Maminka.czZdraví

Jak zatočit s moluskami

9. 12. 2015
Jak zatočit s moluskami
Jak je poznám? Jak se léčí? Jsou nakažlivá? A proč se některé děti nakazí a jiné nikoliv?

Moluskum, lidově též moluska – je malá, ale neuvěřitelně vytrvalá, otravná a vzhledem k virovému původu také velmi nakažlivá bradavička. Obvykle se však na těle nevyskytuje osamoceně, ale ve větším počtu. Trápí sice především děti předškolního a batolecího věku, ale někdy se nepříjemná moluska nevyhnou ani dospělému.

„Jedná se o běžné poměrně snadno nakažlivé onemocnění  kůže (vyvolané virem poxvirus). Postihuje zejména děti, ale také dospělé (u dospělých je tato infekce častá zejména v oblastech, kde se provádí  odstraňování ochlupení a vznikají tak drobné povrchové ranky). Infekce vniká do kůže při přímém kontaktu, například dotykem s těmito projevy u další osoby,“ tvrdí o moluskách kupříkladu dermatoložka Lenka Kunčarová.

Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit

Moluska lze tedy získat poměrně lehce; postačí například společné koupání v infikované vodě, společný ručník, nočník, záchodové prkénko apod. Děti si též často šíří infekci dále po těle samy; stačí pouze poškrábáním narušit osamocené moluskum, a za pár dní má osamocená bradavička několik dalších nevzhledných„sourozenců“. Ne každý se kupodivu touto nepříjemnou kožní nemocí po kontaktu s infikovanou osobou či předmětem nakazí. Náchylnější jsou ekzematici, osoby s velmi suchou pokožkou a jedinci se sníženou imunitou.

Jak je poznám?

Moluskum nejčastěji vypadá jako tuhý a nápadně vypouklý pupínek. Povrch moluska bývá hladký, polokulovitý, na vrcholu klenutého „bříška“ (plného infekčního hnisu) má moluskum „pupík“ – jakousi miniaturní miskovitou prohlubeň. Velikost molusek se pohybuje od 1,5 až 2 do 5 mm! Tito velmi nezvaní hosté se nejčastěji vyskytují ve skupinách v oblasti břicha a genitálu, objevit se však mohou takřka kdekoliv na těle, a to i osamoceně.

Bohužel se moluska, zvláště u dětí, které plastické bradavičky s oblibou škrábou, rychle roznášejí. Z 10 drobných bradaviček je během pár týdnů klidně stočlenná armáda otravných pupenů nevábného vzezření! „Doba mezi nákazou a objevením se viditelných projevů může být týden, týdny nebo několik měsíců,“ tvrdí dermatoložka Kunčarová. Nejčastěji se uvádí 3 týdny až 3 měsíce.

Proč se některé děti nakazí a jiné ne?

Moluska nám mnohdy potrápí nejen tělo, ale i hlavu; proč se některé děti nakazí a jiné ne, i když k tomu měly ty nejideálnější podmínky? „Schopnost naší imunity těmto virům odolávat je individuální a tím se vysvětluje proč některé děti, ačkoli šlapou v aquacentru po stejné rohoži, onemocní a jiné ne.

Stejný mechanismus vysvětluje individuální odpověď na konzervativní léčbu potíráním různými tekutými preparáty jako je Verumal, Acetocaustin a další.“ tvrdí například dětský chirurg Martin Toušek.

Jak se moluska léčí?

Tohoto nepříjemného kožní onemocnění se vzhledem k vysokému stupni nakažlivosti nejsnáze zbavíme, začneme-li s léčbou ihned po té, jakmile se objeví první projevy. Bohužel je stále mnoho rodičů, kteří k návštěvě lékaře přistoupí až tehdy, když je výsev bradaviček již velmi hojný a onemocnění začal komplikovat například ekzém, popřípadě bakteriální infekce. A jaké jsou tedy možnosti léčby?

  • Mezi nejčastější léčebné metody stále patří ošetření tekutým dusíkem, které je však pro děti poměrně nepříjemné, proto je vhodné pokožku nejprve ošetřit lokálním anestetikem.
  • Asi nejčastější a nejúčinnější metoda využívá jednoduchého seškrábnutí chirurgickou lžičkou. I zde je na místě pokožku nejprve znecitlivět!
  • Další metoda, která je v současnosti také populární, je odstranění pomocí laseru.
  • V  případě počínajících projevů lze po poradě s lékařem ojedinělé moluskum potírat desinfekčním přípravkem  (např. bezbarvý Cutasept F nebo jodové přípravky), a to několikrát denně a na noc. Další účinné přípravky obvykle předepisuje lékař.
  • Je-li molusek opravdu velké množství, přistupuje se v některých případech k odstranění v celkové anestézii (ambulantně, bez hospitalizace).
  • Přírodní medicína doporučuje potírání éterickými oleji (potíráme jen moluskum). Užívá se například éterický olej z levandule, kajeputu střídavolistého (známý jako tea tree) či silně virostatické ravensary. Někdy se osvědčuje také přírodní přípravek Molunol či Molusan. Bohužel u molusek platí, že co pomůže jednomu, nemusé pomoci druhému.
  • A protože moluska souvisí s oslabenou imunitou, je důležité zaměřit se na její posílení – v tomto ohledu vám poradí váš lékárník či lékař. Možností posílení imunity, stejně jako různých preparátů, je mnoho.
  • Jste-li příznivci homeopatie, možná se vám osvědčí homeopatikum Thuya occidentalis, Dulcamara či Cinnabaris. Dobu i množství léku konzultujte s homeopatem či lékárníkem.
Témata: Zdraví, Kožní nemoc, Homeopatikum, Bradavice, Tekutý dusík, Přírodní medicína, Moluska, Bakteriální infekce, Přírodní přípravek, Kůň, Jak, Mol, Viditelný projev, První projev, Dětský chirurg, Potírání, Nakažlivost

Mohlo by vás zajímat
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Jana Bernášková: Špatně jsme odhadli syna, komunitní škola nebyla pro něj
Japonská maminka zachycuje život s dvojčaty a trojčaty. To prostě musíte vidět!
Maminka roku: Čeká páté dítě, a ještě nikdy nebyla na mateřské!
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Meghan vyrazila se synem Archiem na procházku. Ale co to nosítko?

Horoskopy

Kozoroh Na náročné pracovní povinnosti se jindy beze zbytku hodíte, ale nyní máte problémy se sebemenším…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Drahoslava, Leticie

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné