Maminka.czRodina

Jak změní miminko váš vztah?

, Časopis Maminka
5. 2. 2010
Jak změní miminko váš vztah?
Počítejte s tím, že po narození potomka nebude vše úplně růžové. Nový člen rodiny může pořádně zamávat vaším stabilním vztahem. Připravte se na bouři!

Do vztahu vstupujete dva - rovnocenní partneři. Jenže po období, kdy jste byli zvyklí žít jeden pro druhého, dochází ke změně. Vy jako žena najednou nestavíte na první místo vztahu svou drahou polovičku, ale čerstvě narozený uzlíček. Váš partner se může cítit odstrčený, žárlit, hledat porozumění jinde. Abyste se kvůli nové a momentálně neuchopitelné situaci neocitli s partnerem v úzkých, připravte se na velkou životní změnu předem. A ještě něco: měla byste vědět, že podobnou krizi neprožíváte sami. Více než polovině párů trvá minimálně rok, než se s novou situací, které dítě do vztahu přináší, vyrovnají.

Hormonální smršť

Žena je konfrontována s realitou rodičovství mnohem dříve než její partner už tím, že se musí potýkat s fyzickými změnami, které přináší těhotenství. Její emoce důsledkem působení hormonů kolísají, zatímco jeho se tolik nemění. Ženy se mohou cítit bezbranné a závislé na partnerovi. Potřebují partnera, kterému mohou důvěřovat a který jim pomůže novou situaci zvládnout. Někteří z nich milují pocit, že je na nich partnerka závislá, jiným to nahání spíše strach. Pro některé muže je těhotné tělo krásné, jiné naopak odpuzuje. Partnerský vztah musí být silný, aby se s těmito situacemi vyrovnal.

Hlavní chybou, kterou ženy v průběhu těhotenství dělají, je to, že vyčítají, nekomunikují a hledají pochopení především u kamarádek a matky. Obracejte se proto se svými obavami na partnera, zapojte ho do záležitostí týkajících se těhotenství. Uvítá to, nebude se cítit tolik odstrčený a navíc získá čas, aby se na otcovskou roli pozvolna připravil.

Partneři na sál (ne)patří

Muži, kteří si myslí, že jsou užiteční pouze tehdy, pokud vykonávají nějakou aktivní činnost, si mohou připadat u porodu zbyteční. Je pro ně těžké pochopit, že pouhá jejich přítomnost přináší partnerce úlevu. Mnozí z nich se obávají, že nezvládnou, když uvidí svoji partnerku, jak u porodu trpí. Některé ženy se chtějí se svým partnerem dělit o každou chviličku, jiné mají naopak strach, že se budou příliš soustředit na jeho reakce a přestanou tak vnímat ty svoje. Rozhodnutí musí proto učinit každý pár individuálně. Musíte být upřímná a respektovat skutečnost, že pocity vašeho partnera mohou být odlišné od těch vašich. Důkazem toho je, že ať je rozhodnutí jakékoli, důsledkem není horší vztah otce a dítěte.
Pevný vztah se vyvine později tím, že se bude otec fyzicky aktivně zapojovat do péče o dítě.

KAMILA (42): Dítě změnilo náš partnerský vztah

Nové rozložení sil

Po porodu nastoupí většina maminek na mateřskou a rodičovskou dovolenou a přestanou v období, kdy je jejich dítě malé, pracovat na plný úvazek. Když se matka vrátí do práce, některé děti nastoupí do jeslí, o jiné pečuje tatínek, babička nebo paní na hlídání. V průběhu mateřské a rodičovské dovolené však může dojít k vytvoření tradiční šablony, kdy matka funguje jako žena v domácnosti a otec jako chlebodárce, což dává vztahu úplně nový rozměr. Maminky na mateřské se musí potýkat s nástrahami svého nového „zaměstnání“, zatímco otcové se vracejí do svého starého pracovního světa.

Muži, kteří se kdysi běžně podíleli na domácích pracích, se mohou chovat podrážděně, když je žena, která je přece celý den doma, požádá, aby v domácnosti s něčím pomohli. Matky zase mohou mít pocit, že se jejich kdysi rovnocenný partner změnil v jakéhosi šéfa, který si odmítá uvědomit, kolik času zabere péče o malé dítě, a čeká od nich, že budou samy dělat všechno, o co se kdysi dělili. V této situaci je čas si s partnerem promluvit a některé úkoly v oblasti péče o domácnost a dítě si rozdělit. Pokud se oba nepřizpůsobíte změnám, které nově narozené dítě přináší, ztráta svobody může vyvolat konflikt. Neznamená to, že nikdy nemůžete vyrazit za zábavou, jen si musíte vše dobře předem naplánovat.

Peníze hýbou rodinou

Neshody mohou nastat, pokud chce jeden partner zůstat s dítětem doma a druhý má pocit, že si to nemohou dovolit. Někteří muži těžce nesou, že si nemohou dovolit podporovat ženu v domácnosti a dítě. Nejlepší je si společně dopředu sednout a důkladně promyslet, jestli si můžete dovolit, aby jeden z partnerů zůstal doma, a pokud ano, který by to měl být. Tradiční model je dnes již méně běžný, takže na rodičovské dovolené může klidně zůstat tatínek. Ale i přesto jsou to ve větší míře matky, které se snaží zvládnout péči o děti, domácnost i jakýsi vývoj kariéry.

Nenechávejte ale vše na svých bedrech. Klidně své pochybnosti partnerovi sdělte, nepřejímejte zaběhnuté stereotypy, snažte se vytěžit z nových možností pro sebe a svou rodinu co nejvíce. Pokud jste měli vždy oddělené bankovní účty, může být těžké pro partnera, který nepracuje, požádat toho druhého o peníze. V případě společného účtu je tento problém menší. Jestliže jste vždy hradili různé náklady na domácnost každý zvlášť, pracující partner může najednou prožít šok, že úhrada je celá na něm. Ale jedná se o váš společný závazek vyplývající z rodičovství.

Já umím to a ty zas tohle...

Možná se neshodnete na tom, jak se nejlépe starat o své dítě. Zvláště pro matky může být těžké zůstat v pozadí a nechat partnera, ať o dítě pečuje. Zkušenosti však ukazují, že otcové, kteří se těchto povinností zhostí, mají nakonec se svými dětmi mnohem hlubší vztah. Překonejte proto svůj strach a svěřujte drobečka tatínkovi na hlídání. Vy si alespoň stihnete zajít ke kadeřnici nebo s kamarádkami na kávu.

Máte pochopení?

Zvláště ženy se cítí tak fyzicky a citově svázány se svým novorozeným dítětem, že jen stěží uznají, že se jejich partner může cítit odstrčený. Muži se často zmítají mezi láskou ke svému novorozenci a pocity, že byli opuštěni. Je mnoho partnerů, kterým trvá nějaký čas, než si uvědomí, že již není možné vrátit dny, kdy žili jen jeden pro druhého. Je důležité posilovat vztah tím, že nasloucháte jeden druhému a jste pozorní k potřebám partnera.

Postelové intermezzo

Sex už nikdy nebude takový jako dřív. Nejméně polovina žen neměla ke konci šestinedělí ještě pohlavní styk a frekvence styků v prvním roce po narození dítěte dramaticky klesá. Pro mnohé páry je těžké o sexu hovořit a je snadné pouze si domýšlet, že partner ví, jak se cítíte. Někteří muži nesou velmi těžce, když je jejich partnerka na milování příliš unavená. Myslí si, že odmítání jejich pokusů o pohlavní život znamená odmítání jich samotných. Ženy, které mají pocit, že fyzické nároky milování jsou na ně příliš, se mohou snažit ujistit partnera o své lásce k němu alespoň častým mazlením a projevy něhy.

Minové pole

V této době je důležité vnímat jeden druhého jako přítele a partnera, stejně jako milence. Stát se rodičem je příčinou stresu, takže nárok na občasnou hádku máte. Pokud jste ale schopni řešit problémy pozitivně, vaše děti nebudou trpět. Děti nerozbijí dobrý vztah. To, že se stanete rodičem, však může odkrýt jeho případné slabiny. Páry, které umějí pozitivně řešit konflikty, budou hledat kompromisy, protože si cení svého partnerství a spokojenosti celé rodiny nad to, že zvítězí v konkrétní hádce.


Zachraňte svůj vztah

Psychologové dali dohromady několik hlavních bodů, které vám pomohou se s nově vzniklou situací snáze vyrovnat. Řiďte se jimi společně se svým partnerem, uvidíte, že bude líp.

Uplatňujte umění kompromisu

  • Akceptujte svého partnera takového, jaký je, a ne jaký by měl být podle vašich představ.
  • Mějte především na paměti, proč jste spolu.
  • Užívejte si všeho dobrého, co rodina přináší.
  • Tak jako se staráte o dítě, „vyživujte“ i váš vztah.
  • Mluvte, mluvte, mluvte s tím druhým.

V případě, že potřebujete další pomoc, kontaktujte psychologickou nebo partnerskou poradnu ve svém okolí. Nestyďte se o svých obtížích mluvit. Tím, že je budete ignorovat, můžete vše jen zhoršit, a výsledek? Frustrovaní rodiče rovná se nespokojené dítě. Opravdu to chcete?

Témata: Rodina, Časopis Maminka, Těhotné tělo, Hlavní bod, Jak, Vaš, Vztah, Hormonální smršť, Mimi, Tradiční model, Vztah otce

Mohlo by vás zajímat
Pět holek na krku! Jak se žije rodině s paterčaty?
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?

Horoskopy

Panna Merkur je k vám otočen zády, a pak se vám nechce překonávat sama sebe. Profesní sféra proto vázne, i…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vasil, Roland, Rolanda

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné