Maminka.czSport

Jak vybrat sportovní kroužek pro dítě? Nenuťte ho do toho, co baví vás

Simona Procházková 16.  9.  2021
Zdroj: Istock
Jak vybrat sportovní kroužek pro dítě? Nenuťte ho do toho, co baví vás | Zdroj: Istock
Zvolit správně sportovní aktivitu, která bude ideální právě pro vašeho potomka, není vůbec jednoduché. Nabídka sportovních kroužků je totiž v posledních letech velmi rozmanitá a rozhodování, kam ratolest přihlásit, čím dál složitější. Tady je pár šikovných tipů, které by vám mohly výběr trochu usnadnit.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Váš neposedný syn touží po kurzu karate nebo adrenalinovém parkouru a už se vidí, jak skáče přes ledacos, vy byste ho ale mnohem raději viděli na tenisovém kurtu. Žadoní vaše sedmiletá holčička, že by ráda na tanečky, gymnastiku i fotbal? Jak poznat, na co má vaše dítko nadání a talent, zda mu budou více vyhovovat skupinové sporty, nebo bude spokojenější v těch individuálních? Co pro něj bude z hlediska správného vývoje nejvhodnější a kolik sportů mu dovolit, abyste ho nezdravě nepřetěžovali? Tady najdete odpovědi, jak na to a před čím se mít na pozoru.

VIDEO: Jak vybrat cvičení pro batole, tříleté nebo pětileté dítě? 

Dva kroužky týdně stačí

Organizovaný sportovní kroužek dvakrát týdně je podle odborníků pro děti do sedmi let tak akorát, aby nebyly přetížené. Obzvláště na to myslete u prvňáčků, pro které je náročná už celková změna životního režimu a veškeré novinky související se školní docházkou. To ovšem neznamená, že po zbytek týdne mají ležet na gauči. V jejich programu by neměla chybět jakákoli fyzická aktivita, která by podle doporučení Světové zdravotnické organizace měla trvat aspoň 60 minut denně. „Nejsou to sportovní kroužky, ale právě dennodenní běžný pohyb, chůze, běhání venku nebo po hřišti, lezení po prolézačkách v parku a podobně, co dnešním dětem chybí nejvíc,“ říká fitness instruktorka a prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz Jana Havrdová.

Nespecializujte dítě zbytečně brzy

Čím dál víc dětí se dnes od velmi útlého věku věnuje jenom jednomu druhu sportu. To je špatně. Děti začínají třeba už ve dvou nebo ve třech letech, kdy je rodiče přihlásí na hokej, fotbal nebo donutí držet tenisovou raketu. Podle odborníků z Českého svazu aerobiku a fitness Fisaf.cz však raná specializace škodí. Velmi rychle se jim při jednostranném zatížení opotřebovává pohybový aparát a dochází také k vyhoření. „Pro děti do osmi let věku doporučujeme kroužky všeobecné sportovní průpravy, kde se naučí házet balonem, stát na jedné noze, skákat přes švihadlo, udělat kotrmelec, zkrátka základní prvky, které dítě rozvíjí ve všech směrech a jsou pro něj zábavné,“ vysvětluje Jana Havrdová. Takto koncipované kroužky nabízí například projekt Děti na startu, který běží ve školách po celé republice a má za cíl oživit původní myšlenku přirozeného zdravého sportování a naučit děti brát pohyb jako přirozenou součást života. Vůbec to nemusí znamenat, že dítěti přihlášením do takového kroužku berete možnost stát se vrcholovým sportovcem. Pro dosažení vrcholové úrovně není problém začít s konkrétním sportem kolem osmi let.

VIDEO: Nejmladším olympionikům bylo pouhých 11 let! Podívejte se na příběhy dětí

Berte na zřetel povahu a založení dítěte

Jakmile dítě nastoupí do školy, všeobecných sportovních kroužků ubývá a specializaci se nevyhnete. „V tomhle období dobře poslouží atletika nebo sportovní gymnastika, kde jsou možnosti široké a tréninky hodně pestré, pokud nechcete dítě zatěžovat příliš jednostranně,“ říká Kristýna Přibylová ze speciálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym. Při výběru sportovního kroužku doporučuje vzít v úvahu hlavně povahu dítěte. Pokud je extrovertní a rychle překoná ostych z nového kolektivu, můžete zvolit jakýkoli kroužek i mimo školní prostředí. Pro introverta dejte přednost sportovnímu kroužku s kamarády, které už dobře zná, například organizovanému přímo ve škole. Pokud potomek navštěvuje specializovaný trénink, třeba fotbal, nabídněte mu k jednostranné zátěži nějakou kompenzaci, která zatíží jiné svalové skupiny. Ideální je například plavání.

Klepněte pro větší obrázek

Do ničeho potomka netlačte

Výběr sportovního kroužku byste měli nechat na samotném dítěti. Mluvte s ním, jaké jsou možnosti, z čeho může vybírat, řekněte, co by se líbilo vám, konečné rozhodnutí ale nechte na něm. „Není od věci jít se na lekci podívat, ale než začnete přehnaně kriticky hodnotit kvalitu schopností trenéra, podívejte se, co na to vaše dítě. Líbí se mu tam? Vrací se spokojené? Vypráví vám, co na něm zažilo? Je vidět, že ho to baví? Dobrý kroužek je v první řadě o pozitivních prožitcích a kamarádství, pak až o tom, jak se líbí rodičům nebo jak si rozumíte s trenérem,“ dodává Kristýna Přibylová. Někdy najdete vhodný kroužek hned, jindy je potřeba hledat a zkoušet, ideálně po pololetích. Pokud dítě už po druhé hodině hlásí, že ho sport nebaví, neodhlašujte ho z kroužku hned. Prodiskutujte s ním důvody a promluvte si s trenérem, ať poznáte, jestli je skutečně nešťastné, nebo jenom líné, a podle toho se rozhodněte.

Každé čtvrté dítě je tlusté! Co dělat, abyste neměli doma metráčka?

Zvládnete to časově a logisticky?

Názor a pocity dítěte by měly být při výběru kroužků to hlavní. Nezapomínejte ale ani na další faktory. "Například, zvládnete skloubit denní režim rodiny s termíny kroužků? Bude vaše dítě schopné účastnit se turnajů či soutěží? Budete schopní dopřát mu veškeré potřebné pomůcky? Pokud dítě vozíte a musíte na něj čekat, zajímala bych se i to, jestli si můžu zajistit atraktivní program sama pro sebe. Neběží náhodou ve vedlejší místnosti výuka jazyků? Můžu si jít během té hodiny sama zaběhat, abych jen neseděla v autě? Je někde blízko nákupní centrum, kde můžu zvládnout rodinný nákup, a podobně,“ upozorňuje trenérka Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

Koloběžky jsou in! Jak vybrat tu nejlepší pro vaše dítě?

Více tipů a praktických informací najdete zde:

Detinastartu.cz

Sport-kids.cz

Sportvokoli.cz

Fisaf.cz

Krouzkyatabory.cz

Monkeysgym.cz

Témata: Rodina a vy, Děti, Předškolák, Praktické rady, Školák, Sport, Cvičení, Pohyb, Hokej, Jana Havrdová, Sportovní aktivita, Tip, Kristýna Přibylová, Baby Club Juklík, Trenér, Štěpánka Štrougalová, Turnaj, Český svaz aerobiku, Monkey's Gym, Ratolest, Kroužky, Potomek, Směr, Fotbal, Sport na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Herečka Erika Stárková porodila dceru Almu doma. Které další známé Češky si nemůžou vynachválit domácí porod?
Mrázková Dita
Domácí porod
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Nečekané komplikace: Co všechno může zhatit přirozený porod, popisuje přednosta z pražské Bulovky Michal Zikán
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Ani déšť vám rodinný výlet nezkazí. Tady jsou tipy na místa, kde o víkendu nezmoknete
redakce
Maminka cestuje
10 věcí, které se změní s nástupem dětí do školy
Procházková SimonaPacková Dana
Školák
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie