Maminka.czŠkolák

Jaké projevy špatného chování byste u dětí neměli tolerovat? Může se vám to vymstít

Supermámy.cz 18.  1.  2017
I když většina těchto projevů vypadá neškodně, tak byste je neměli přehlížet, protože v budoucnu se z nich může vyklubat větší problém.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Děti by neměly skákat do řeči

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Proč byste to neměli ignorovat: Čím je dítě menší, tím těžší pro něj je počkat až ostatní odmluví a pak teprve něco říci. Vysvětlovat mu to je nepříjemné, často to znemožní jakoukoli další debatu s kýmkoli, přesto stojí za to se do toho pustit.

Protože dítě se díky tomu učí ohleduplnosti a zároveň vnímat to, že ostatní jsou zaneprázdněni něčím jiným a nemohou se mu okamžitě věnovat.

"Když se to dítě nenaučí, bude si myslet, že má kdykoli nárok na pozornost okolí a pokud to tak nebude, bude ho to frustrovat," citoval web Parents.com psychologa Jerry Wyckoffa, spoluutora knihy Getting Your Child From No to Yes. Česky vyšla například jeho kniha Výchova bez křiku a pohlavků.

Co s tím: Chystáte se s někým delší dobu hovořit nebo někomu potřebuje zatelefonovat? Oznamte to svému dítěti předem, vysvětlete mu, že potřebujete, aby bylo zticha a nepřerušovalo vás.

Usnadněte mu to tím, že mu navrhnete, co by po tu dobu mohlo dělat, případně mu dáte hračku, s kterou si zase tak často nehraje a je pro něj neokoukaná. Pokud vás přesto vyruší s nějakou neurgentní prosbou, rozhodně ji nevyhovte, jen ho tiše odveďte z dosahu hovoru.

10 nečekaných důvodů, proč děti zlobí

Malé násilnosti

Proč byste neměli ignorovat: Je jasné, že pokud potomek někoho mlátí, měli byste zakročit. Ale zasáhněte i když se zdánlivě tak moc neděje - jako když dítě například úmyslně strčí do sourozence a shodí ho nebo když kamaráda schválně zmáčkne tak, aby ho to bolelo a podobně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

"Pokud to neuděláte, někdy v osmi letech se z toho u dítěte stane typický rys chování, protože jeho mozek ta vyhodnotí tak, že takový chování je přijatelné," varuje rodičovská poradkyně Michele Borba na webu Parents.com.

Jak to změnit: Odveďte svoje agresivní dítě stranou a řekněte mu, že to ostatní bolí. A zeptejte se jich, jak by se cítily, kdyby to někdo udělal jim. Mělo by pochopit, že si vůči ostatním nemůže dovolovat tolik.

Před tím, než se zase setká s kamarády, připomeňte mu, aby se nechovalo tak násilně a poraďte mu, co by mělo dělat, když ho třeba někdo naštve. Pokud přesto bude někomu ubližovat, odejděte pryč. Pokud to dělá sourozencům, měl by přijít zákaz nějaké oblíbené činnosti a podobně. Rozhodně ho za to nebijte!

Přečtěte si další čtyři projevy špatného chování u dětí, které se mohou proměnit do budoucna v problém.

 

Témata: Děti, Batole, Předškolák, Školák, Chování a vztahy, Špatné chování, Muž, Agresivní dítě, Projev, Chování, Jerry, Jak, Jake, SPA, Chov

Video