Maminka.czPředškolák

Jaké zimní radovánky se hodí pro miminka a jaké pro větší děti?

26. 12. 2011
Jaké zimní radovánky se hodí pro miminka a jaké pro větší děti?
Sníh křupající pod nohama, lyžování na sjezdovkách či v krásné bílé krajině, stavění sněhuláka a možná také praskající oheň v krbu - to je přesně to, na co se těší mnoho rodičů i dětí (a nejen oni) po celý rok. Právě se zimou bývá často spojena dovolená na horách, kde si lze zimní radovánky vychutnat snad nejlépe. Mnoho maminek se ptá: Co můžeme v zimě dělat s dětmi? Jak dlouho můžu být venku, jaká je vhodná teplota?

Kdy na hory s miminkem?

Na hory můžete jet s miminkem od 6měsíců, kdy je odolnější vůči vnějším vlivům. Všeobecně platí, že miminka by neměla chodit ven, je-li teplota nižší než – 10 °C, respektive – 5 °C u těch nejmenších (do cca 6 měsíců). Důležité jsou však i další faktory, například rozptylové podmínky, vítr a podobně. Doporučuji, pokud je teplota pod bodem mrazu, měla by být délka procházky maximálně 30minut. Je důležité, aby mi neprochladlo, tedy pořiďte pořádnou zimní vybavičku – zimní kombinézu, čepici, rukavice, punčochy, teplé ponožky, body roláček, pletenou vestičku a konečně kvalitní zimní fusak do kočárku. Pokud se takto vybavíte, nebojte se, vaše miminko bude spokojené, hezky v teploučku a vy si můžete společně s ním užívat zimní radovánky.

Kdy začít lyžovat?

S lyžováním, resp.s výukou dítěte lze začít zhruba od tří let. V tomto věku bývá dítě většinou připraveno fyzicky, ale nemusí být ještě připraveno psychicky. Často ještě nemá z lyžování požitek, nerozumí některým pokynům a nemůže je tak splnit. Odborníci se většinou shodují, že ideální věk je okolo 4 let věku dítěte. Je ovšem velmi důležité posuzovat schopnosti a možnosti dítěte individuálně – každé dítě je jiné. Je proto hlavně na zvážení rodičů, kdy s výukou dítěte začnou.

Lyžařské školy

Pokud nejste lyžař a nebo sice lyžař jste, ale výuku svého dítěte raději přenecháte někomu jinému, pak jsou výbornou volbou lyžařské školy. Děti zde začínají s výukou na mírném svahu, který je doplněn vlekem a dalšími pomůckami. Instruktor má k dítěti jiný přístup než rodič, což je pro výuku velkým přínosem. Navíc zná přesný postup učení. Brzy také pozná možnosti a schopnosti dítěte a dle nich může výuku přizpůsobit. Přínosem školy je i to, že dítě se od začátku učí správnou techniku.

V kolika letech začít bruslit?

Stejně jako u ostatních sportů, tak i u bruslení záleží na fyzické zdatnosti dítěte, jeho psychických schopnostech a dalších faktorech. Doporučený věk, ve kterém by dítě mohlo začít s bruslením, jsou čtyři roky. V žádném případě však není třeba začátek výuky uspěchat, protože by se mohlo stát, že dítě od tohoto zimního sportu odradíte. Je proto vždy na rozhodnutí rodičů, kteří znají své dítě nejlépe, zda už nastal ten správný čas na výuku bruslení.

Stavění sněhuláka

Jistě mi dáte za pravdu, že nejtradičnější zimní zábavou pokud napadne sníh je stavění sněhuláka. U této činnosti se pobaví celá rodina. Pokud jedete na hory s přáteli, které mají také děti, můžete udělat soutěž o největšího či nejkrásnějšího sněhuláka. Tato postavička k zimě patří.

Kreslení do sněhu

Velmi oblíbená hra pro děti je kreslení do sněhu. Jak se to vlastně dělá? Je to úplně jednoduché stačí vzít vodovky a kalíšek s vodou na namáčení štětce a poté můžeme začít. Budete se divit jakého máte doma „Picassa“. Barvičky krásně vyniknou na bílém sněhu a vy můžete mít i v zimě pestrobarevnou zahradu:).

Plavání s miminkem

V zimním období můžete využít vodní radovánky s miminkem, což je poslední dobou velmi populární. Doporučuje se, aby voda byla speciálně ošetřena pro děti, jelikož dětská pokožka je velmi citlivá tudíž není možně plavat s miminkem v klasickém bazénu. Do této zábavy se rádi zapojují i tatínkové a navazují velmi blízký vztah se svým potomkem.

Maminka Roku 2019
Témata: Děti, Batole, Předškolák, Řád, Mimi, Kalíšek, Jake, Vodní radovánky, Jak, Přesný postup, Zimní radovánky

Mohlo by vás zajímat
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Nechci být otrokem dětí. Dva potomci stačí, říká Agáta Prachařová
Přiznání: Nenávidím mateřství. Dceru miluji, ale být matkou mě štve!
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Maminka roku: Syn mi holil hlavu, smál se, já brečela, říká Andrea
Nejtěžší je rozdělit čas a pozornost pro každé dítě, říká devítinásobná maminka

Horoskopy

Ryby Jeden z členů rodiny má pracovní problémy a kvůli tomu se může atmosféra trošku pokazit. Nedělejte z…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Brigita, Uršula, Voršila

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu