Maminka.czZdraví

Jako u moře

redakce 23.  9.  2009
Nemusíte cestovat tisíce kilometrů, abyste se nadýchali mořského vzduchu. Příjemné, solí prosycené chvilky si můžete vychutnat i kdekoli v Čechách.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

V posledních letech byly po celé republice vybudovány desítky solných jeskyní, které vám přímořské klima za necelou hodinku plně vynahradí.

Rostou jako houby po dešti. Stále větší množství lidí totiž využívá tuto jedinečnou možnost vychutnat si mořskou sůl pár kilometrů nebo třeba i půlhodinku pěší chůze od svého obydlí.
Solné jeskyně nejsou jen módním způsobem relaxace a velmi lukrativním zdrojem příjmů svých provozovatelů, jak si mnozí odpůrci všemožných alternativních metod myslí. Mají totiž opravdu prokazatelně blahodárné účinky na lidský organismus.

Kde sůl pomůže

Lékaři z různých oblastí medicíny se shodují na tom, že pobyt v solné jeskyni je skvělým doplněním standardní léčby různých chorob. U některých i výrazně přispívá k jejich vyléčení. Bylo prokázáno, že 45 minut v jeskyni se z hlediska léčebného efektu vyrovná třídennímu pobytu u moře (protože se prvky obsažené v solných stěnách uvolňují v jeskyni o mnoho rychleji než v přírodě). Omyl by ale byl myslet si, že pokud si půjdete několikrát sednout do solné jeskyně, zbavíte se natrvalo něčeho, co vás dlouhodobě trápí.

Slaný vzduch má nesporný pozitivní vliv zejména při léčbě onemocnění dýchacích cest a alergií. Při opakovaných zánětech průdušek, astmatu, zánětech v krku, chronické rýmě a také onemocněních trávicího traktu. Vdechování mikročástic soli výrazně zlepšuje funkce sliznic a buněčnou imunitu. Kožní lékaři solné jeskyně doporučují i jako podpůrný léčebný prostředek při léčbě atopického ekzému nebo lupénky. A kdo už solnou jeskyni někdy navštívil, nebude se divit, že má pobyt v ní i nesporný pozitivní účinek na zvládnutí stresu, depresí, vyčerpanosti a všemožných neuróz – necelá hodinka v solné jeskyni je totiž skutečný balzám na nervy. Například dětská lékařka MUDr. Věra Budková doporučuje solné jeskyně „u opakovaných respiračních infektů, zánětů dutin, bolestí hlavy, zánětů průdušek a pro obnovu obranyschopnosti organismu“.

Aby měla terapie v solné jeskyni patřičný efekt, doporučuje se opakovat návštěvu (která trvá 45 minut) aspoň desetkrát. V prvním týdnu třikrát nebo čtyřikrát a potom jednou či dvakrát týdně. „Do solné jeskyně jsem chodila se svou tříletou Danielkou celý minulý podzim. Trpí na časté záněty průdušek, většinou končí na antibiotikách. Udělala bych všechno pro to, aby se záněty neopakovaly. Zajásala jsem, když kousek od našeho domu otevřeli solnou jeskyni. Hodně jsem si o účincích soli přečetla a musím potvrdit, že dcerku průdušky zlobí po solných kúrách méně často. A když už, tak se s pomocí solných ‚inhalací‘ po nemoci rychleji zbaví kašle, který předtím přetrvával i několik týdnů,“ hodnotí účinky solné jeskyně čtenářka Mirka z Prahy 4.

Z čeho jsou?

Podle technologie vybudování je možné rozlišit dva typy solných jeskyní. Některé jsou vystavěné z kvádrů kamenné soli, jiné z mořské soli. Největší účinek má klima v jeskyních, jejichž základ tvoří sůl z Mrtvého moře. Tato sůl totiž obsahuje kromě chloridu sodného až 55 % minerálů. Oproti tomu kamenná sůl obsahuje pouze 3 % minerálů. Celé vnitřní prostředí je izolováno proti vlhku, vzduch je dokonale čistý, v podstatě sterilní (žádné bakterie tady nemají šanci). Aby bylo takové prostředí zachováno, nesmí se sem chodit v botách ani v ponožkách, vždy dostanete na nohy návleky. Výjimkou jsou někde malé děti, které se mohou po jeskyni pohybovat v čistých, nejlépe světlých ponožkách. Pod silnou vrstvou solných krystalků na podlaze je ve většině jeskyní umístěno podlahové vytápění, které příjemně hřeje do nohou. Teplota je uvnitř celého prostoru konstantní – většinou v příjemném rozmezí od 20 do 23° C.

Jako v pohádce

Možná jste už o solné jeskyni mnoho slyšeli, ale ještě ji na vlastní kůži nevyzkoušeli, a tudíž nemáte sebemenší představu o tom, jak to tam vypadá. Jako v ledovém království Sněhové královny nebo nějakého vládce kouzelné podzemní říše... takové byly mé první dojmy z návštěvy solné jeskyně. Když jsem vůbec poprvé vstrčila děti do dveří této podivné místnosti a zavřela za sebou, připadala jsem si opravdu jako v pohádce. Magické přítmí, na stropě krápníky osvětlené různobarevnými světýlky, stěny posety solnými kvádry a na podlaze tuny třpytivých solných krystalků.

V jednom rohu stékala voda po jakémsi malém vodopádu a ve druhém svítila tlumená lampa. V prostoru relaxační polohovací lehátka a v jednom rohu hračky pro děti. Kouzelnou atmosféru podtrhovala uklidňující relaxační hudba. Ve většině solných jeskyní to vypadá podobně (já jsem navštívila čtyři), liší se na první pohled snad jen velikostí krystalků soli na podlaze nebo různými efektními doplňky. Vzduch, který vdechnete hned při vstupu do jeskyně, je vlhký, silně prosycený solí. Když se zhluboka nadechnete, cítíte, jak vám projde nosem, a v ústech pocítíte slanou příchuť. Po několika minutách si ale na toto mikroklima zvyknete a už vám nepřipadá tak zvláštní.

Snadná zábava

Děti změnu vzduchu příliš nevnímají, protože většinou skočí po hračkách, které jsou ve většině jeskyní k dispozici, a začnou si hrát podobně jako na písku. Přesýpají si krystalky soli z kyblíku do kyblíku nebo nechávají sůl volně probíhat v dlaních, případně si stavějí hory a solné hrady. Moje děti si společně s kamarády rády zahrabávají do soli nohy nebo ruce. Čím víc s krystalky soli „pracují“, tím více se víří vzduch a solný prach a účinky jsou ještě silnější. Mně se dokonce jednou podařilo na relaxačním lehátku i usnout, zatímco si děti v klidu hrály. Jediné, co by vás mohlo vyrušit, jsou protesty vašich ratolestí hádajících se o bábovičku nebo kyblíček, případně kňourání, že je sůl štípe – to v případě, že mají na ruce nebo jiném odhaleném místě nějakou oděrku nebo odřenou kůži. A když už vyrazíte do solné jeskyně, snažte se nasát co nejvíce mořského vzduchu. Vaše tělo vám bude vděčné!


Kde se můžete nadýchat mořského vzduchu

Solná jeskyně

Relax Budějovická 1126 140 00 Praha 4-Michle www.solnajeskyne.net Vybavení: světelná terapie, bezbariérový přístup (včetně WC), dětský koutek, bar, produkty alternativní medicíny

Solná jeskyně Mělník

Pražská 530 276 01 Mělník www.solnajeskynemelnik.cz Vybavení: 12 lehátek, relaxační hudba – pro děti pohádky, doprovodný prodej přírodní kosmetiky (např. Ahava, Manufaktura, Kawar)

Solná jeskyně Merlin

Dolton Ranch s. r. o. 251 62 Svojetice 4 (u Říčan) Vybavení: dětský koutek, solankový vodopád, osvětlené krápníky na stropě mění barvu v 10 odstínech, celkem 540 světýlek, možnost projížďky na koni na ranči, v areálu dětské hřiště a domácí zvířata, prodej kosmetiky (např. Just, Yarden)

Solno-jodová jeskyně MaLu

Dominikánská 11 602 00 Brno-střed www.solnajeskynemalu.cz Vybavení: 12 míst, vodopád se solankou, soliště s hračkami pro děti, zabudované domácí kino s televizí k promítání pohádek, nabídka solných lamp a svícnů, prodej polohovacích lehátek Lafuma

Jordánská solná jeskyně

Liberec Barvířská ulice 122 460 01 Liberec III www.energy-centrum.cz Vybavení: doprovodné služby – lymfatické drenáže, suché uhličité koupele, infrasauna, reflexní terapie, detoxikační zábaly, prodej přírodních produktů a kosmetiky s obsahem minerálů z Mrtvého moře, spolupráce s VZP

Solanka – Solná jeskyně Zlín

Bartošova 4393 760 01 Zlín www.solankazlin.cz Vybavení: solné letiště – vyhřívaný prostor k ležení se solí z Mrtvého moře, solné pískoviště pro děti, doprovodné služby – kryosauna a polárium, prodej kosmetiky

Solná jeskyně Maurea

Edvarda Beneše 2254/56 301 00 Plzeň-Jižní Předměstí www.dychejte.cz Vybavení: sůl z Izraele, aktivní filtrace vzduchu přes solné filtry, plocha téměř 50 m2

Solná jeskyně Ostrava

Sokolská třída 1263/24 702 00 Moravská Ostrava www.darujtezdravi.cz Vybavení: osm tun soli z Mrtvého moře (Jordánsko), příjemná relaxační hudba, prodej produktů z léčivé soli z oblasti Mrtvého moře

Témata: Zdraví, Časopis Maminka, Moře, Infrasauny, Na Ranči, Ledové království, Solná jeskyně, Bezbariérový přístup, Soláň, Léčebný prostředek, Merlin, Marimex cz, Dominikán, Infrasauna, Jordánsko, Pozitivní účinek, Mrtvé moře, Věra Budková, Domácí kino, Edvard Beneš, Relaxační hudba, Jak, Marimex, Zdraví na Heureka.cz