Maminka.czDěti a mateřství

Jak zbavit dítě kousání nehtů

18. 4. 2014
Jak zbavit dítě kousání nehtů
V jednom kuse vídáte své dítě s prsty u pusy, nehty jste mu nestříhali, už ani nepamatujete, a když se mu na ně podíváte, najdete jen okousané konečky prstů. Pokud toho chcete dítě zbavit, čeká vás dlouhý boj, tady jsou rady, jak se na to připravit.

Kousání nehtů vzniká podle odborníků jako projev stresu, se kterým si dítě neví rady, a je špatně odpovídat na něj přehnanými výhružkami, tresty či zákazy. Ty totiž v dítěti vyvolávají jedině další stres, který v důsledku vede pouze ke zvýšené potřebě kousání. A vy se tak ocitáte v bludném kruhu.

Tradiční způsoby boje

Existují samozřejmě způsoby, jak dítě tohoto zlozvyku odnaučit. Či se o to alespoň pokusit. Patří mezi ně například náplasti na prstíky, speciální lak na nehty (k dostání v lékárnách), který má opravdu odpornou chuť, pokud k okusování dochází hlavně před spaním, můžete zkusit oblékat na večer a na noc rukavičky. V první řadě byste se ale měli pokusit dítěti vysvětlit, proč je důležité mít hezké a upravené ruce. Ukažte mu svoje, pomozte mu pečovat o jeho, veďte s ním dialog.

Psycholog

Někdy si dítě nehty okusuje zcela mimoděk, aniž by o tom vědělo. Pak většinou stačí jen jemně upozornit jednoduchým heslem – třeba ‚ruce‘ nebo ‚nehty‘, aby si to uvědomilo a nechalo toho.

Pokud nic z toho nezabere, je tu samozřejmě ještě psycholog. Nemusíte se jeho návštěvy obávat, psychologové dnes už zdaleka neřeší pouze poruchy přijímání potravy či deprese. Vzhledem k tomu, že soustavné kousání nehtů opravdu vychází ze skrytých vnitřních problémů a pokud rozmluva s vámi nezabere, je návštěva psychologa zcela na místě.

Potřeba vápníku

Je tu ještě jedna teorie, podle které kousání nehtů u malých dětí může vycházet z nedostatku vápníku. Než tedy začnete zalepovat prstíky náplastmi a lakovat hořkým lakem, zkuste obohatit stravu vašeho dítěte o mléčné výrobky – jogurty, sýry, mléko. Jestli se do měsíce nic nezmění, pak to pravděpodobně vápníkem nebylo.

Co dělat, pokud všechno selže?

Neuchylujte se k výhružkám o následcích tohoto počínání – o ukousaných prstících, o infekci, o nemocech, které si dítě přivodí. Mějte na paměti, že kompulsivní kousání nehtů opravdu vychází z vnitřního napětí a strachu, se kterým si dítě neví rady.
Snažte se mu pomoci tím, že budete vždy stát po jeho boku, že mu budete trpělivě vysvětlovat i věci, které možná vám připadají normální, ovšem pro dítě jsou neznámé a mohou ho děsit. Pokud si bude jisté vaší podporou a láskou, vypořádá se s tímto zlozvykem nakonec samo.


Dodatek:

Většinu mladých slečen kousání nehtů přejde samo od sebe. Časem si začnou hrát na velké parádnice a budou napodobovat maminku i s manikúrou. Nakupte spoustu barevných laků a uvidíte, že kousání nehtů ji dříve či později přejde.

Témata: Děti, Tradiční způsob, Kousání, Barevný lak, Okusování

Mohlo by vás zajímat
Čekáte miminko? Oznámit to můžete vtipně a s nápadem. Třeba takto
Introvert bere sílu v samotě. Jak poznáte, že jednoho máte doma?
Žila s psychopatem a násilníkem. Víra jí však bránila v rozvodu
Mahulena Bočanová: Epileptický záchvat dcery přišel zničehonic, změnil mi život!
Růstový spurt: období nenasytného kojence vás potká několikrát
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
Manželovi rodiče nám finančně pomohli. Teď za to platíme jinak
Otce svého dítěte neprozradím, říká Míša Maurerová
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?

Horoskopy

Vodnář Pro někoho je konec týdne vysvobozením od pracovních povinností, ale vy to máte právě naopak. Nehledáte…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Jana, Vanesa, Vanessa

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu