Jaké gynekologické komplikace postihují ženy v létě a jak se jim bránit?

Na otázky, které souvisí s gynekologickými obtížemi, odpovídá gynekoložka MUDr. Mirka Jonášová.
Komerční článek
29. 6. 2015
Jaké gynekologické komplikace postihují ženy v létě a jak se jim bránit?

Jaké gynekologické problémy se v létě vyskytují nejčastěji a co je způsobuje?

Pro řadu žen patří k letnímu období kromě opalování a koupání také nepříjemnosti spojené s gynekologickými problémy. Mezi nejčastější patří vaginální mykózy. Příčiny obtíží jsou jasné: zhoršené hygienické podmínky při cestování, na léto nevhodné, neprodyšné oblečení, pobyt v teple a vlhku, setrvávání v mokrých plavkách, to vše přispívá u většiny žen k rozvoji vaginálních problémů. Teplo a vlhko jsou totiž ideální podmínky pro množení kvasi­nek (zejména těch z rodu Candida) způsobujících vaginální mykózy.

Jak žena pozná, že jde o vaginální mykózu?

Přibližně 75 % žen má s mykózou zkušenost alespoň jednou za život, zhruba polovinu žen trápí mykóza opa­kovaně. Obvykle začíná nepříjemným svěděním v intimních partiích. Dalším varovným signálem a příznakem je vaginální výtok, bývá bílý, někdy tvarohovité konzistence. Mezi příznaky může patřit silný otok a prokrvení rodidel, při agresivnějším průběhu si žena stěžuje také na pálení při moče­ní, bolest v podbřišku nebo bolest při pohlavním styku.

Co dělat, když mykóza zaútočí zrovna na dovolené u moře? Lékařská péče nepříliš dostupná, špatná orientace v lécích v lékárně...

Nejdůležitější je samozřejmě prevence. Dodržování hygieny, převlékání z mok­rých plavek po každém vykoupání, nošení prodyšného prádla i oblečení, dodržování pitného režimu, to vše jsou jednoduché návody, jak se nejen mykó­ze, ale i dalším zdravotním komplikacím vyhnout. Vhodné je vzít si s sebou na dovolenou některý z dostupných přípravků pro vaginální použití. Na trhu je řada přípravků, které mykózu či jiné vaginální potíže pohodlně vyřeší.

Z praktických důvodů je vhodné vzít si přípravky, které nevyžadují uchovávání v lednici. V lékárně jsou volně dostupné takové, které obsahují účinnou kombi­naci iontů stříbra a oxidu titaničitého. Ty působí jak na kvasinky, tak i na případ­né bakterie a viry. Spolu s dalšími pro­spěšnými látkami (kyselinou hyalurono­vou a výtažkem z aloe vera) blahodárně ovlivňují vaginální sliznici a pomáhají zbavit se nevítaných obtíží. V případě, že problémy přetrvávají, je vhodné co nejdříve navštívit gynekologa. Lékař po vyšetření doporučí správnou léčbu.

Mohlo by vás zajímat
Porod v USA: „Spíš než v nemocnici jsem si připadala jako na wellness víkendu“
GALERIE: Nádhera! Krásnější fotky miminek jste ještě neviděli
První screening v těhotenství. Co vás čeká a jak probíhá?
Chvíle hrůzy. Lachtan nečekaně stáhl holčičku pod vodu

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu