Maminka.czVýchova

Jak zkrotit zlobivé dítě? 7 tipů pro bezradné rodiče, jak to zvládnout bez křiku a zákazů

Simona Procházková 1.  9.  2022
Pokud máte to „štěstí“, že s vámi domácnost sdílí poněkud divočejší, tvrdohlavý a jednoduše zlobivý potomek, hranice vaší trpělivosti a tolerance jsou testovány den co den. Neposlouchá, několikrát denně ho popadají záchvaty vzteku nebo si vynucuje pozornost tím, že brečí nebo ječí z plných plic? Vaše nervy asi dlouho nevydrží a vynadáte mu, všechno zakážete nebo začnete ječet taky. Známe užitečné triky a rady, jak to zvládnout jinak a lépe.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Urputné, tvrdohlavé, neústupné, protivné, věčně ufňukané, nezdravě žárlivé nebo věčně naštvané dítko je pro rodiče velkou zkouškou a barometrem stability a síly nervové soustavy. Možná se vám stává, že sledujete svou rozjívenou ratolest „v akci“ a v duchu se ptáte sami sebe, jak a kdy se to vlastně přihodilo, kde jste udělali ve výchově chybu, zkrátka proč je to dítě tak nesnesitelné. Co ho vede k takovému jednání a podivným emočním projevům, ze kterých vám naskakuje husí kůže a rychle stoupá hladina adrenalinu v krvi?

VIDEO: Tři tipy, které zabraly na vztek u tří synů

Žádný strach, podobné excesy nejsou u malých dětí ničím výjimečným. Pokuste se zamyslet, odkud se konkrétní reakce a neposlušnost dítěte berou, kde může být ta pravá příčina. A hlavně, a to je na tom všem to vůbec nejtěžší, neztrácejte trpělivost, klid a rozvahu.

Jakmile se totiž necháte strhnout okamžitými emocemi (kterými jsou samozřejmě rozčilení, naštvání, vztek a mnohdy i nutkání k verbální agresi), ničemu zpravidla nepomůžete, spíš celou situaci ještě vyhrotíte. Přestaňte sebe nebo dítě obviňovat, problémy můžete řešit mnohem konstruktivnějším a také citlivějším způsobem. Tady jsou chytré triky, jak se vypořádat s malým nezbedou.

Trénujte kontrolu emocí 

Pokaždé, když jste frustrováni chováním vašeho dítěte, nezapomínejte, že jeho mozek se stále vyvíjí a dovednosti jako seberegulace a ovládání momentálních emocí si děti teprve osvojují. Neuvědomují si důsledky svého jednání. Toto všechno byste jim měli pomáhat se naučit. Ano, bude vás to stát hodně úsilí, trpělivosti a také důslednosti. Pokud tedy dítě neposlechne, nereaguje na vaše varování a vzteká se dál, může to být způsobeno tím, že oblast jeho mozku, která je zodpovědná za schopnost sebeovládání, ještě není plně vyvinuta. Nelze tím ale samozřejmě omlouvat každé zlobení.

Pozor na únavu, přetažení nebo hlad

Žízeň, hlad, únava, vyčerpání a nevyspání, dlouhodobější nedostatek spánku nebo takzvané přetažení, to všechno mohou být příčiny „neakceptovatelného“ chování dětí. Jen si představte sebe, jak se cítíte, když jste hladoví, špatně spíte nebo jste večer po celodenním kolotoči totálně bez energie na cokoli. Nejspíš budete podráždění, nervózní a poněkud nedůtkliví. A pro malé děti toto platí dvojnásob, jakákoli fyzická nepohoda nebo strádání se rychle projeví na jejich náladě a chování.

Kdy rodiče ničí dětem život? Pozor na citové vydírání, drezuru a přehnané nároky

Příliš mnoho, příliš rychle

Je doslova životně důležité udržovat jak tělo, tak i mysl vašeho dítěte aktivní, musíte ale správně odhadnout míru a fyzickou i psychickou aktivitu vyvažovat správným odpočinkem. Když se dítě cítí pod tlakem a je ve stresu z toho, co všechno po něm požadujete, neustále něco musí a rozptylujete jeho pozornost více úkoly, aktivitami nebo příkazy v krátkém časovém sledu, je jasné, že se začne stavět na odpor. A projeví to tím, co je pro něj nejpřirozenější, začne zlobit nebo být hyperaktivní. Někdy se tomu rovněž říká syndrom přestimulovaného dítěte.

Respektujte potřebu nezávislosti

Jako rodiče samozřejmě chcete vychovat samostatného a schopného jedince. Odmalička ho učíte, jak se o sebe postarat, obléknout se, najíst, uklidit hračky, dojít si na záchod…Spousta rodičů ale na jednu stranu usiluje o to, aby jejich potomek byl co nejvíce nezávislý, na stranu druhou je mnohdy naštve nebo rozčílí, když se jejich dítko snaží dělat věci samo („pojď už, prosím tě, a nezdržuj, já to odnesu“, „ne, nesahej na tu modelínu, rozpatláš to, já to radši udělám sama“ – poznáváte se?).

Takže když si vaše batole sveřepě trvá na tom, že si samo vybere oblečení, zkuste to vydržet a nemluvit mu do toho. I když nakonec třeba vyrazí na procházku nebo na hřiště v trošku avantgardním modelu. Bez ohledu na to, jak šíleně některé jeho nápady vypadají nebo jak velký nepořádek během svého úsilí vyprodukuje, učí se svými "pokusy" být nezávislé.

City, které ochromují

Velmi silné emoce, jako jsou strach, smutek, křivda nebo frustrace, si na dětech mohou vybrat svou daň, protože na ně nejsou zvyklé a nemají v tak nízkém věku vyvinuté mechanismy, jak se s takovými pocity vyrovnat. Takže když jsou ratolesti psychicky přetížené, smutné nebo se cítí nedoceněné, mohou mít záchvaty vzteku, zdánlivě bezdůvodně křičet, plakat nebo vám připadat neskutečně otravné.

To jsou způsoby, kterými dávají průchod svým pocitům. Dejte najevo soucit, nešetřete něhou a pochopením, nekřičte, mluvte klidným a vyrovnaným hlasem, snažte se pochopit důvody a svým vlastním příkladem ukazujte, jak je možné vypořádat se s negativními emocemi jiným způsobem.

Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka

Unavte je venku

„Když chceš trošku klidu, musíš je prostě pořádně utahat, neřády,“ slyšela jsem kdysi dávno od jedné bývalé kolegyně, která měla v té době doma tři malé a dost akční syny. Já mám sice syna jen jednoho, ale vydá za celé fotbalové mužstvo, takže jí upřímně nyní dávám za pravdu.

Děti mají od rána do večera spoustu energie, kterou potřebují vybít. Neustále musí být v pohybu, lítat po lese, hrát si na zahradě, lézt po stromech, jezdit na kole, pořádat turnaje ve vybíjené, řádit na koloběžce, prostě cokoli. Pokud se vám zdá, že je vaše zlatíčko večer před spaním až přespříliš aktivní, neposedí a vymýšlí lumpárny, je to známka toho, že se přes den dostatečně fyzicky neunavilo.

Trest za vaši nedůslednost

Každá rodina má většinou určitá základní pravidla, jak se doma chovat, vzájemně komunikovat, co se smí, a co naopak ne, co se od jednotlivých členů očekává. Vaše ratolest by měla odmalička vědět, že tyto zásady musí respektovat a dodržovat. Pokud dítě nemá žádné hranice a pravidla nebo pokud jste až příliš shovívaví a nevyžadujete po dětech, aby se držely pravidel, která jste nastavili, je to cesta do pekla.

Takové dítě pak může být zmatené a frustrované a začne zkoušet, kam až může zajít. Pak už je pozdě stěžovat si, že máte doma zlobivce, který vás nebere vážně. Buďte tedy důslední při nastavování pravidel chování a trvejte na jejich dodržování. Dítě bude mnohem lépe reagovat, když přesně bude vědět, co se od něj očekává.

Témata: Děti, Rodiče, Rodina a vy, Rodina a vztahy, Péče o dítě a jeho výchova, Výchova, Chování a vztahy, Rodičovství, Emoce, vztek, Křik, Trpělivost, Tip, Zlobivé dítě
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Rodiče sdíleli hrůzu z restaurací: Těchto 20 bizarně naservírovaných pokrmů hlava nebere!
Mrázková Dita
Galerie
Dominika Mesarošová má jasno: Druhé dítě nechci. Úkol stát se mámou jsem si už splnila
Mrázková Dita
Slavné maminky
Tyhle reakce tatínků vás zaručeně rozesmějí! Jak vypadají těsně po narození svého dítěte?
Formánková Simona
Galerie
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie