Maminka.czTěhotenství

Jaké máte možnosti, když je plod otočený zadečkem dolů?

Regina Rothová 11.  9.  2012
Jaké máte možnosti, když je plod otočený zadečkem dolů?
Pozici, kterou si miminko v mámině bříšku vybere, rozhodně ovlivnit nelze. Někdy se stane, že se prostě usadí na zadeček a ne a ne se otočit. Někteří cestovatelé se mezi 30. a 40. týdnem vrátí, jiní ne. Bude to při porodu problém?

Když je plod malý, volně si pluje v děloze a polohu mění podle „nálady“. Budoucí maminka si může miminko prohlížet na ultrazvukových snímcích a ani ona, ani porodník neřeší, v jaké pozici ho právě zastihli. Je přece dost času. Poloha se ustálí až ve 30.-32. týdnu gravidity. Pak je teprve jasno. Ve dvou třetinách případů je to hlavičkou dolů. Tato pozice naznačuje, že porod proběhne (alespoň z tohoto úhlu pohledu) přirozeně. Ostatní plody pak leží většinou koncem pánevním - úplným, což znamená, že nožkama a hýžděmi nasedají na porodní cesty, nebo neúplným.

O něm se mluví v případě, že plod nasedá zadečkem, nožičkou, kolínkem či vzácněji v polohách šikmých či příčných. Aby bylo úplně jasno: mluvíme-li o poloze plodu, mluvíme o vztahu podélné osy plodu k podélné ose dělohy. Kromě polohy plodu se popisuje i jeho naléhání (tedy případné předčasné otevírání porodních cest).

BUDE SE VÁM HODIT: Porodné, mateřská a rodičovská: Stručně, jasně, přehledně

Problematický konec pánevní

Tato poloha se na konci gravidity vyskytuje asi ve 3 % těhotenství.
Pokud jsou splněny určité předpoklady, nevylučuje tato pozice spontánní porod. Jaké jsou? Těhotenství je fyziologické (bez jakýchkoli rizik a obtíží), pánev dostatečně prostorná, odhad váhy plodu je mezi 2500 až 3500 g, jedná se o naléhání řitní, plod je zralý a donošený, v děloze je dostatečné množství plodové vody a maminka má zájem rodit spontánně. Samozřejmě se vždycky takový porod považuje za rizikový, protože je s ním spojeno větší procento porodnických komplikací než u běžného porodu hlavičkou.

Měl by ho proto vést zkušený lékař, mechanismus je složitější než u porodu hlavičkou. Zásadní rozdíl je v tom, že se porod vede při zachovalém vaku blan. Ten totiž pomáhá spolu se zadečkem rozvíjet (rozšiřovat) porodní kanál. Takzvaná dirupce (protržení) vaku blan se provádí až při zaniklé brance, samozřejmě pokud mezitím už nedošlo ke spontánnímu protržení vaku blan.
Konec pánevní totiž nerozvíjí porodní cesty tak jako hlavička.
Ta je tvrdší a objemnější.

U porodu koncem pánevním je rizikovým okamžikem právě porod samotné hlavičky v závěru porodního děje. Porodníci se obávají možného spasmu (vůlí neovládaného stažení svalu) děložní branky, kdy by mohla ještě neporozená hlavička uvíznout v porodních cestách. Toto jsou všechno důvody, proč lékaři většinou nenutí rodičku ke spontánnímu porodu, pokud si to ona sama nepřeje.

Obracení miminka

Obrat zevními hmaty některé porodnice provádějí, jiné ne.
O tom vás bude určitě informovat váš gynekolog nebo porodník.
K tomuto „zákroku“ se přistupuje, když jsou splněny podmínky: zralá a donošená gravidita, dostatečné množství plodové vody, normální tvar děložní dutiny, normální uložení placenty, příznivý váhový odhad plodu, volný a dostatečně dlouhý pupečník, prostorná malá pánev, dobře prohmatná břišní stěna, jednočetné těhotenství a žádost rodičky. Těhotná při něm leží na zádech s mírně pokrčenýma nohama, lékař točí miminko oběma rukama po směru obličeje při relaxované děloze. Po celou dobu se monitorují srdeční ozvy plodu a výkon probíhá pod ultrazvukovou kontrolou. Vzhledem k jisté komplikovanosti výkonu se provádí dnes spíš ojediněle.


Kombinace důvěry a rozumu

Poloha koncem pánevním může mít kromě „poruchy“ stáčecího mechanismu plodu také své jiné příčiny, při kterých je pozice plodu vynucena: krátký pupečník, snížené množství plodové vody, tvarové anomálie dělohy a další. Je vždy na zvážení zkušeného porodníka a maminky, zda rodit spontánně, nebo císařským řezem. Nejdůležitější je ženu plně informovat o všech možnostech a postupech. Čím víc informací těhotná má, tím líp se může rozhodnout a způsob vedení porodu je optimální kombinací plné důvěry rodičky v porodníka, jeho dovedností a rozumu a vlastního přesvědčení ženy, že zvolený způsob vedení porodu je správný.Zkušenost naší čtenářky Lucie…

Na pravidelných kontrolách nám vždy řekli, že plod je stále hlavičkou nahoru, že si v bříšku sedí jako hříbeček. Zároveň nám stále opakovali, že je čas a miminko se ještě může otočit. Když jsem byla ve 35. týdnu, začala jsem se obávat, že je něco špatně… Podvědomí pracuje úplně jinak a s jinými fakty. Přemlouvala jsem miminko, že pro nás obě bude lepší, když se samo otočí, že se mi velice uleví a že i ono bude mít příchod na svět pohodlnější. Noční přemlouvání nepomohlo, přešla jsem na cviky (kočičí hřbety, zvedání zadečku) a nic. Nervozita narůstala. Když jsem začátkem 37. týdne přešla do péče porodnice v Brně-Bohunicích, opět mi po ultrazvuku řekli, že je hlavička pod žebry. Doktor mi nabídl zevní otočení a všechno podrobně vysvětlil. Měla jsem na rozmyšlení dva dny, zákrok se dělá nejčastěji ve 36.-37. týdnu. Na nic jiného jsem nemyslela. Přítel mi stále opakoval, že ať se rozhodnu, jak chci, bude stát při mně. Tak jsem nastoupila. Nejdřív mi udělali 30minutový monitoring, pak mě zavedli na pokoj JIP, nabrali krev a napíchli kanylu. Dostala jsem kapačku, čtvrt hodiny ležela. Najednou mi čím dál víc bušilo srdce a začaly se mi třást ruce - následek kapačky k uvolnění břišní stěny. Na sále mi můj doktor udělal ultrazvuk. Beze změny! Slzy na krajíčku. Doktor nahmatal miminko a jako na dece ho jedním hmatem během asi 20 vteřin otočil hlavou dolů. Ještě ho trošku natlačil dolů a bylo po zákroku. Všechno znovu zkontroloval ultrazvukem a bylo hotovo. Převezli mě na pokoj, dostala jsem hodinovou kapačku na uklidnění a hodinový monitoring. Ještě jeden druhý den ráno a šla jsem domů. Pohyby miminka jsou teď úplně jiné, intenzivnější a častější. Nebyla jsem zvyklá na tlak v pánvi, ale aspoň vím, že je všechno, jak má být. Všem maminkám, kterým lékaři zákrok nabídnou, doporučuji. A u pana asistenta Hrubana, jsou v těch nejlepších rukou…

Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Malá pánev, Váhový odhad, Zásadní rozdíl, Obracení, Dirupce, Konec pánevní, Krátký pupečník, Máť, Anomálie, Jak, Třetí případ, Břišní stěna, Jake, Plod, Normální tvar
Mohlo by vás zajímat
GALERIE: Přáli si pro dceru sourozence a dočkali se paterčat! Jak žije rodina, kterou milují celé Spojené státy?
Formánková Simona
Instagram
Herečka Kristýna Hrušínská: Náš Vojta by chtěl být momentálně buď Hurvínek, nebo Belmondo
Mrázková Dita
Slavné maminky
GALERIE: Záchvat vzteku, nebo předčasná puberta? Podívejte se, co tyto děti neskutečně rozčílilo!
redakce
Galerie
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
GALERIE: To vás rozesměje: Podívejte se, na jakých kuriózních místech děti doslova padly vyčerpáním!
Formánková Simona
Galerie
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Čtyři věci, které se vyplatí dělat jinak, když vás dítě nebere vážně
Procházková Simona
Výchova
To chtělo odvahu: Moderátorka Monika Leová ukázala své tělo po porodu – bez filtrů, ale s hromadou "lajků"!
Mrázková Dita
Slavné maminky