Maminka.czZdraví

Jaká vyšetření vás čekají v těhotenství?

30. 1. 2016
Jaká vyšetření vás čekají v těhotenství?
Holka, nebo kluk? Otázka, kterou si asi klade každá těhotná žena. Ovšem kromě této si možná kladete mnohem důležitější otázku: Je moje miminko v pořádku? Dnes vám na ni mohou lékaři odpovědět díky mnoha prenatálním vyšetřením. Víte, která vás čekají?

Seznam kapitol

3. Třetí trimestr

Třetí trimestr 

Čekají vás pravidelné návštěvy poradny po 14 dnech, opět se provádějí laboratorní vyšetření z krve, ve 28. týdnu se zjišťuje hladina železa a mezi 28. až 32. týdnem se provádí krevní obraz pro stanovení počtu erytrocytů, leukocytů a trombocytů.

Mezi 30.–32. týdnem se provádí už třetí UZ screeningové vyšetření. Kontroluje se velikost plodu, uložení placenty a množství plodové vody. Vnitřní gynekologické vyšetření posoudí stav děložního hrdla a tím i případné riziko předčasného porodu.

Ve 36. týdnu podstoupíte mikrobiologické vyšetření poševního prostředí a stěrem z pochvy se zjišťuje přítomnost streptokokové bakterie v pochvě, která by mohla zkomplikovat porod. V období před porodem, kdy už chodíte do prenatální poradny příslušného porodnického oddělení, vám budou provádět kontrolní ultrazvuková vyšetření, stěry z pochvy a kardiotokografické vyšetření. 

Česká prenatální diagnostika versus svět 

Perinatologická péče je v ČR zajišťována na několika úrovních včetně perinatologických center, která koncentrují nejzávažnější případy. Současně je též vysoká návštěvnost v prenatálních poradnách. „To všechno má významný vliv na dlouhodobě vysokou kvalitu perinatální péče i v mezinárodním měřítku,“ říká doktor Daniel Struppl.

A jak je to u našich sousedů? V Německu je těhotná žena kontrolována zhruba stejně často jako u nás, ale počet speciálních vyšetření je o něco nižší. K některým vyšetřením, která se v České republice běžně provádějí, se v Německu přistupuje jen v lékařsky odůvodněných případech. Důraz je tam naopak kladen na předporodní přípravu a péči po porodu.

Opravdu potřebujeme v těhotenství všechny testy a vyšetření?

Ve Velké Británii zase těhotné ženy nechodí do poradny k lékaři (pokud žena nemá žádné komplikace) a chodí pouze na schůzky s porodní asistentkou. Výjimkou jsou ultrazvuková vyšetření mezi 8. a 14. týdnem (pro potvrzení těhotenství a stanovení termínu porodu) a 18. a 20. týdnem (detailní sken anomálií).

Ve Francii je počet vyšetření přesně definován pojišťovnami. Prohlídky u lékaře jsou jednou za měsíc, doporučena jsou 3 ultrazvuková vyšetření: ve 3., 5. a 8. měsíci. Screeningové genetické testy i glukózový toleranční test jsou velmi podobné těm v České republice. 

Jaká vyšetření jsou v těhotenství hrazena ze zdravotního pojištění? 

  • Pravidelné kontroly v poradně u vašeho ošetřujícího gynekologa
  • Základní laboratorní testy (vyšetření krevní skupiny, krevního obrazu, moči atd.)
  • Biochemický screening Downova syndromu ve druhém trimestru (triple test)
  • Ultrazvukový screening vrozených vad ve 2. trimestru a
  • UZ kontrola růstu plodu ve 3. trimestru
  • Expertní genetický ultrazvuk a invazivní výkony s analýzou získaného vzorku (například amniocentéza, CVS, kordocentéza) 

 

Témata: Zdraví, Těhotenství, Těhotenský kalendář, Placenta, Mikrobiolog, Významný vliv, Jak, Test negativní, Ultrazvuková diagnostika, Kapavka, Nejzávažnější případ, Syfilis, Prenatální diagnostika, Biopsie, Srdeční akce, Očkovací průkaz, Zástupce primáře, Dezinfekční roztok, Ošetřující gynekolog, Vaš, Šíjové projasnění, Vyšetření, Daniel Struppl, Druhý trimestr, Jehla

Mohlo by vás zajímat
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Pozor! 7 věcí, kterými rodiče škodí pohybovému vývoji nejmenších dětí
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Strií se nezbavíš, už se nevyspíš! Tohle těhotným neříkejte, radí herečka Arichteva
Žena vůbec nevěděla, že je těhotná. Dítě porodila u švagrové na záchodě
Rodičovská dovolená 2021: Vše, co o ní potřebujete vědět
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?
Kolik slov skutečně mají umět dvouleté děti. Hlavně na ně nikdy nešišlejte!

Horoskopy

Lev Do práce se vám po prodlouženém víkendu vůbec nechce, ale nemusíte mít obavy, že se něco pokazí. Budete…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Michal, Michael, Kyriakos

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné