Maminka.czDěti a mateřství

Jaké jsou dvojjazyčné děti? Neztěžuje jim multijazyčnost vývoj?

13. 5. 2011
Jaké jsou dvojjazyčné děti? Neztěžuje jim multijazyčnost vývoj?
Jana se se svým irským manželem Vincentem přestěhovala do Švýcarska, kde nyní společně žijí. V létě se jim má narodit první dítko a už nyní si lámou hlavou nad tím, v jakém jazyce ho budou vychovávat. Když se však porozhlédnou po internetu a přečtou si pár článků, jsou zmatení ještě více.

Skupinka nadšenců líčí, jak jsou jejich děti díky bilingvisti vnímavější, chytřejší, otevřenější ke kulturním odlišnostem a jedním dechem přidávají další silný argument, že jejich dvojjazyčným dětem v budoucnu mnohem lépe učí další cizí jazyk. Naopak odpůrci dvojjazyčnosti u dětí se opírají o zjištění, že tyto děti začínají později mluvit, oba jazyky se jim pletou dohromady, jsou z toho zmatené a navíc se prý ukazuje, že jsou více neurotické a zlobivé.

Co si z toho tedy vybrat? Asi jako v mnoha výchovných otázkách je lepší spolehnout se spíše na svůj instinkt, než se řídit výzkumy. Pokud tedy Vy i otec dítěte mluvíte jiným jazykem a chcete, abyste si mohli oba popovídat s potomkem ve vaší mateřštině, pak na něj mluvte tak, jak jste zvyklí. Dítěti ulehčíte situaci tím, že budete mluvit stabilně každý svým jazykem.

Většina dětí se pak bez problému naučí, že například na maminku se mluví česky a na tatínka anglicky. Pokud však budete chtít, aby dítě mělo oba jazyky za mateřské, je třeba mu zprostředkovat další kontakt s daným jazykem než pouze konverzace s rodičem. Pokud máte například britského manžela, žijete v Anglii a chcete, aby dítě umělo česky, pravděpodobně nebude stačit, abyste na něj mluvila česky vy.

Jestliže máte možnost, zajeďte jednou za čas na pár dnů (ideálně týdnů) do Česka, kde bude dítě nuceno mluvit česky i s jinými příbuznými, kamarády, i při každodenních běžných záležitostech. V případě, že žijete s dítětem v zahraničí, kde jste jediná, s kým dítě mluví česky, pak se může stát, že začne češtinu odmítat. Rozumět vám bude, ale odpovídat se mu v češtině již nebude chtít. Obdobná situace často nastává u imigrantů, kde se rodiče snaží zachovat původní jazyk a používat ho v rámci rodiny, i když celé okolí mluví jiným jazykem.

Přestože různé výzkumy ukazují, že dvojjazyčné děti začínají mluvit později, není se třeba ničeho obávat. Jsou mnohá šikovná batolátka, která umí mluvit dvěma jazyky lépe než vrstevníci jedním. Je také pravda, že se dětem často oba jazyky pletou a míchají dohromady jak slova, tak třeba i větnou skladbu. Opět však není třeba se toho nijak děsit, i jednojazyčné děti dělají gramatické chyby a naprostá většina všech z toho vyroste, nakonec se to naučí správně. Dvojjazyčné děti mohou mít možná trošku složitější začátek, ale dokonalá znalost dvou jazyků jim v životě jistě přinese řadu výhod.

Pokud tedy mluvíte každý jiným jazykem, nemusíte mít obavy, že svému dítku nějak ublížíte, když na něj budete mluvit každý tím svým. Jestliže však nejste rodilý mluvčí, nedoporučuje se dítě aktivně učit cizí jazyk v kojeneckém nebo batolecím věku. Bylo by pak pro něj hodně těžké přeučit se přízvuk nebo syntax, pokud by ve vašem podání nebyl perfektní.

Pokud máte zkušenosti s dvojjazyčnými dětmi, budeme rádi, když se s nimi s námi podělíte.

Témata: Děti, Vývoj, Silný argument, Celé okolí, Jake, Jak

Mohlo by vás zajímat
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Kojila na špinavé podlaze vlaku. Nikdo z cestujících ji nepustil sednout
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Čtyřčata jsem kojila. Divím se, že jsem to dala, úplně mě vysála, říká Helena
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!

Horoskopy

Kozoroh Už nějaký ten pátek jste spokojení v pracovní i vztahové oblasti. Určitě vás potěší, že se to bude…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zdeněk, Zdenek, Oksana

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné