Maminka.czZdraví

Jak zatočit s moluskami

Martina Machová 9.  12.  2015
Jak je poznám? Jak se léčí? Jsou nakažlivá? A proč se některé děti nakazí a jiné nikoliv?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Moluskum, lidově též moluska – je malá, ale neuvěřitelně vytrvalá, otravná a vzhledem k virovému původu také velmi nakažlivá bradavička. Obvykle se však na těle nevyskytuje osamoceně, ale ve větším počtu. Trápí sice především děti předškolního a batolecího věku, ale někdy se nepříjemná moluska nevyhnou ani dospělému.

„Jedná se o běžné poměrně snadno nakažlivé onemocnění  kůže (vyvolané virem poxvirus). Postihuje zejména děti, ale také dospělé (u dospělých je tato infekce častá zejména v oblastech, kde se provádí  odstraňování ochlupení a vznikají tak drobné povrchové ranky). Infekce vniká do kůže při přímém kontaktu, například dotykem s těmito projevy u další osoby,“ tvrdí o moluskách kupříkladu dermatoložka Lenka Kunčarová.

Poznáte molusky? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit

Moluska lze tedy získat poměrně lehce; postačí například společné koupání v infikované vodě, společný ručník, nočník, záchodové prkénko apod. Děti si též často šíří infekci dále po těle samy; stačí pouze poškrábáním narušit osamocené moluskum, a za pár dní má osamocená bradavička několik dalších nevzhledných„sourozenců“. Ne každý se kupodivu touto nepříjemnou kožní nemocí po kontaktu s infikovanou osobou či předmětem nakazí. Náchylnější jsou ekzematici, osoby s velmi suchou pokožkou a jedinci se sníženou imunitou.

Jak je poznám?

Moluskum nejčastěji vypadá jako tuhý a nápadně vypouklý pupínek. Povrch moluska bývá hladký, polokulovitý, na vrcholu klenutého „bříška“ (plného infekčního hnisu) má moluskum „pupík“ – jakousi miniaturní miskovitou prohlubeň. Velikost molusek se pohybuje od 1,5 až 2 do 5 mm! Tito velmi nezvaní hosté se nejčastěji vyskytují ve skupinách v oblasti břicha a genitálu, objevit se však mohou takřka kdekoliv na těle, a to i osamoceně.

Bohužel se moluska, zvláště u dětí, které plastické bradavičky s oblibou škrábou, rychle roznášejí. Z 10 drobných bradaviček je během pár týdnů klidně stočlenná armáda otravných pupenů nevábného vzezření! „Doba mezi nákazou a objevením se viditelných projevů může být týden, týdny nebo několik měsíců,“ tvrdí dermatoložka Kunčarová. Nejčastěji se uvádí 3 týdny až 3 měsíce.

Proč se některé děti nakazí a jiné ne?

Moluska nám mnohdy potrápí nejen tělo, ale i hlavu; proč se některé děti nakazí a jiné ne, i když k tomu měly ty nejideálnější podmínky? „Schopnost naší imunity těmto virům odolávat je individuální a tím se vysvětluje proč některé děti, ačkoli šlapou v aquacentru po stejné rohoži, onemocní a jiné ne.

Stejný mechanismus vysvětluje individuální odpověď na konzervativní léčbu potíráním různými tekutými preparáty jako je Verumal, Acetocaustin a další.“ tvrdí například dětský chirurg Martin Toušek.

Jak se moluska léčí?

Tohoto nepříjemného kožní onemocnění se vzhledem k vysokému stupni nakažlivosti nejsnáze zbavíme, začneme-li s léčbou ihned po té, jakmile se objeví první projevy. Bohužel je stále mnoho rodičů, kteří k návštěvě lékaře přistoupí až tehdy, když je výsev bradaviček již velmi hojný a onemocnění začal komplikovat například ekzém, popřípadě bakteriální infekce. A jaké jsou tedy možnosti léčby?

  • Mezi nejčastější léčebné metody stále patří ošetření tekutým dusíkem, které je však pro děti poměrně nepříjemné, proto je vhodné pokožku nejprve ošetřit lokálním anestetikem.
  • Asi nejčastější a nejúčinnější metoda využívá jednoduchého seškrábnutí chirurgickou lžičkou. I zde je na místě pokožku nejprve znecitlivět!
  • Další metoda, která je v současnosti také populární, je odstranění pomocí laseru.
  • V  případě počínajících projevů lze po poradě s lékařem ojedinělé moluskum potírat desinfekčním přípravkem  (např. bezbarvý Cutasept F nebo jodové přípravky), a to několikrát denně a na noc. Další účinné přípravky obvykle předepisuje lékař.
  • Je-li molusek opravdu velké množství, přistupuje se v některých případech k odstranění v celkové anestézii (ambulantně, bez hospitalizace).
  • Přírodní medicína doporučuje potírání éterickými oleji (potíráme jen moluskum). Užívá se například éterický olej z levandule, kajeputu střídavolistého (známý jako tea tree) či silně virostatické ravensary. Někdy se osvědčuje také přírodní přípravek Molunol či Molusan. Bohužel u molusek platí, že co pomůže jednomu, nemusé pomoci druhému.
  • A protože moluska souvisí s oslabenou imunitou, je důležité zaměřit se na její posílení – v tomto ohledu vám poradí váš lékárník či lékař. Možností posílení imunity, stejně jako různých preparátů, je mnoho.
  • Jste-li příznivci homeopatie, možná se vám osvědčí homeopatikum Thuya occidentalis, Dulcamara či Cinnabaris. Dobu i množství léku konzultujte s homeopatem či lékárníkem.
Témata: Zdraví, Přírodní medicína, Bradavice, Bakteriální infekce, Potírání, Nakažlivost, Tekutý dusík, Homeopatikum, První projev, Viditelný projev, Přírodní přípravek, Kožní nemoc, Dětský chirurg, Miško, Mol, Jak, Kůň, Moluska, Raven, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Nejčastěji na Instagramu řeším rozdíly mezi vulvou a vaginou. To je velké téma, říká gynekoložka Kamila Žižková
Procházková SimonaNovák Matějková Markéta
Maminka roku 2022
Jak spolehlivě uspat miminko: 5 minut s ním chodit, 8 minut sedět. Vyzkoumali to vědci
Víchová Tereza
Spánek
Vysedávají děti denně nad tabletem nebo u televize? Zarazte to, hrozí jim cukrovka
Procházková Simona
Zdraví
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Lucie Šlégr: Kdybych měla ještě někdy roupy na čtvrté dítě, přála bych si zase syna!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova