Maminka.czZdraví

Krvácení z nosu u dětí: Jak ho zastavit a kdy raději volat lékaře

Magdalena Sieglová sim 15.  7.  2021
U dětí dochází ke krvácení z nosu téměř vždycky následkem poranění drobných cév v nose, které si způsobí samy, a to příliš silným smrkáním nebo tím, že si strkají něco do nosu. Co dělat a jak poskytnout první pomoc? Poradíme.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Důvodem krvácení z nosu bývá narušení či poranění drobných cév v nosní přepážce. Poranění si způsobí dítě samo buď tím, že příliš silně smrká, kýchá, nebo si něco strká do nosu (například prst). Stát se to může stejně tak dobře batoleti, předškolákovi i školákovi. Nemusí to být nic vážného, ale může. Víte, jak krvácení zastavit a kdy jít raději k lékaři? 

VIDEO: Záchranář Vít Samek: Jaká je první pomoc při úrazech hlavy u dětí

Nezaklánět  hlavu a přiložit studený obklad

Posadíme dítě tak, aby mělo předkloněnou hlavu (nikoli zakloněnou, jak se někteří lidé domnívají) a otevřená ústa, aby se zabránilo polknutí nebo vdechnutí krve – to by zastavilo dýchání nebo způsobilo zvracení. Stiskneme dítěti palcem a ukazováčkem nos ze stran a držíme ho stisknutý asi deset minut, aby se vytvořila sraženina. Je-li to možné, přiložíme dítěti na čelo led nebo ručník namočený ve studené vodě.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud se po výše doporučených opatřeních krvácení během půl hodiny nezastaví, je nutné převézt dítě na pohotovost.

V létě jsou zranění dětí častější. Víte, co dělat při úrazu hlavy, mdlobách nebo krvácení? Naučte se první pomoc

Alespoň hodinu musí zůstat dítě v klidu 

Když se podaří krvácení zastavit, je důležité, aby si dítě čtyři až pět hodin nesahalo na nos. Kromě toho by dítě mělo zůstat alespoň hodinu v klidu, poněvadž jakýkoli podnět by mohl znovu spustit krvácení.

V žádném případě se nesmí dítěti do nosu vkládat vata nebo gáza. Nosní dutina by se mohla ucpat a vyjímání vaty by mohlo spustit nové krvácení. Zavádění tamponu patří do rukou odborníků.

Rozšíření a prasknutí kapilár bývá také způsobeno zánětem, jehož příčinou je třeba nachlazení, alergie nebo suchý zimní kašel. Když je krvácení způsobeno těmito příčinami, nebývá bolestivé.

Může se ale stát, že se dítě v noci probudí a nalezne červené skvrny na polštáři nebo pyžamu. Pokud se krev spustí v noci, může ji dítě také spolknout. Pak se může stát, že spolykanou krev vyzvrací nebo vyloučí v podobě velmi tmavé stolice.

Pokud vaše dítě krvácí z nosu častěji než jednou za měsíc, navštivte s ním lékaře, který stanoví pravděpodobnou příčinu krvácení.

Jak naučit malé dítě smrkat? Tady je 7 šikovných tipů!
Roušky a respirátory pro děti? Víme, jak je správně vybrat a používat
Krvácení z nosu v těhotenství
Gynekologie a porodnictví (poradna)

Krvácení z nosu v těhotenství

Témata: Zdraví, Děti, Video, Batole, Školák, Péče o dítě a jeho výchova, Miminko, Dítě je na světě, Časopis Betynka, Předškolák, První pomoc, Krev, Narušení, Krvácení, Namočený ručník, Céva, Tampón, Vít Samek, Dutina, Nos, Jak, Gáza, Zavádění, Vata, Sraženina, Zdraví na Heureka.cz