Maminka.czŠkolák

Jak zvládnout zácpu u dětí

9. 10. 2014
Jak zvládnout zácpu u dětí
Zvláště u malého dítěte může zácpa znamenat závažný problém, který vám připraví nejednu bezesnou noc. Naučte se proto rozpoznávat její první příznaky a hlavně jí předcházet.

Stalo se to jenom dvakrát a i když už je skoro dva roky, pořád to mám v živé paměti jako jeden z nejhorších zážitků spojený s nějakým zdravotním problémem u dětí. Holky byly čerstvě bez plenek a vzali jsme je na týden na Šumavu. Ať už to bylo změnou prostředí, stravy či tím, že si hrály celé hodiny venku a neměly čas si dojít na záchod, Alex dostala zácpu.

Vlastně ani nevím, jestli si to způsobila sama tím, že zprvu odmítala dojít si na záchod, či jestli příčinou opravdu byla strava, nicméně po dvou dnech už ji u zadečku tlačil bobek tak tvrdé konzistence a takové velikosti, že ho odmítala vytlačit. Strávila raději hodiny nářkem, zpravidla když měla jít spát – po večeři, ale vlastně po jakémkoli jídle, kdy se jí střeva opět dala do pohybu a posunovala další zbytky stravy směrem k zadečku.


Zkusili jsme čípky, což byl dost traumatický zážitek pro nás i pro dceru, jelikož si je přirozeně nechtěla nechat dát. Bez výsledku. Zkusili jsme sirup na rozpohybování střev a změkčení stolice. Opět nic. Musím říct, že nám pomohla až úprava stravy a návrat domů do starých pořádků a na známou záchodovou mísu.

Spouštěče

Zácpa může vycházet z několika příčin. Na vině může být psychika - neznámé prostředí, strach z toho dojít si před cizími (například v jeslích) či uspěchané posazování na nočník. Svou roli mohou hrát i vnější okolnosti – nedostatečný pohyb či nedostatek času na to si dojít. A v neposlední řadě samozřejmě strava. Jídelníček bohatý pouze na bílkoviny, tuky a cukry bez dostatečné porce vlákniny lehce způsobí vašemu dítěti problémy s vyprazdňováním.  

Prevence

Vyvarujte se příliš sladkostí, výrobků z bílé mouky a rovněž tučných jídel. Takový rohlík s máslem, palačinka s čokoládou nebo hustá krémová svačinka vašemu dítěti majícímu problém s příliš tuhou stolicí vůbec neprospěje. Naopak se snažte do jeho jídelníčku včlenit co nejvíce potravin, které nestrávené projdou až do střev a „naředí“ tak jejich obsah.

Například semínka v celozrnném pečivu nebo ovoce se slupkou - třeba hroznové víno, rozinky, mandarinky či švestky jsou ideální. Samozřejmostí je dostatek syrové zeleniny. Pokud ji do vašeho dítěte dostanete, máte z půlky vyhráno. A dbejte taky na to, aby dítě hodně pilo, ideálně ne přeslazené limonády nebo šťávy.

Hlídejte to

Sami nejlíp znáte frekvenci vyprazdňování vaší ratolesti. Pokud zaznamenáte opožďování, neochotu dítěte chodit na nočník či problémy s tlačením indikující příliš hustou konzistenci stolice, zbystřete a snažte se přijít na to, co vám zácpu způsobuje dřív, než přeroste v opravdový problém.

Témata: Děti, Zdraví, Batole, Předškolák, Školák, Výživa a stravování, Nočníky, Jídelníček bohatý, Palačinka, Traumatický zážitek, Neznámé prostředí, Nedostatečný pohyb

Mohlo by vás zajímat
5 věcí, které můžete udělat pro lepší partnerský život!
Muž už nechce další děti. Studium mi ale nedopřeje. Co dělat?
Devět největších chyb, které dělají rodiče v prvním roce života dítěte
Úsměvné pověry babiček: Posviťte do pochvy, dítě půjde za světlem

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu