Maminka.czPředškolák

Jaké zimní radovánky se hodí pro miminka a jaké pro větší děti?

26. 12. 2011
Jaké zimní radovánky se hodí pro miminka a jaké pro větší děti?
Sníh křupající pod nohama, lyžování na sjezdovkách či v krásné bílé krajině, stavění sněhuláka a možná také praskající oheň v krbu - to je přesně to, na co se těší mnoho rodičů i dětí (a nejen oni) po celý rok. Právě se zimou bývá často spojena dovolená na horách, kde si lze zimní radovánky vychutnat snad nejlépe. Mnoho maminek se ptá: Co můžeme v zimě dělat s dětmi? Jak dlouho můžu být venku, jaká je vhodná teplota?

Kdy na hory s miminkem?

Na hory můžete jet s miminkem od 6měsíců, kdy je odolnější vůči vnějším vlivům. Všeobecně platí, že miminka by neměla chodit ven, je-li teplota nižší než – 10 °C, respektive – 5 °C u těch nejmenších (do cca 6 měsíců). Důležité jsou však i další faktory, například rozptylové podmínky, vítr a podobně. Doporučuji, pokud je teplota pod bodem mrazu, měla by být délka procházky maximálně 30minut. Je důležité, aby mi neprochladlo, tedy pořiďte pořádnou zimní vybavičku – zimní kombinézu, čepici, rukavice, punčochy, teplé ponožky, body roláček, pletenou vestičku a konečně kvalitní zimní fusak do kočárku. Pokud se takto vybavíte, nebojte se, vaše miminko bude spokojené, hezky v teploučku a vy si můžete společně s ním užívat zimní radovánky.

Kdy začít lyžovat?

S lyžováním, resp.s výukou dítěte lze začít zhruba od tří let. V tomto věku bývá dítě většinou připraveno fyzicky, ale nemusí být ještě připraveno psychicky. Často ještě nemá z lyžování požitek, nerozumí některým pokynům a nemůže je tak splnit. Odborníci se většinou shodují, že ideální věk je okolo 4 let věku dítěte. Je ovšem velmi důležité posuzovat schopnosti a možnosti dítěte individuálně – každé dítě je jiné. Je proto hlavně na zvážení rodičů, kdy s výukou dítěte začnou.

Lyžařské školy

Pokud nejste lyžař a nebo sice lyžař jste, ale výuku svého dítěte raději přenecháte někomu jinému, pak jsou výbornou volbou lyžařské školy. Děti zde začínají s výukou na mírném svahu, který je doplněn vlekem a dalšími pomůckami. Instruktor má k dítěti jiný přístup než rodič, což je pro výuku velkým přínosem. Navíc zná přesný postup učení. Brzy také pozná možnosti a schopnosti dítěte a dle nich může výuku přizpůsobit. Přínosem školy je i to, že dítě se od začátku učí správnou techniku.

V kolika letech začít bruslit?

Stejně jako u ostatních sportů, tak i u bruslení záleží na fyzické zdatnosti dítěte, jeho psychických schopnostech a dalších faktorech. Doporučený věk, ve kterém by dítě mohlo začít s bruslením, jsou čtyři roky. V žádném případě však není třeba začátek výuky uspěchat, protože by se mohlo stát, že dítě od tohoto zimního sportu odradíte. Je proto vždy na rozhodnutí rodičů, kteří znají své dítě nejlépe, zda už nastal ten správný čas na výuku bruslení.

Stavění sněhuláka

Jistě mi dáte za pravdu, že nejtradičnější zimní zábavou pokud napadne sníh je stavění sněhuláka. U této činnosti se pobaví celá rodina. Pokud jedete na hory s přáteli, které mají také děti, můžete udělat soutěž o největšího či nejkrásnějšího sněhuláka. Tato postavička k zimě patří.

Kreslení do sněhu

Velmi oblíbená hra pro děti je kreslení do sněhu. Jak se to vlastně dělá? Je to úplně jednoduché stačí vzít vodovky a kalíšek s vodou na namáčení štětce a poté můžeme začít. Budete se divit jakého máte doma „Picassa“. Barvičky krásně vyniknou na bílém sněhu a vy můžete mít i v zimě pestrobarevnou zahradu:).

Plavání s miminkem

V zimním období můžete využít vodní radovánky s miminkem, což je poslední dobou velmi populární. Doporučuje se, aby voda byla speciálně ošetřena pro děti, jelikož dětská pokožka je velmi citlivá tudíž není možně plavat s miminkem v klasickém bazénu. Do této zábavy se rádi zapojují i tatínkové a navazují velmi blízký vztah se svým potomkem.

Témata: Děti, Batole, Předškolák, Vodní radovánky, Řád, Jake, Kalíšek, Mimi, Zimní radovánky, Přesný postup

Mohlo by vás zajímat
Bezpohlavní výchova: Ani kluk, ani holka. Ať si dítě samo vybere!
Nikol Štíbrová to schytala od matek! Vyčetly jí, že syn patlá po výloze
Nejlepší rady, jak se vypořádat s prdíky, od Marie Doležalové
Tak dlouho jsem omlouvala manželovy nevěry, až jsem se zhroutila
Jakub dceru rozmazluje, tak jsem to zakázala, říká Agáta Prachařová
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Mateřská? Navenek se flinkáme, ale potají měníme svět, píše Marie Doležalová
Fejeton Marie Doležalové: Tady můžu s klidem říkat MY, kašlík a prdíky
Má za sebou sedm operací hlavy, přesto je Karolínka usměvavé dítě

Horoskopy

Štír Momentálně jste ve fázi, kdy dokážete odhadnout všechno do posledního detailu. Nejvíce se vám to…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zbyněk, Zbyhněv, Drahoš

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu