Maminka.czRozhovor

Jako táta se snažím být hlavně sám sebou. Děti poznají faleš i přetvářku, říká zpěvák Martin Chodúr

Simona Formánková 23.  4.  2022
Do povědomí se zapsal jako vítěz první "federální" soutěže Česko Slovenská SuperStar. A splnil se mu sen stát se profesionálním zpěvákem. Lásku k muzice zdědil po svých rodičích. Už od tří let docházel na hodiny zpěvu a hry na zobcovou flétnu. Tu později vystřídal klarinet. Teď je tento charismatický sympaťák otcem šestiletého Martínka, který jde v jeho hudebních šlépějích. Prozradil nám nejen to, jaký je táta.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pamatujete si na první pocity, když jste se stal otcem? 

Byly to nesmírně zvláštní pocity. Obrovská radost smíšená s obavou, vděčností, únavou, strachem a samozřejmě s nejčistší láskou. Člověk nikdy nezažívá pouze jeden pocit. Vždycky se jedná o určitý poměr různých emocí a myšlenkových pochodů. U narození je těch pocitů tolik, že je lze jen stěží popsat. Člověk by mohl napsat tisíc knih, třicet let je vysvětlovat, a stejně by své pocity nikdy plně nevyjádřil. 

Co je na rodičovství nejtěžší? 

Vědět, co je správně. Na každém kroku je tisíce cest a člověk si jednoduše musí vybrat, po které půjde. Není možné vědět, zda je to pro dítě ta nejsprávnější cesta. Člověk rozhoduje za jiného člověka. To je velká zodpovědnost. 

VIDEO: Jak slavil Martin Chodúr Velikonoce s malým Martínkem v roce 2017?


Když se ohlédnete zpět, jaká vtipná historka spojená s dětmi vás napadne jako první? 

Nedávno u nás byly na návštěvě děti našich známých. Dva kluci ve stejném věku, jako je náš syn. Hráli si s Martínkem v našem domě. Říkal jsem jim, aby nechodili do mojí pracovny. Po nějaké době mi bylo podezřelé, proč tak dlouho nejdou. Vešel jsem do domu a slyším dětské hlásky, jak volají o pomoc. Samozřejmě děti šly do mé pracovny, kde se zabouchly, přestala fungovat klika, takže se nemohly dostat ven. Potom ještě dlouho líčily, jak se snažily dostat ze své pasti. Pěkně je to vyškolilo, ale zároveň to bylo velmi roztomilé a vtipné. 

Máte nějaké rodičovské povinnosti, které raději přenecháváte partnerce? 

O žádné takové upřímně nevím. Na všechno jsme dva. Nechávat něco pouze na jednom z partnerů je nefér. 

Co naopak s potomkem děláte výhradně vy? 

Jsou určité dětské hry, které se hodí spíše pro tatínky. Například podle Martínkových pravidel smí do Krtečkova domu pouze kluci. Taky různé šťouchání, chytání se, ježdění na skateboardu jsou činnosti „klučičí“. Pokud se ale stane v zápalu hry nějaký úraz, foukání bolístky i mazlení jsou potom na mamince. 

Co je pro vás největší relax? Kde a jak nejraději odpočíváte? 

Nejraději relaxuju u umění. Když nemusím myslet na žádné problémy všedního dne, ale můžu se zaobírat ryze nepraktickými otázkami, ať je to hudba nebo filmy či knihy. 

Zpěvák Martin Chodúr má ve výchově jasno: iPad svému synovi neodpírám, radši ho ale vidím u knížky


Prozradíte, jaký jste byl jako dítě? 

Nevyhledával jsem hluk ani příliš kamarádů. Nejvíc mě bavilo poslouchat hudbu, číst si a být s dospělými. Vlastně se toho moc nezměnilo. 

Máte rád sport, nebo spíš čtení? 

Jednoznačně čtení. Sport dělám jen z nutnosti, abych se udržoval ve formě. Opravdu rád jen jezdím po horách na kole, to je pro mě další velký relax, který lze bohužel praktikovat jen pár měsíců v roce. 

Jaká je podle vás ideální dovolená? 

S rodinou na nějakém hezkém místě, kde se můžeme koupat i slunit, ale také si půjčit auto, se kterým můžeme poznat nějaké hezké, historické místo. Hlavně se nám musí líbit všem třem. Pokud je někdo nespokojený, zkazí to radost i těm ostatním. Máme například moc rádi jih Španělska. 

Čím vás děti nejvíc dostanou? 

Děti jsou velkými básníky. Se svou omezenou slovní zásobou dokážou hotová kouzla. Často se Martínka ptám na věci, které mě zajímají a na které neumím najít odpověď. Jeho odpovědi jsou rozkošné. Jednou jsem se ho ptal, co je to láska. Odpověděl, po krátkém přemýšlení, že láska je maminka. Nemá pravdu? Nebo když jsem se ho ptal, čeho se bojí, řekl: „JÁ JI VIDÍM, TU TMU, TU TMU, JÁ VIDÍM.“ Sám jsem se začal bát. Vůbec netuší, že cituje Johna Miltona :-) 

Jste spíš přísný, nebo liberální táta? 

Ani nevím. Snažím se být hlavně sám sebou. Jenom tak může být člověk konzistentní. Děti poznají faleš i přetvářku. 

Zpěvák Martin Chodúr je tatínkem! Na Nový rok se mu narodil Martin


Čeho si nejvíc vážíte na své ženě? 

Na tuto otázku se vlastně nedá odpovědět. Myslím si, že vlastnosti člověka nejsou seřazené nějak stupňovitě. Nemyslím si, že si něčeho vážím méně, a něčeho naopak více. Pokud si člověk váží druhého člověka, váží si ho jako celku. Jestli existuje něco, čeho si na druhé osobě nevážíme, potom nemůžeme tvrdit, že si jí vůbec vážíme. Je to vlastně buď, nebo. Já si své ženy upřímně vážím za vše, co dělá, a za to, jaká je. Jedině toto je pravá láska a jedině takový může být šťastný vztah. 

Máte nějaký nesplněný sen? 

Můj sen je vždycky nějaký ideál, za kterým jdu a který je vždycky nedostižný. Chci být lepší muž pro svou ženu, lepší otec pro svého syna. Chci být lepší zpěvák a psát lepší písně. Chci se neustále zlepšovat. Při každém pochybení si vždy znovu uvědomovat, že na sobě můžu neustále pracovat. 

Co považujete za svůj největší úspěch? 

Nejsem z těch, kteří se rádi ohlížejí do minulosti. Vždycky doufám, že ten největší úspěch teprve přijde. Navíc zhodnocení mé kariéry je jistě na jiných. V osobním životě je pro mě mým největším úspěchem můj vztah a má rodina. 

Máte nějaké životní motto, které byste chtěl předat dětem? 

Buď sám sebou, nenech se ovlivňovat a ke všemu přistupuj s otevřenou hlavou i srdcem. Neměj žádné předsudky. 

5 nej martina chodúra

NEJ FILM: Cokoli od Woodyho Allena.

KNIHA: Jenom jedna? Asi Finnegans Wake od Jamese Joyce.

HUDBA: To je velmi těžké ! Každý den něco jiného. Řeknu tedy nějakou českou desku, Jan Spálený – Edison.

JÍDLO: Domácí chléb ze žitného rozkvasu.

BARVA: K barvám jsem dost indiferentní, ale mám docela rád starorůžovou. 

Témata: Rozhovor, Slavní tatínci, Otec, Sam, Martin Chodúr, Španělsko, zpěvák, kouzla, Ideální dovolená, Faleš, Pocit, Děti, Martínková, Česká republika, Allen, Táta, Superstar, Edison, Minulost, Chod, Láska, Woody, Martín, Skateboard, Přetvářka