[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Moluskum, lidově též moluska – je malá, ale neuvěřitelně vytrvalá, otravná a vzhledem k virovému původu také velmi nakažlivá bradavička. Obvykle se však na těle nevyskytuje osamoceně, ale ve větším počtu. Trápí sice především děti předškolního a batolecího věku, ale někdy se nepříjemná moluska nevyhnou ani dospělému.
„Jedná se o běžné poměrně snadno nakažlivé onemocnění kůže (vyvolané virem poxvirus). Postihuje zejména děti, ale také dospělé (u dospělých je tato infekce častá zejména v oblastech, kde se provádí odstraňování ochlupení a vznikají tak drobné povrchové ranky). Infekce vniká do kůže při přímém kontaktu, například dotykem s těmito projevy u další osoby,“ tvrdí o moluskách kupříkladu dermatoložka Lenka Kunčarová.
Moluska lze tedy získat poměrně lehce; postačí například společné koupání v infikované vodě, společný ručník, nočník, záchodové prkénko apod. Děti si též často šíří infekci dále po těle samy; stačí pouze poškrábáním narušit osamocené moluskum, a za pár dní má osamocená bradavička několik dalších nevzhledných„sourozenců“. Ne každý se kupodivu touto nepříjemnou kožní nemocí po kontaktu s infikovanou osobou či předmětem nakazí. Náchylnější jsou ekzematici, osoby s velmi suchou pokožkou a jedinci se sníženou imunitou.
Moluskum nejčastěji vypadá jako tuhý a nápadně vypouklý pupínek. Povrch moluska bývá hladký, polokulovitý, na vrcholu klenutého „bříška“ (plného infekčního hnisu) má moluskum „pupík“ – jakousi miniaturní miskovitou prohlubeň. Velikost molusek se pohybuje od 1,5 až 2 do 5 mm! Tito velmi nezvaní hosté se nejčastěji vyskytují ve skupinách v oblasti břicha a genitálu, objevit se však mohou takřka kdekoliv na těle, a to i osamoceně.
Bohužel se moluska, zvláště u dětí, které plastické bradavičky s oblibou škrábou, rychle roznášejí. Z 10 drobných bradaviček je během pár týdnů klidně stočlenná armáda otravných pupenů nevábného vzezření! „Doba mezi nákazou a objevením se viditelných projevů může být týden, týdny nebo několik měsíců,“ tvrdí dermatoložka Kunčarová. Nejčastěji se uvádí 3 týdny až 3 měsíce.
Moluska nám mnohdy potrápí nejen tělo, ale i hlavu; proč se některé děti nakazí a jiné ne, i když k tomu měly ty nejideálnější podmínky? „Schopnost naší imunity těmto virům odolávat je individuální a tím se vysvětluje proč některé děti, ačkoli šlapou v aquacentru po stejné rohoži, onemocní a jiné ne.
Stejný mechanismus vysvětluje individuální odpověď na konzervativní léčbu potíráním různými tekutými preparáty jako je Verumal, Acetocaustin a další.“ tvrdí například dětský chirurg Martin Toušek.
Tohoto nepříjemného kožní onemocnění se vzhledem k vysokému stupni nakažlivosti nejsnáze zbavíme, začneme-li s léčbou ihned po té, jakmile se objeví první projevy. Bohužel je stále mnoho rodičů, kteří k návštěvě lékaře přistoupí až tehdy, když je výsev bradaviček již velmi hojný a onemocnění začal komplikovat například ekzém, popřípadě bakteriální infekce. A jaké jsou tedy možnosti léčby?