táhne za…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Prokop, Ramon, Ulrika

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné