Maminka.czDěti a mateřství

Jaká jména letí ve světě? A mají exotická jména šanci i u nás?

Michaela Karavarakis 21.  8.  2013
Jaká jména letí ve světě? A mají exotická jména šanci i u nás?
Co vás čeká, pokud budete chtít do rodného listu svého dítěte napsat například Kai Nováková? Musíte doložit nějaké speciální potvrzení? A můžete vůbec exotické jméno svému dítěti dát, pokud jste s partnerem oba Češi? Podle našich zákonů to jde. Pro zápis do matriky lze zvolit jakékoli existující jméno - tedy i takové, které není v českém kalendáři. Zásadní je jeho existence v matriční příručce, která obsahuje na 11.000 českých, cizojazyčných i orientálních jmen.

Nezoufejte si, že váš favorit tam určitě jako na potvoru nebude. Tato objemná kniha obsahuje i tak exoticky znějící jména jako japonský Takuya, svahilský Bahari či muslimský Zineddine. A pokud byste snad přece vybrali něco, co by zde chybělo, nic není ztraceno. V takovém případě vám matrikářka doporučí, abyste o ověření daného jména požádali soudní znalkyni.

A co teď nejvíc frčí ve světě?

Lakshmi
Lakshmi je hinduistická bohyně duchovního a materiálního bohatsví a prosperity, která je vnímána jako nejryzejší vtělení krásy. Ideální volba pro všechny malé poklady.

NENECHTE SI UJÍT: Žebříček nejužívanějších jmen za hranicemi

Nova
Indiánské jméno, které znamená "lovec motýlů" a v latině "nová". Astronomové znají Novu jako jasnou hvězdu, která uvolňuje neuvěřitelné výboje energie a oslnivého světla. Ať už vás zaujme jeden z těchto významů či toto jméno jako takové, Nova je holčičí jméno, které stojí za to.

Kai
Opravdu mezinárodní jméno s mnoha významy v mnoha řečech. Kai znamená v havajštině "moře", v řečtině "strážce země", v barmštině "nezlomná" a třeba ve svahilštině "milovaná". Existuje taky ve tvaru Cai. Zní optimisticky a moderně a dává se holkám i klukům.

Keanu
Keanu - v havajštině "svěží horský vánek" nebo jednoduše "svěžest" - na sebe upoutalo zvlášť díky herci Keanu Reevesovi. Je to rozhodně osobitá volba pro malé osobité kluky.

Satish
Chlapecké jméno odvozené od bohyně Sati je asociováno s uměleckým nadáním a vášní. Satish tradičně evokuje kreativitu a nápaditost a bude slušet chytrému chlapečkovi.

Amani
Toto tradiční chlapecké jméno se díky svému jemnému zabarvení stalo nedávno více populární pro holčičky než pro kluky (speciálně v anglicky mluvících zemích). V arabštině znamená "tužby" nebo "přání", stejně jako ve svahilštině "mír". Lidé oceňují především fakt, že je neobvyklé, ale přitom jednoduché a dobře se vyslovuje.

Orlando
Orlando - nebo taky v italštině Rolando - je chlapecké jméno znamenající "slávu či proslulost země". V literatuře se objevilo již nesčetněkrát a to již od dob Shakespeara a o jeho popularitu se bez debat zasloužil i herec Orlando Bloom.

Padma
Padma znamená "lotosový květ", který v celé své nádheře vykvétá v těch nejblátivějších vodách a jehož světle růžová krása symbolizuje vědění a osvícení. Padma je rovněž jedno ze jmen hinduistické bohyně Lakshmi.

Satyana
Melodické dívčí jméno znamenající "plavidlo pravdy" zní podobně jako známější a také zajímavé ruské jméno Tatiana. Satyana je stává velmi populární hlavně mezi alternativními rodiči - vyznavači jógy a zdravého životního stylu.

Veda
Slovo ze sanskritu znamenající "vědomost" a "porozumění". Védy jsou hinduistické náboženské knihy a kromě toho také jedno ze jmen hinduistického boha Vishny. Dnes je Veda unikátní unisexové jméno s jasným a přitom exotickým zvukem.

Témata: Děti, Jména, Orlando Bloom, Alternativní rodič, Havaj, Jak, Dívčí jméno, Kean, Chlapecké jméno, Roland, Strážce, Svět, Máj, Let, Náš, Orlando, Lotosový květ, Ideální volba
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Emoce a detaily z nevídané blízkosti! Nejlepší porodní fotky roku 2021
Porod
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Zenklová Veronika
Porod
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod
Historie kočárků: S takovými "žihadly" pro miminka se chlubily naše prababičky
Zenklová Veronika
Retro