Maminka.czZdraví

Jak zatočit s moluskami

Martina Machová 9.  12.  2015
Jak je poznám? Jak se léčí? Jsou nakažlivá? A proč se některé děti nakazí a jiné nikoliv?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Moluskum, lidově též moluska – je malá, ale neuvěřitelně vytrvalá, otravná a vzhledem k virovému původu také velmi nakažlivá bradavička. Obvykle se však na těle nevyskytuje osamoceně, ale ve větším počtu. Trápí sice především děti předškolního a batolecího věku, ale někdy se nepříjemná moluska nevyhnou ani dospělému.

„Jedná se o běžné poměrně snadno nakažlivé onemocnění  kůže (vyvolané virem poxvirus). Postihuje zejména děti, ale také dospělé (u dospělých je tato infekce častá zejména v oblastech, kde se provádí  odstraňování ochlupení a vznikají tak drobné povrchové ranky). Infekce vniká do kůže při přímém kontaktu, například dotykem s těmito projevy u další osoby,“ tvrdí o moluskách kupříkladu dermatoložka Lenka Kunčarová.

Poznáte molusky? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit

Moluska lze tedy získat poměrně lehce; postačí například společné koupání v infikované vodě, společný ručník, nočník, záchodové prkénko apod. Děti si též často šíří infekci dále po těle samy; stačí pouze poškrábáním narušit osamocené moluskum, a za pár dní má osamocená bradavička několik dalších nevzhledných„sourozenců“. Ne každý se kupodivu touto nepříjemnou kožní nemocí po kontaktu s infikovanou osobou či předmětem nakazí. Náchylnější jsou ekzematici, osoby s velmi suchou pokožkou a jedinci se sníženou imunitou.

Jak je poznám?

Moluskum nejčastěji vypadá jako tuhý a nápadně vypouklý pupínek. Povrch moluska bývá hladký, polokulovitý, na vrcholu klenutého „bříška“ (plného infekčního hnisu) má moluskum „pupík“ – jakousi miniaturní miskovitou prohlubeň. Velikost molusek se pohybuje od 1,5 až 2 do 5 mm! Tito velmi nezvaní hosté se nejčastěji vyskytují ve skupinách v oblasti břicha a genitálu, objevit se však mohou takřka kdekoliv na těle, a to i osamoceně.

Bohužel se moluska, zvláště u dětí, které plastické bradavičky s oblibou škrábou, rychle roznášejí. Z 10 drobných bradaviček je během pár týdnů klidně stočlenná armáda otravných pupenů nevábného vzezření! „Doba mezi nákazou a objevením se viditelných projevů může být týden, týdny nebo několik měsíců,“ tvrdí dermatoložka Kunčarová. Nejčastěji se uvádí 3 týdny až 3 měsíce.

Proč se některé děti nakazí a jiné ne?

Moluska nám mnohdy potrápí nejen tělo, ale i hlavu; proč se některé děti nakazí a jiné ne, i když k tomu měly ty nejideálnější podmínky? „Schopnost naší imunity těmto virům odolávat je individuální a tím se vysvětluje proč některé děti, ačkoli šlapou v aquacentru po stejné rohoži, onemocní a jiné ne.

Stejný mechanismus vysvětluje individuální odpověď na konzervativní léčbu potíráním různými tekutými preparáty jako je Verumal, Acetocaustin a další.“ tvrdí například dětský chirurg Martin Toušek.

Jak se moluska léčí?

Tohoto nepříjemného kožní onemocnění se vzhledem k vysokému stupni nakažlivosti nejsnáze zbavíme, začneme-li s léčbou ihned po té, jakmile se objeví první projevy. Bohužel je stále mnoho rodičů, kteří k návštěvě lékaře přistoupí až tehdy, když je výsev bradaviček již velmi hojný a onemocnění začal komplikovat například ekzém, popřípadě bakteriální infekce. A jaké jsou tedy možnosti léčby?

  • Mezi nejčastější léčebné metody stále patří ošetření tekutým dusíkem, které je však pro děti poměrně nepříjemné, proto je vhodné pokožku nejprve ošetřit lokálním anestetikem.
  • Asi nejčastější a nejúčinnější metoda využívá jednoduchého seškrábnutí chirurgickou lžičkou. I zde je na místě pokožku nejprve znecitlivět!
  • Další metoda, která je v současnosti také populární, je odstranění pomocí laseru.
  • V  případě počínajících projevů lze po poradě s lékařem ojedinělé moluskum potírat desinfekčním přípravkem  (např. bezbarvý Cutasept F nebo jodové přípravky), a to několikrát denně a na noc. Další účinné přípravky obvykle předepisuje lékař.
  • Je-li molusek opravdu velké množství, přistupuje se v některých případech k odstranění v celkové anestézii (ambulantně, bez hospitalizace).
  • Přírodní medicína doporučuje potírání éterickými oleji (potíráme jen moluskum). Užívá se například éterický olej z levandule, kajeputu střídavolistého (známý jako tea tree) či silně virostatické ravensary. Někdy se osvědčuje také přírodní přípravek Molunol či Molusan. Bohužel u molusek platí, že co pomůže jednomu, nemusé pomoci druhému.
  • A protože moluska souvisí s oslabenou imunitou, je důležité zaměřit se na její posílení – v tomto ohledu vám poradí váš lékárník či lékař. Možností posílení imunity, stejně jako různých preparátů, je mnoho.
  • Jste-li příznivci homeopatie, možná se vám osvědčí homeopatikum Thuya occidentalis, Dulcamara či Cinnabaris. Dobu i množství léku konzultujte s homeopatem či lékárníkem.
Témata: Zdraví, Jak, Bakteriální infekce, Moluska, Kůň, Bradavice, Nakažlivost, Tekutý dusík, Přírodní přípravek, Záchodové prkénko, Přírodní medicína, Kožní nemoc, Miško, Dětský chirurg, První projev, Potírání, Mol, Raven, Viditelný projev, Homeopatikum, Zdraví na Heureka.cz