Maminka.czPrvňáček

Jak zvládnout první třídu v klidu a bez zbytečných nervů? Zeptali jsme se učitelky na osvědčené tipy

Lenka Knápková 28.  8.  2023
Nastupuje vaše ratolest do první třídy? Pak čeká celou rodinu velká změna. Z předškoláka se totiž stává školák, který má mnoho nových povinností a zcela jiný režim. Máte obavy z toho, jak vše zvládnete vy i váš prvňáček? Přinášíme vám tipy přímo od učitelky, která učí první třídy.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Možná máte smíšené pocity, září se rychle blíží a vy nevíte, do čeho jdete a co vás čeká. "První třída je změna, ale není potřeba se hroutit. Pokud dítě zvládlo poslední povinný rok předškolní výuky bez větších problémů, zvládne i nástup do první třídy," říká Mgr. Zuzana Kostková, učitelka prvního ročníku na základní škole. "Důležitý je klidný a vlídný přístup rodičů a také vyučujících," dodává.

Video: Podcast Maminka: Adaptace na první třídu

Osvědčené rady podle Mgr. Zuzany Kostkové:

  • Spolupráce s učitelkou je naprosto klíčová záležitost od začátku školní docházky. Pokud máte obavy, něco se vám nezdá, s něčím si nevíte rady, kontaktujte vždy svou třídní učitelku. Nezjišťujte informace po kamarádkách, spolužácích nebo školních chatech. Vždy je nejlepší řešit všechny záležitosti přímo s učitelkou.
  • Denně kontrolujte dítěti penál (ořezané pastelky a tužky jsou základ), kontrolujte také domácí úkoly v notýsku nebo školním systému, každý den se podívejte do žákovské knížky, podepište úkoly.
  • Číst, číst, číst, a to především doma. Čtení je v první třídě opravdu zásadní a domácí trénink je velmi důležitý. Při 25 dětech ve třídě totiž není prostor na to, aby každý žák četl nahlas tak dlouho, jak by potřeboval. Udělejte si z domácího nácviku rutinu a čtěte každý den třeba před spaním. Uvidíte, že to přinese brzy své ovoce.
  • Nestresujte a nesrovnávejte. Každé dítě se v první třídě naučí svým individuálním tempem číst, psát a počítat. Pokud nejde prvňáčkovi vše podle vašich představ, nezlobte se na něj, a naopak ho podpořte a obejměte.  Vyhraďte si na školní přípravu každý den čas a trénujte doma. Avšak zase to nepřehánějte s délkou domácí přípravy, abyste dítě zbytečně nepřetěžovali.
  • Respektujte potřeby svého dítěte, nezatěžujte ho ze začátku velkým množstvím kroužků a volnočasových mimoškolních aktivit. Pravděpodobně bude zpočátku unavené a bude si zvykat na nový režim. Nezapomínejte, že prvňáci jsou stále malé děti, které si také potřebují hrát.

Náš tip: Čtení můžete s dětmi trénovat třeba s časopisem Sluníčko.

Čím zpříjemníte svému školákovi návrat do lavic? Tady je 40 super nápadů
Témata: Předškolák, Školák, Rodina, Prvňáček, Základní škola, První třída, učitel, 1.třída, učitelka, Tip, Prvňáčci, Sluníčko, Děti, Třída