Maminka.czVýživa a stravování

Jaké ovoce je vhodné při hubnutí? Jakékoliv, ale zapomeňte na sušené

Simona ProcházkováČasopis Maminka 17.  6.  2017
Na dotaz odpovídá Mgr. Lada Nosková, nutriční terapeutka a zakladatelka společnosti DietPlan, která se specializuje na individuální výživové poradenství.

Ivana F.: Když se snažím zhubnout, které druhy ovoce jsou pro mě vhodné a kterým bych se měla raději vyhýbat nebo je omezit? Ovoce totiž miluju a jím ho každý den, nejčastěji hrozny a mango, zbožňuju také sušené plody (meruňky, papáju), ty ale pro mě asi při hubnutí nejsou vhodné, že?


Mgr. Lada Nosková: Ovoce je jednoznačně základem zdravé výživy. Obsahuje mnoho vitaminů, vlákniny a přírodních cukrů. I když je zdravé, nemělo by se to s ním přehánět. Právě větší zdroj cukrů muže být v hubnutí na překážku. Jezte ho tedy jen jednou za den, nejlépe dopoledne, a omezte se na množství 200 až 300 gramů (dva až tři kusy).

Neexistuje žádné, kterému byste se musela vyhýbat. Banány a hrozny sice obsahují více cukru než bobulovité ovoce nebo citrusy, ale když dodržíte množství, nevidím v tom žádný problém.

Sušené ovoce ale naopak problémem je. Můžete ho sníst jen opravdu malé množství (20 až 30 gramů), jde totiž o koncentrovaný cukr.

Během výroby bylo vysušeno, ztratilo objem i hmotnost a jediné, co v něm zůstalo, jsou cukr a vláknina. Navíc, ze sušených meruněk se nezasytíte, takže čerstvé plody jsou mnohem lepší.

Video: Pozor, většina sýrů je pro děti moc slaná

Naučte se maminky, zdravé dětské svačinky
Je avokádo vhodné pro děti? Rady, doporučení a recepty
Co jíst a nejíst v těhotenství? Pozor na sýry, fastfood i ovoce!
Témata: Časopis Maminka, Výživa a stravování, Hubnutí, Obrázek, Avokádo, Zdravá výživa, Sušená meruňka, Mango, Terapeutka, Ovoce, Cukr, Přírodní cukr, Nutriční terapeutka, DietPlan, Bobulovité ovoce, Jak, Malé množství, Jake, Vláknina, Zakladatelka, Velký zdroj, Čerstvý plod, Sušené ovoce, Apple, OVO
Mohlo by vás zajímat
Měsíc po porodu prodělala mozkovou mrtvici! Teď varuje ostatní maminky
Procházková Simona
Po porodu
Vyzkoušejte zapečené žampiony se špenátem, žloutky a sýrovým trikem ve finále!
Zenklová Veronika
Recepty
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Procházková Simona
Maminka roku 2020
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina