Jaké gynekologické komplikace postihují ženy v létě a jak se jim bránit?

Na otázky, které souvisí s gynekologickými obtížemi, odpovídá gynekoložka MUDr. Mirka Jonášová.
Komerční článek
29. 6. 2015
Jaké gynekologické komplikace postihují ženy v létě a jak se jim bránit?

Jaké gynekologické problémy se v létě vyskytují nejčastěji a co je způsobuje?

Pro řadu žen patří k letnímu období kromě opalování a koupání také nepříjemnosti spojené s gynekologickými problémy. Mezi nejčastější patří vaginální mykózy. Příčiny obtíží jsou jasné: zhoršené hygienické podmínky při cestování, na léto nevhodné, neprodyšné oblečení, pobyt v teple a vlhku, setrvávání v mokrých plavkách, to vše přispívá u většiny žen k rozvoji vaginálních problémů. Teplo a vlhko jsou totiž ideální podmínky pro množení kvasi­nek (zejména těch z rodu Candida) způsobujících vaginální mykózy.

Jak žena pozná, že jde o vaginální mykózu?

Přibližně 75 % žen má s mykózou zkušenost alespoň jednou za život, zhruba polovinu žen trápí mykóza opa­kovaně. Obvykle začíná nepříjemným svěděním v intimních partiích. Dalším varovným signálem a příznakem je vaginální výtok, bývá bílý, někdy tvarohovité konzistence. Mezi příznaky může patřit silný otok a prokrvení rodidel, při agresivnějším průběhu si žena stěžuje také na pálení při moče­ní, bolest v podbřišku nebo bolest při pohlavním styku.

Co dělat, když mykóza zaútočí zrovna na dovolené u moře? Lékařská péče nepříliš dostupná, špatná orientace v lécích v lékárně...

Nejdůležitější je samozřejmě prevence. Dodržování hygieny, převlékání z mok­rých plavek po každém vykoupání, nošení prodyšného prádla i oblečení, dodržování pitného režimu, to vše jsou jednoduché návody, jak se nejen mykó­ze, ale i dalším zdravotním komplikacím vyhnout. Vhodné je vzít si s sebou na dovolenou některý z dostupných přípravků pro vaginální použití. Na trhu je řada přípravků, které mykózu či jiné vaginální potíže pohodlně vyřeší.

Z praktických důvodů je vhodné vzít si přípravky, které nevyžadují uchovávání v lednici. V lékárně jsou volně dostupné takové, které obsahují účinnou kombi­naci iontů stříbra a oxidu titaničitého. Ty působí jak na kvasinky, tak i na případ­né bakterie a viry. Spolu s dalšími pro­spěšnými látkami (kyselinou hyalurono­vou a výtažkem z aloe vera) blahodárně ovlivňují vaginální sliznici a pomáhají zbavit se nevítaných obtíží. V případě, že problémy přetrvávají, je vhodné co nejdříve navštívit gynekologa. Lékař po vyšetření doporučí správnou léčbu.

Mohlo by vás zajímat
Kojený otesánek: Může se kojené dítě „přejídat“?
Od kdy děti potřebují kamarády? Batole se díky nim učí, předškolák je vyhledává
Proč má tak špatné známky?
Libuška Rohlíčková (dříve Vojtková) porodila holčičku

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu