Maminka.czMateřská a rodičovská dovolená

Jan na rodičovské: Objevil jsem nový svět

, Časopis Maminka
11. 2. 2016
Jan na rodičovské: Objevil jsem nový svět
Prožívají nebo prožili úplně jiné období: zůstali na rodičovské a stali se muži v domácnosti. A všichni se shodují: bylo to naprosto super!

„Když jsem před lety nastupoval ke svému zaměstnavateli a narodila se mi dcera, trávil jsem mnoho času v práci a snad jediné společné s rodinou byly víkendy. Uvědomil jsem si to až mnohem později, že se vytratily krásné vzpomínky na to, kdy byla dcera úplně malá, kdy začala mluvit…“ vysvětluje své důvody Jan.

„Vše se mi slilo do jedné časové mlhavé vzpomínky, ze kterých zbylo jen pár videí a fotek. Když se nám před dvěma lety narodil syn, řekl jsem si, že už to takhle nechci. Sliboval jsem si, že budu chodit dřív z práce, budu se více věnovat rodině. Těšil jsem se, jak budeme více spolu. Skutečný stav byl však totožný jako před lety.

Udělat rozhodnutí, které změní váš dosavadní život, není tak úplně snadné. Jsou chvíle, kdy se dostanete do bodu, že jste na křižovatce a žádná podobná už nebude. Na jednou stranu vidíte kariéru, ale také budoucí mlžný opar vzpomínek. Na druhou stranu máte možnost být s rodinou a zkusit si to užít naplno. Stačí jen potlačit mužské ego, moc nepřemýšlet o dopadu na finanční situaci a na kariéru. Takto strávený čas vám totiž nikdy nikdo nevezme.

Neméně výrazným faktorem byla představa, že mám před sebou ještě 31 let práce do doby, kdy budu mít nárok jít do důchodu :-( Když jsme doma probírali plusy a minusy tohoto kroku, vyšlo nám, že to nebude úplně jednoduché, budeme muset přistupovat k mnoha kompromisům a přerozdělení rolí, ale že to společně zvládneme. Jakmile jsem v létě oznámil v práci své rozhodnutí, setkal jsem se s pozitivními i překvapenými reakcemi, ale nezaznamenal jsem de facto žádnou negativní.

Doma jsem necelé čtyři měsíce, hodně se za tu dobu v našem životě změnilo. Některé věci bych do sebe před časem vůbec neřekl. Vzpomínám na začátky s přebalováním, koupáním, vařením, hraním a neustálou a marnou snahou uklízet hračky. Moje zásadní poznání bylo, že je to práce na plný úvazek, což jsem si neuvědomoval. Hluboce tímto smekám před všemi ženami. Tohle jsem opravdu ze startu podcenil :-)

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Navázal jsem přátelství na dětských hřištích, objevil jsem další svět, o kterém jsem neměl tušení, že existuje. Ženy všechno sdílejí, každá dokáže poradit a vlastně jsem takový jejich středobod na dětském hřišti. Mimo jiné se vždy dozvím, kde je levné mléko, plíny, banány a další naprosto nezbytný sortiment.

Jediné, co mě trochu mrzí, je, že v tom lítám jako chlap skoro sám. Z mého okolí znám pouze jeden případ, kdy se muž k takovému kroku rozhodl. Jsem si už teď jistý, že rodičovská dovolená u mužů posiluje vazby mezi otcem a dítětem, snižuje i hladinu stresu, odpočinete si duševně a možná si tím prodloužíte život. Dostal jsem poměrně často otázku, jestli bych si tento životní krok vybral znovu. Musím všechny ujistit, že na 100%.

Nezapomeňte, že jedině vy máte život ve svých rukách a žádný další karneval se už konat nebude. Pokud máte možnost, jděte do toho. Stojí to za to.“

Jan (36), Iva (11), Jan (2), žijí v Praze

Rady pro kamaráda:

  • Nepřipusť, aby rozhodnutí skončilo jen kvůli penězům (i když je to velmi těžké). Měj připravenou rezervu.
  • Zvládneš to, vše se dá naučit.
  • Všechno nepůjde hned, chce to svůj čas a nervy.
  • Užij si to, pak už bude zase jen práce.
Témata: Děti, Časopis Maminka, Vaše příběhy, Mateřská a rodičovská dovolená, Jen pro tatínka, Jan, Dosavadní život, Mlha, Svět

Mohlo by vás zajímat
O druhé dítě se snažíme už osm let. Pořád se nevzdávám naděje
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!
S dětmi jsem dospěl. Kvůli nim jsem přestal pít alkohol, říká Tomáš Třeštík
Úzkostné stavy se mohou projevovat různě. A co když je má celá rodina?
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Řeč těla při spánku: Na zádech spí králové, schoulení jsou mamánci
Jsem obézní. V těhotenství jsem cítila ze strany lékařů odpor a styděla se
Těhotenství jim navždy změnilo tělo. Není se za co stydět, vzkazují tyhle matky!
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk

Horoskopy

Vodnář Oslavujte své úspěchy, ale zase to nepřehánějte. Je pravda, že makáte na plné obrátky a kolegové vám…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Tibor, Diego

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu