Maminka.czZdraví

Jaká vyšetření vás čekají v těhotenství?

Ivana Ašenbrenerová 30.  1.  2016
Jaká vyšetření vás čekají v těhotenství?
Holka, nebo kluk? Otázka, kterou si asi klade každá těhotná žena. Ovšem kromě této si možná kladete mnohem důležitější otázku: Je moje miminko v pořádku? Dnes vám na ni mohou lékaři odpovědět díky mnoha prenatálním vyšetřením. Víte, která vás čekají?
Seznam kapitol
2. Druhý trimestr

Druhý trimestr

Laboratorní test na těhotenskou cukrovku, tzv. orální glukózový toleranční test, který sleduje hladinu cukru v daných časových intervalech po vypití roztoku glukózy. Test na záchyt cukrovky se může provádět také později, zhruba ve 26. týdnu těhotenství. 

Dále se sledují hladiny protilátek, provádí se ultrazvukové vyšetření, které sleduje základní rozměry plodu a jejich vztahy, počet a vitalita plodu, vyšetření se zaměřuje i na případné srdeční a vývojové vady. „Hodnotí se také umístění placenty a množství plodové vody,“ říká doktor Struppl. 

Invazivní vyšetření plodové vody či choriových klků se doporučuje ženám na základě výsledků kombinovaného screeningu. „Tato prenatální diagnostika zahrnuje CVS neboli odběr choriových klků, který se provádí mezi desátým až třináctým týdnem těhotenství, a takzvanou amniocentézu, tedy odběr plodové vody v šestnáctém týdnu těhotenství. Přesun prenatální diagnostiky do časnějších stadií gravidity má velký význam pro rané odhalení vývojových vad,“ dodává zástupce primáře Struppl. 

Info: Odběr plodové vody (amniocentéza) probíhá tak, že vám lékař potře břicho dezinfekčním roztokem a místo vpichu může být znecitlivěno místním anestetikem. Pomocí ultrazvuku se neustále zjišťuje poloha plodu a placenty. 
Pak se přes břišní stěnu zavede do dělohy dlouhá jehla a odsaje se malé množství plodové vody z vaku, který obklopuje plod. Riziko, že během této procedury dojde k poranění plodu, je minimalizováno současným naváděním ultrazvuku.

Toto vyšetření se doporučuje všem ženám nad 35 let, asi 80–90 % všech odběrů plodové vody je provedeno pouze na základě vyššího věku matky, především kvůli detekci Downova syndromu. 

Témata: Zdraví, Těhotenství, Těhotenský kalendář, Placenta, Jak, Krevní obraz, Velký význam, Případné riziko, Syfilis, Druhý trimestr, Patologický nález, Biopsie, Kapavka, Prenatální diagnostika, Vaš, Zástupce primáře, Jehla, Ošetřující gynekolog, Nejzávažnější případ, Poševní prostředí, Mikrobiolog, Významný vliv, Dezinfekční roztok, Vyšetření, Test negativní
Mohlo by vás zajímat
GALERIE: Z královen parketu mámami na plný úvazek? Na fotkách "před" a "po" dětech se najde každý!
Formánková Simona
Instagram
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Co dělat, když dítě zvrací? Tohle možná nevíte
Procházková Simona
Zdraví