Maminka.czZdraví

Jaká vyšetření vás čekají v těhotenství?

30. 1. 2016
Jaká vyšetření vás čekají v těhotenství?
Holka, nebo kluk? Otázka, kterou si asi klade každá těhotná žena. Ovšem kromě této si možná kladete mnohem důležitější otázku: Je moje miminko v pořádku? Dnes vám na ni mohou lékaři odpovědět díky mnoha prenatálním vyšetřením. Víte, která vás čekají?

Seznam kapitol

2. Druhý trimestr

Druhý trimestr

Laboratorní test na těhotenskou cukrovku, tzv. orální glukózový toleranční test, který sleduje hladinu cukru v daných časových intervalech po vypití roztoku glukózy. Test na záchyt cukrovky se může provádět také později, zhruba ve 26. týdnu těhotenství. 

Dále se sledují hladiny protilátek, provádí se ultrazvukové vyšetření, které sleduje základní rozměry plodu a jejich vztahy, počet a vitalita plodu, vyšetření se zaměřuje i na případné srdeční a vývojové vady. „Hodnotí se také umístění placenty a množství plodové vody,“ říká doktor Struppl. 

Invazivní vyšetření plodové vody či choriových klků se doporučuje ženám na základě výsledků kombinovaného screeningu. „Tato prenatální diagnostika zahrnuje CVS neboli odběr choriových klků, který se provádí mezi desátým až třináctým týdnem těhotenství, a takzvanou amniocentézu, tedy odběr plodové vody v šestnáctém týdnu těhotenství. Přesun prenatální diagnostiky do časnějších stadií gravidity má velký význam pro rané odhalení vývojových vad,“ dodává zástupce primáře Struppl. 

Info: Odběr plodové vody (amniocentéza) probíhá tak, že vám lékař potře břicho dezinfekčním roztokem a místo vpichu může být znecitlivěno místním anestetikem. Pomocí ultrazvuku se neustále zjišťuje poloha plodu a placenty. 
Pak se přes břišní stěnu zavede do dělohy dlouhá jehla a odsaje se malé množství plodové vody z vaku, který obklopuje plod. Riziko, že během této procedury dojde k poranění plodu, je minimalizováno současným naváděním ultrazvuku.

Toto vyšetření se doporučuje všem ženám nad 35 let, asi 80–90 % všech odběrů plodové vody je provedeno pouze na základě vyššího věku matky, především kvůli detekci Downova syndromu. 

Témata: Zdraví, Těhotenství, Placenta, Případné riziko, Jehla, Test negativní, Patologický nález, Velký význam, Mikrobiolog, Časový interval, Vyšetření, Biopsie, Syfilis, Kontrolní ultrazvuk, Významný vliv, Šíjové projasnění, Prenatální diagnostika, Kapavka, Stehenní kost, Ultrazvuková diagnostika, Nejzávažnější případ, Očkovací průkaz, Druhý trimestr, Dezinfekční roztok, Krevní obraz

Mohlo by vás zajímat
Pár dní ve školce a už je zase nemocné? Poradíme vám, jak podpořit imunitu
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Kojila na špinavé podlaze vlaku. Nikdo z cestujících ji nepustil sednout
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Kdy nechat děti doma samotné? Nejdřív ve 12 letech, tvrdí odborníci!
Babička upřednostňuje jedno vnouče. Podle vědců za to mohou i geny

Horoskopy

Váhy Finální pracovní den bude ze všech nejlepší, protože jste se konečně profesně prosadili a nemyslíte si…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vladislav, Vladislava, Priska

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné