Maminka.czZdraví

Jaká vyšetření vás čekají v těhotenství?

30. 1. 2016
Jaká vyšetření vás čekají v těhotenství?
Holka, nebo kluk? Otázka, kterou si asi klade každá těhotná žena. Ovšem kromě této si možná kladete mnohem důležitější otázku: Je moje miminko v pořádku? Dnes vám na ni mohou lékaři odpovědět díky mnoha prenatálním vyšetřením. Víte, která vás čekají?

Seznam kapitol

2. Druhý trimestr

Druhý trimestr

Laboratorní test na těhotenskou cukrovku, tzv. orální glukózový toleranční test, který sleduje hladinu cukru v daných časových intervalech po vypití roztoku glukózy. Test na záchyt cukrovky se může provádět také později, zhruba ve 26. týdnu těhotenství. 

Dále se sledují hladiny protilátek, provádí se ultrazvukové vyšetření, které sleduje základní rozměry plodu a jejich vztahy, počet a vitalita plodu, vyšetření se zaměřuje i na případné srdeční a vývojové vady. „Hodnotí se také umístění placenty a množství plodové vody,“ říká doktor Struppl. 

Invazivní vyšetření plodové vody či choriových klků se doporučuje ženám na základě výsledků kombinovaného screeningu. „Tato prenatální diagnostika zahrnuje CVS neboli odběr choriových klků, který se provádí mezi desátým až třináctým týdnem těhotenství, a takzvanou amniocentézu, tedy odběr plodové vody v šestnáctém týdnu těhotenství. Přesun prenatální diagnostiky do časnějších stadií gravidity má velký význam pro rané odhalení vývojových vad,“ dodává zástupce primáře Struppl. 

Info: Odběr plodové vody (amniocentéza) probíhá tak, že vám lékař potře břicho dezinfekčním roztokem a místo vpichu může být znecitlivěno místním anestetikem. Pomocí ultrazvuku se neustále zjišťuje poloha plodu a placenty. 
Pak se přes břišní stěnu zavede do dělohy dlouhá jehla a odsaje se malé množství plodové vody z vaku, který obklopuje plod. Riziko, že během této procedury dojde k poranění plodu, je minimalizováno současným naváděním ultrazvuku.

Toto vyšetření se doporučuje všem ženám nad 35 let, asi 80–90 % všech odběrů plodové vody je provedeno pouze na základě vyššího věku matky, především kvůli detekci Downova syndromu. 

Témata: Zdraví, Těhotenství, Placenta, Jehla, Očkovací průkaz, Jak, Velký význam, Syfilis, Významný vliv, Kontrolní ultrazvuk, Prenatální diagnostika, Test negativní, Biopsie, Druhý trimestr, Stehenní kost, Kapavka, Ošetřující gynekolog, Šíjové projasnění, Krevní obraz, Patologický nález, Ultrazvuková diagnostika, Mikrobiolog, Zástupce primáře, Poševní prostředí, Srdeční akce

Mohlo by vás zajímat
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Rouška bez šití: Jednoduchý návod! Stačí kus látky a gumičky
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Říkají jí Mauglí. Přežila v sibiřské divočině. Teď vyhrála soutěž krásy
Obula jsem podpatky a vyrazila si. Mé staré já stále existuje, jásá Marie Doležalová
Obyčejný den očima mámy a dítěte. Tohle video vás dojme
Nikol Štíbrová přiznala: Tohle je deset strašlivých lží, které říkám synovi

Horoskopy

Rak V neděli si rozhodně přispěte, nebo ráno lenošte v posteli s dobrou knihou. Pokud uděláte dětem snídani…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Taťána, Tatiana, Taťana

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné