Maminka.czAntikoncepce

Jakou antikoncepci po porodu? Pokud kojíte, na klasické pilulky zapomeňte

Jana Potužníková 30.  7.  2018
Šestinedělí uteče jako voda a váš muž se jednoho dne nedočkavě zeptá, jestli „už zase můžete“. Pak půjde nejen o to, jak se cítíte, ale jestli už jste si také vyřešila poporodní antikoncepci. Od té předporodní se může velmi lišit.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Antikoncepce po porodu: Jaké jsou možnosti?

Vaše tělo si během těhotenství prošlo mnoha změnami. Po porodu dalšími. A protože i po šestinedělí pokračuje regenerace (o děloze se říká, že je v původní kondici až rok od porodu!), je třeba si nasazení antikoncepce dobře promyslet ještě před první návštěvou u gynekologa. Budou to tabletky? 
Kroužek? Tělísko? Náplast? Nebo se budete spoléhat na kondom či metodu plodných a neplodných dnů? Možností je spousta – v závislosti na vaší kondici, psychice a také faktu, zda kojíte, menstruujete…

Kde a s čím tedy začít? Ideálně následujícím přehledem, z něhož si můžete předběžně vybrat a pak se o detailech pobavit se svým lékařem. Jaké jsou tedy možnosti antikoncepce a které se k nim pojí (ne)výhody? Bez ohledu na to, zda vám aktuální hormonální ladění a stupeň únavy dovolují přemýšlet o návratu k sexu, je dobré být připravená (pokud nechcete po pár měsících rodit znovu). 

Kondom a pesar mají své nevýhody

Kondom je asi nejjednodušší cesta, jak se po porodu chránit. Máte ho pořád po ruce, je jednou z nejbezpečnějších metod antikoncepce. Jenže je tu jedno ALE, kvůli němuž ho v českých rodičovských ložnicích nevídáte často. Totiž, muži proti těm „gumovým věcem“ poměrně protestují. Zatímco v mládí je kondomy chránily před nejedním průšvihem, se stálou partnerkou chtějí všechno cítit naplno. Nebaví je navlékat ho, často jim pak delší dobu trvá, než dosáhnou orgasmu. A tak naléhají: „Kdy už budeš něco brát?“

Pokud nic brát nechcete, je tu ještě jedna bariérová možnost. Pesar. U nás se příliš nepoužívá. „A my, gynekologové, ani nemáme přehled, do jaké míry jej ženy používají. Není na předpis, je volně dostupný, o jeho rozšíření nemáme ponětí,“ řekl mi k tomu MUDr. Jan Sadílek z pražské ordinace Gynhelp.cz. Ale řešení to je. Mužům to ušetří práci, vy si zodpovědně pohlídáte zavedení pesaru před stykem a nemusíte řešit, čím zatížíte své tělo. Jde jen o to zkusit to s ním. A také si vybrat.

„Zavedení pesaru vyžaduje cvik jako u kontaktních čoček," říká odbornice

Pesar existuje ve formě, která se jmenuje diafragma, a ve formě tzv. cervikálního kloboučku. O prvním se mluví jako o spolehlivějším, lépe držícím. Cervikální klobouček, jenž se nasazuje na děložní čípek, údajně po porodu nemusí sedět vždy dobře (někdy se čípek zvětší a klobouček jej nezakryje celý, není pak tedy 100% účinný). I proto se doporučuje pesar používat v kombinaci s antikoncepčním gelem. 

Hormonální antikoncepce při kojení?

Pokud se chcete vrátit k tabletkám, na kombinovanou antikoncepci na bázi estrogen/gestagen je třeba po porodu zapomenout, zvlášť pokud kojíte. 
Přestože studiemi nebyly prokázány žádné vlivy estrogenu na kojení nebo miminko, přece jen tu funguje logika: Jsou-li hormony v těle kojící maminky, existuje možnost, že přejdou skrze mléko i do těla dítěte. Což by u estrogenu mohlo být problematické. Je to hormon ovlivňující vývin ženských sekundárních pohlavních znaků, mimo jiné. To u miminka jakéhokoli pohlaví zkrátka nechcete.

Proto se dělají pouze jednosložkové tabletky, tzv. minipilulky, obsahující gestagen, které si mohou vzít i kojící maminky. „Gestagen je ženskému organismu vlastní, neměl by zasahovat ani do hormonálních procesů, jimiž žena po porodu prochází. Jeho jedinou nevýhodou je, že nedokáže udržet pravidelný cyklus. Jeho průvodním jevem tak může být občasné krvácení, špinění, nepravidelnost v cyklu jako takovém. Ale jinak vykazuje nízké riziko medicínských komplikací a běžně se předepisuje nejen kojícím maminkám, ale také starším ženám,“ vypočítává MUDr. Jan Sadílek. 

9 faktů o plodných dnech: Víte, které dny cyklu jsou plodné?

Čistě gestagenní formu nabízí také antikoncepční injekce, která se aplikuje na tři měsíce. U té je třeba vzít nicméně v potaz často zmiňované potíže s menstruací: Někdo ji nemá celé měsíce, někdo stále špiní. Na fórech, kde se o ní mluví, jsem zaregistrovala i takové komplikace, jako jsou motání hlavy, bušení srdce ihned po aplikaci a podobně. 

Může, ale nemusí, se to týkat vás. Každopádně patří k těm typům antikoncepce, kterou si je dobré rozmyslet i proto, že se po ní uvádí dlouhá doba „regenerace těla“, tedy návrat možnosti otěhotnět. Může jít podle dostupných informací až o deset měsíců, takže je i otázkou, na jak dlouho antikoncepci po porodu chcete. (Když vysadíte tabletky, můžete otěhotnět okamžitě!) A je vhodná až po třicítce, to je také důležité říct. 

Antikoncepční kroužek a náplast

Protože jde vlastně o klasickou kombinovanou hormonální antikoncepci na bázi estrogenu i gestagenu, kojícím maminkám se po porodu ani jedna z těchto metod nedoporučuje. Pokud z nějakého důvodu o kojení uvažovat nemůžete a máte s jednou z těchto metod už předchozí zkušenosti, promluvte si o tom se svým gynekologem. Antikoncepční náplasti i kroužky jsou z těch antikoncepcí, na něž nemusíte myslet denně. Náplast se aplikuje na kůži jednou týdně, takže je tu nižší riziko, že zapomenete – což se běžně maminkám (nejen po porodu) stává. 

Ještě lepší je v tomto ohledu antikoncepční kroužek. Zavádíte si jej sama, na tři týdny. Na poslední, čtvrtý týden menstruace, se vyndává. Je měkký, poddajný, přilne ke tkáni pochvy a uvolňuje postupně hormony, blokuje ovulaci a mění povahu cervikálního hlenu, což všechno dohromady zabraňuje početí. Pro vás pohodlný, pro partnera nepostřehnutelný. Ale znovu opakuji – při kojení je podle lékařů nevhodný stejně jako náplasti! 

Okamžitě vypadněte, zakřičela žena na gynekologa. Co jí aplikoval? 

Nehormonální tělísko vs. hormonální

Zapomenout nemůžeme ani na nitroděložní tělíska. Jsou geniální z hlediska doby, na kterou se zavádí. Pět let bez starostí vypadá snově. Vybrat si můžete nehormonální nebo hormonální. „V ordinaci se však už s nehormonálními tělísky příliš nesetkávám, jsou na ústupu. O jejich antikoncepční účinek se starala přítomnost kovu – mědi nebo třeba stříbra – který působil spermicidně,“ objasňuje MUDr. Jan Sadílek s tím, že se po porodu stala oblíbenější gestagenní hormonální tělíska. „Aplikují se přímo do děložní dutiny, kde se postupně uvolňují hormony, gestageny, bránící početí,“ doplňuje lékař.

Mě ovšem napadá, do jaké míry je děloha těsně po porodu „naladěná“ na další zásah, aplikaci tělíska, které bude jistě sterilní, miniaturní, nicméně stále cizím předmětem, který by mohl způsobovat záněty. „Právě gestagen stojí za nižší zánětlivostí, jež by snad tělíska mohla vyvolávat. Gestagen totiž atrofuje sliznici, ta je díky němu nízká, riziko zánětu je také nízké,“ vysvětlil mi MUDr. Jan Sadílek s tím, že po porodu se k tělísku některé ženy přesto nevrátí, i když ho předtím užívaly. Často je za tím podle něj psychika, ženy už v sobě nic nosit nechtějí a volí například přirozenou antikoncepci. 

Antikoncepce: Nevěřte hloupostem! Co je pravda a co lež?
Češky přestávají užívat antikoncepční pilulky. Lékaře to zneklidňuje
Gábina (35): Manžel chce sex denně. Mně to stačí jednou za měsíc
Témata: Porod, Po porodu, Šestinedělí, Sex, Tipy a rady porod, Pánevní dno, Antikoncepce, Tablet, Stará žena, Poslední týden, Trapas, Tabletka, Hloupost, Pilulka, Dostupná informace, Kroužek, Hormon ovlivňující, Cervikální hlen, Hormonální proces, Klobouček, Dlouhá doba, Děložní čípek, Nízké riziko, Pohlavní znak, Pravidelný cyklus, Antikoncepce na Heureka.cz