Maminka.czSlavní rodiče

Jana Stryková: Můj největší plán je být mámou

, Časopis Maminka
22. 9. 2016
Jana Stryková: Můj největší plán je být mámou
Oblíbená herečka Jana Stryková (36) je maminkou dvouletého syna Jáchyma. Ačkoli už pár měsíců po porodu stála opět na divadelních prknech, mateřství bere jako svou nejdůležitější roli. A jak sama říká, přistupuje k němu velmi intuitivním způsobem, který někdy vyjde a jindy zase ne.

Jáchymovi jsou dva roky. Jaký teď je?

No, je k sežrání. Ale je to velmi vzdorovitý chlapeček. Má teď období vzdoru, které stále roste a sílí, a já jen doufám, že co nejdříve pomine.

Jak s jeho vzdorem bojujete?

Bohužel na to nemám žádný recept, jsem nezkušená prvorodička. Dříve se mi dařilo odpoutat Jáchymovu pozornost, když se začal vztekat, ale dneska už to nefunguje. Nedávno jsme byli nakupovat boty a on během té hodinky předvedl snad všechny projevy vzteku, kousal a škrábal mě do obličeje, válel se po zemi, protože chtěl zmrzlinu, kterou měly ostatní děti...

Jenže já se snažím být důsledná, a když něco řeknu, tak chci, aby to platilo, takže ji nedostal. Když jsem byla těhotná, viděla jsem takhle se vztekající děti a říkala jsem si, jak ti jejich rodiče výchovu nezvládli a že mně se tohle rozhodně stát nemůže…Tak už to mám taky. Myslela jsem si, že je to vždy vina rodičů, a asi to je i moje chyba, protože rozhodně nejsem nejlepší matkou na světě, ale je to hodně také o osobnosti dítěte. A náš Jáchym je Beran.

Pozorujete, jestli se syn vzteká jen vám, nebo to zkouší i na ostatní?

Vzteká se všem, ale je pravda, že třeba partner na něj mnohem více platí. Je to asi tím, že je chlap a navíc není tolik doma, tak má větší autoritu.

Říkala jste, že se snažíte být důsledná. Dodržujete nějaká pravidla v synově výživě?

Nejsem nějak zvlášť ortodoxní. Nezblázním se, když můj syn sní něco, co není bio, protože pokud se bude stravovat ve škole nebo někde venku, bude se celý život setkávat s potravinami, které nejsou bio. Ale samozřejmě se mu snažím dávat potraviny, které jsou zdravé.

Nekořením mu jídla ani nesolím, snažím se, aby nejedl sladkosti, a nakupuji čerstvé lokální potraviny. Mám ráda farmářské trhy, kde nakupuji zeleninu a ovoce. Stejně tak používám pro Jáchyma přírodní kosmetiku, natírám ho slunečnicovým olejem z lékárny.

Ostatně i já sama používám spíše přírodní kosmetiku bez parfemace. Snažím se mu ukázat cestu, o které si myslím, že je správná a jak se stravuji já, ale to je vše. On sám se pak rozhodne.

Chodí Jáchym do školky?

Před půl rokem jsme ho začali dávat do školky, aby si zvykal na děti a na kolektiv. Chodí tam na dvě dopoledne v týdnu a oba to snášíme velmi dobře, což je prima. Je mezi staršími dětmi, které ho pozitivně ovlivňují a motivují, a on za ten půlrok udělal neuvěřitelný skok dopředu v samostatnosti, komunikaci i mluvení.

Už se u syna projevuje nějaký talent?

Asi ne, na to je ještě brzy. Myslím si, že dobře slyší rytmus, pobrukuje si a zpívá, ale neskládá ještě árie a nehraje na piano, takže to asi žádný génius nebude, to už by se prý poznalo. (říká se smíchem)

Nemáte nějakou touhu, čím by syn měl být?

Nikam ho směrovat nechci, vždycky mě děsili příliš ambiciózní rodiče. Chci, aby si našel vlastní cestu, kterou chce jít. Navíc vůbec netoužím po tom, aby mě vnímal jako herečku. To totiž vůbec není důležité, pro něj jsem především máma.

 

Témata: Slavní rodiče, Časopis Maminka, Přírodní kosmetik, Byt, Génius, Mladý člověk, Nejoblíbenější hra, Plán, Slunečnicový olej, Emanuel, Jana, Jáchym, Život hodně, Velký pocit, Jan, Základní vzdělání, Herecká profese, Tři sestry, Nejoblíbenější hračka, Profese, NEJ, Herectví, Separační úzkost

Mohlo by vás zajímat
Rodičovská dovolená 2020: Vše, co o ní potřebujete vědět
Babička plašička: Po návratu od tchyně se dcera bojí všeho!
Mají to těžší ženy, nebo muži? Marie Doležalová má jasno!
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Něžné, dojemné i smutné. Prarodiče se poprvé vidí s vnoučaty
Máte přecitlivělé dítě? Zdánlivá slabost může být výhrou
Těhotenství je zásah do sebevědomí, říká tenistka Andrea Sestini Hlaváčková

Horoskopy

Býk S příchodem poloviny týdne jste na pracovišti jako vzduch. Nikdo nestojí o vaše názory a nápady. Je vám…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Teodor, Theodor, Thea

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu