[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Voda hraje v životě člověka velmi důležitou roli, a to zejména při látkové přeměně. Tekutiny transportují živiny k buňkám, napomáhají vylučování nestrávených zplodin látkové přeměny, usazených toxinů v těle a škodlivých látek, které tělo opouštějí močí, pocením se a vydechováním vzduchu. Voda u novorozence přitom tvoří až 80 % tělesné hmotnosti.
Pravidelný pitný režim je pro děťátko velmi důležitý. Jeho látková přeměna probíhá mnohem rychleji než u dospělého člověka. Musíme ale pamatovat na to, že dítě si samo pití nevyžádá, a to ani v případě, kdy je žíznivé.
K dehydrataci u dítěte dochází mnohem rychleji než v případě dospělého člověka. Dbejte proto na jeho pitný režim a pití mu pravidelně nabízejte.
Na internetu koluje množství diskusí o správném výběru vody pro miminko. Stačí miminku převařená kohoutková voda? Nebo máme kupovat balenou kojeneckou vodu? Nejde jen o marketingový tah, který plní peněženky výrobce? Vždyť i my jsme přece byli odchovaní na kohoutkové vodě a žijeme.
Ve skutečnosti se však běžná převařená kohoutková voda s balenou kojeneckou vodou nedá, co se týče složení, srovnat. Varem sice odstraníte některé bakterie, ale chemické složení vody to vůbec nezmění, obsah minerálů a zejména nebezpečných dusičnanů tedy zůstává stejný. Dokonce ani různé filtry a filtrovací konvice vám nezaručí, že obsah vody bude jiný.
"Kojenci i menší děti netolerují dusičnany v pitné vodě tak jako dospělí lidé. U dítěte může vzniknout tzv. methemoglobinémie, což znamená, že kyslík se nepřenáší k tkáním orgánů a ty tak velmi trpí, přičemž nejvíce zasažen bývá mozek.
Problém může nastat u miminek zejména do 3. měsíce jejich života. Zhruba až od půl roku se dokážou vyrovnávat s větším množství dusičnanů," říká Pavel Vacek, ředitel výrobního závodu Toma Natura.
Kojenecké balené vody jsou vhodné nejen pro děti od narození, ale také pro těhotné ženy, kojící maminky a každého dospělého člověka. Splňují zvláštní požadavky na kvalitu vody a musí mít označení "vhodná pro přípravu stravy pro kojence" nebo "kojenecká voda".
"Přísnější podmínky jsou kladeny zejména na obsah některých látek, jako jsou například zmíněné dusičnany, soli atd., ale i na datum spotřeby, které musí být nejpozději 6 měsíců od data balení. Voda nesmí být podrobena žádné úpravě ani dezinfikována jakýmikoli prostředky. Dovoluje se jen dodatečně uměle přizpůsobovat vodu UV paprsky.
Pokud je voda stabilizovaná oxidem uhličitým, obal musí obsahovat informaci "před použitím odstranit oxid uhličitý varem", vysvětluje Pavel Vacek.
Při nákupu jakýchkoliv balených vod sledujte na etiketě datum trvanlivosti. Čím starší balená voda je (tj. čím kratší je doba do uplynutí minimální trvanlivosti), tím se zvyšuje riziko snížené kvality.
Pozornost také věnujte tomu, jak byly vody skladovány. Lahve u venkovního stánku vystavené teplu a slunečnímu svitu byste raději kupovat neměli.
A jak je to s kohoutkovou vodou? Před pár lety proběhl projekt Česko pije vodu z vodovodu, který nabádal lidi, aby pili vodu z kohoutku. Dokonce z průzkumu vyplynulo, že Česká republika je, co se týče kvality kohoutkové vody, na tom velice dobře.
Nejdůležitější rozdíly mezi kohoutkovou a kojeneckou vodou spočívají v obsahu dusíkatých látek. To je právě pro kojence a nejmenší děti velmi důležité, protože jejich organismus si s takovými látkami neumí poradit.
Video: Co dávat k jídlu kojenci?