Maminka.czZdraví

Jaká vyšetření vás čekají v těhotenství?

30. 1. 2016
Jaká vyšetření vás čekají v těhotenství?
Holka, nebo kluk? Otázka, kterou si asi klade každá těhotná žena. Ovšem kromě této si možná kladete mnohem důležitější otázku: Je moje miminko v pořádku? Dnes vám na ni mohou lékaři odpovědět díky mnoha prenatálním vyšetřením. Víte, která vás čekají?

Seznam kapitol

2. Druhý trimestr

Druhý trimestr

Laboratorní test na těhotenskou cukrovku, tzv. orální glukózový toleranční test, který sleduje hladinu cukru v daných časových intervalech po vypití roztoku glukózy. Test na záchyt cukrovky se může provádět také později, zhruba ve 26. týdnu těhotenství. 

Dále se sledují hladiny protilátek, provádí se ultrazvukové vyšetření, které sleduje základní rozměry plodu a jejich vztahy, počet a vitalita plodu, vyšetření se zaměřuje i na případné srdeční a vývojové vady. „Hodnotí se také umístění placenty a množství plodové vody,“ říká doktor Struppl. 

Invazivní vyšetření plodové vody či choriových klků se doporučuje ženám na základě výsledků kombinovaného screeningu. „Tato prenatální diagnostika zahrnuje CVS neboli odběr choriových klků, který se provádí mezi desátým až třináctým týdnem těhotenství, a takzvanou amniocentézu, tedy odběr plodové vody v šestnáctém týdnu těhotenství. Přesun prenatální diagnostiky do časnějších stadií gravidity má velký význam pro rané odhalení vývojových vad,“ dodává zástupce primáře Struppl. 

Info: Odběr plodové vody (amniocentéza) probíhá tak, že vám lékař potře břicho dezinfekčním roztokem a místo vpichu může být znecitlivěno místním anestetikem. Pomocí ultrazvuku se neustále zjišťuje poloha plodu a placenty. 
Pak se přes břišní stěnu zavede do dělohy dlouhá jehla a odsaje se malé množství plodové vody z vaku, který obklopuje plod. Riziko, že během této procedury dojde k poranění plodu, je minimalizováno současným naváděním ultrazvuku.

Toto vyšetření se doporučuje všem ženám nad 35 let, asi 80–90 % všech odběrů plodové vody je provedeno pouze na základě vyššího věku matky, především kvůli detekci Downova syndromu. 

Předplatné časopisu Maminka
Témata: Zdraví, Těhotenství, Placenta, Dezinfekční roztok, Nejzávažnější případ, Srdeční akce, Kontrolní ultrazvuk, Očkovací průkaz, Jehla, Případné riziko, Vyšetření, Druhý trimestr, Časový interval, Jak, Šíjové projasnění, Biopsie, Stehenní kost, Patologický nález, Mikrobiolog, Prenatální diagnostika, Krevní obraz, Ošetřující gynekolog, Poševní prostředí, Kapavka, Velký význam

Mohlo by vás zajímat
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!
Máte přecitlivělé dítě? Zdánlivá slabost může být výhrou
Babička upřednostňuje jedno vnouče. Podle vědců za to mohou i geny
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
Přiznání: Nenávidím mateřství. Dceru miluji, ale být matkou mě štve!
Jsem obézní. V těhotenství jsem cítila ze strany lékařů odpor a styděla se
Rodičovská dovolená 2020: Vše, co o ní potřebujete vědět
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu

Horoskopy

Ryby Rybičky, občas se jen těžko smiřujete s tím, že vás nemá někdo rád. Pokud jste se nedávno rozešli s…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Alžběta, Alžbeta, Elizabeth

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu