Maminka.czNovorozenec

Jana Adamcová: „Kurzy plavání pořádáme přímo u nás doma“

Petra Lamschová 13.  6.  2012
Jana Adamcová: „Kurzy plavání pořádáme přímo u nás doma“
Sport byl jejím povoláním, sama bez něj ani teď nedokáže být a vede k němu i svoje děti - Daníka (6) a Jasmínku (3,5). Dokonce doma pořádají kurzy plavání pro ostatní děti. Jak k tomu došlo?

* Jsi maminka dvou dětí, a tak se kolem nich každý den určitě hodně naběháš. Jak se udržuješ v kondici?

Nejvíc se udržuji v kondici právě díky dětem. Daníkovi je už šest let a do jeho tří let jsem si vůbec nesedla. Teď jsou tři Jasmínce a jako správná princezna si umí leccos poručit a slušně mě prohnat. A to nemluvím o tom, že když je doma Jirka, tak funguji ještě i jako pomocná režie a asistentka. Někdy prostě musím vypnout mozek a běhat od jednoho k druhému a přinášet, odnášet, schvalovat, chválit a poslouchat. To je takový intenzivní psychicko-fyzický trénink.

* Sport byl tvým povoláním - na Nově jsi moderovala Sportovní noviny. Jak jsi na tom s pohybem dnes? Cvičíš, plaveš, jezdíš na kole apod.?

Tak kromě již zmíněného domácího pobíhání se fakt snažím o cílené budování kondice. Teď možná ještě více, než když jsem byla na obrazovce. Když jsem byla polovinu měsíce viděna v televizi, tak jsem měla ve fitku pocit, že se na mě všichni dívají, a protože jsem v tomto ohledu docela plachá, tak jsem tam jednoduše přestala chodit. Teď už nejsem tolik „na ráně“ a chodím 2x týdně na pilates, plavu, chodím do sauny a chystám se i na Power Plate. Mám i kolo, takže už se těším na tohle období, kdy si budu moci zajezdit.

* Myslíš, že pohyb je důležitý také pro děti?

Samozřejmě! Není důležitý jen kvůli fyzické kondici a zdraví, ale i kvůli schopnosti naučit se prohrávat.

* V jakém věku by se podle tebe mělo u dětí s pohybem začínat? Nebo kdy jste začínali vy?

My jsme začínali ve třech měsících plaváním ve vaně. V půl roce jsme pokračovali ve velkém bazénu a plaveme doteď. Obě děti uměly ve třech letech samostatně plavat bez jakékoli pomůcky. Kromě toho hraje Daník fotbal, tenis a chodí na gymnastické cvičení.

* To už navštěvuje i Jasmínka. Pohybově je velice šikovná, ve školce dělá jógu a od září určitě bude chtít někde tančit, takže už se rozhlížíme po dalších kroužcích. Jaký sport mají tvoje děti rády?

Daník má rád každý sport, a to zejména kvůli jeho společenské funkci. Nejvíce ho na tom baví ta zábava. A když tam není, tak si ji vytváří, což je pro instruktory často náročné. Nicméně nejlépe mu jde plavání, jízda na kole a lezení na skály.

* Jak se stalo, že máte doma kurzy plavání?

Léta jsme jezdili na organizované kurzy, nicméně časem jsme došli k názoru, že bude lepší se osamostatnit a uspořádat pro stejně staré a stejně plavecky schopné děti kurzy u nás doma. Samozřejmě včetně naší oblíbené instruktorky plavání Lucky Markové. A zatímco děti plavou, my dospělí sedíme, povídáme si a užíváme si pátečního odpoledne. Obvykle ten den proběhne naším domem tak 15 dětí. Večer to pak pro mě bývá dost náročné, ale děti jsou šťastné.

ČTĚTE TAKÉ: Horoskop na červen 2012

* A plavou děti i v moři? V hloubce? Nebojí se?

Děti se hloubky nebojí, jelikož jsou oba skvělí plavci a potápěči. Samozřejmě, že když jsme v hotelu, kde je v nabídce moře a zároveň bazény, tak jednoznačně vítězí bazény a do moře je musíme přemlouvat. Ale každoročně jezdíme i do Chorvatska, kde si na bazén během dvou týdnů ani nevzpomenou a v moři plavou jako ryby.

* Hýbete se celá rodina?

Já a děti ano. Manžel má času málo, takže se hýbe jen při natáčení a pak hodně hýbe prsty, když drží v ruce televizní ovládač. Jinak žije ze vzpomínek na své výkonné sportovní období v mládí.

* Co bys doporučila ostatním maminkám, které přemýšlejí, co s dětmi dělat?

Od té doby, co jsem maminkou, tak vím, že každá máma ví nejlépe, co je pro její děti dobré a na co stačí její peněženka. Každý organizovaný sport něco stojí a nebývá to levné. Každopádně alespoň jedna pravidelná sportovní aktivita by do týdenního rozvrhu patřit měla. Je to skvělá výbava pro život bez jakýchkoli negativních vedlejších účinků.

Témata: Těhotenství, Porod, Novorozenec, Kojenec, Slavní rodiče, Děti, Předškolák, Batole, Školák, Časopis Dieta, pořad, Plavání s dětmi, Áďa, Jana, Kurz, Pór, Prim, Porada, Ada, Týdenní rozvrh, Páteční odpoledne, Náš, Televizní ovladač, Jan, Plavání
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
První vteřiny po porodu: 30 fotek neopakovatelného zážitku zrození
Víchová Tereza
Galerie
Cítí se být mužem, ale porodil dítě. Transgender pár ukázal odvážné porodní fotky!
redakce
Porod
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Zenklová Veronika
Porod
Emotivní vyznání táty, který přišel o svou těhotnou ženu. Fotografie s dcerkou, která přežila, berou za srdce...
Mrázková Dita
Láska a vztahy
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Herečka Jennifer Love Hewitt je potřetí matkou! Její bříško pobavilo fanoušky i všechny na porodním sále
Formánková Simona
Instagram