Maminka.czDěti a mateřství

Jana: Svou dcerku 1,5 roku jsem ještě nepustila z kočárku. Bojím se špíny

Michaela Karavarakis 17.  5.  2014
Jana: Svou dcerku 1,5 roku jsem ještě nepustila z kočárku. Bojím se špíny
Kdy jste byla se svým dítětem poprvé na dětském hřišti? Pamatujete si to? Kdy jste ho poprvé zhoupla na houpačce nebo mu postavila bábovičku z písku? Kdy oficiálně přestalo být „miminem“ a vstoupilo do světa „dětí“? Jana tento krok stále odsouvá. Má hrůzu, že se její rok a půl stará holčička něčím nakazí.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Mám kamarádku Janu, strašně fajn holku, ale tím, jak se přestěhovali, už se tak často nevídáme,“ vypráví Míša. „Nedávno si za námi Jana s manželem a jejich rok a půl starou holčičkou Klárou udělali výlet. Šli jsme do parku a naše děti hned pospíchaly na hřiště. Jana šla na chvilku s námi, ale pak se omluvila, že bude raději jezdit s malou po parku.

Na všem jsou bacily

‚Proč ji nevyndáš z kočárku a nejdeš s ní třeba na písek‘ povídám jí. A ona na to, že malou ještě venku z kočárku nevyndává.

‚To jako vůbec? Ani aby se třeba maličko prošla?‘
‚Ne,‘ zavrtěla hlavou Jana.

‚Ani na hřišti?‘ divila jsem se dál.

‚To už vůbec ne,‘ povídá. ‚Mám strach, že si bude všechno strkat do pusy. Vidím to doma. Všechno okamžitě ocumlává. Přece jí nenechám cpát si do pusy kamínky a písek nebo se krmit trávou. Vždyť na tom jsou na všem bacily, očůrávají to psi, jsou tam lidský chrchle a plivance.‘

‚Tady na hřišti psi nejsou a lidi tu snad taky po zemi neplivou,‘ snažila jsem se ji uklidnit.

‚Ale je tu spousta jiných bacilů a špíny. Klárka je na to ještě maličká,“ uzavřela diskuzi kamarádka a šla s malou radši jezdit po hezkých asfaltových cestičkách parku – bez špíny a bez bacilů...

Co budování imunity?!

Vím, že až bude mít Jana druhé mimčo, přestane být tak úzkostlivá, a Klárka z toho teď ještě nemá rozum, ale nemůžu si pomoct, trochu je mi jí líto. Jak dlouho bude ještě jezdit v tom kočáře, aniž by se proběhla venku nebo si utrhla kytičku, pozorovala broučka v trávě? A nemyslím si ani, že by argument Jany o nebezpečí bacilů venku byl tak platný.

Neříká se přece, že dítě si stykem se špínou (v rozumném množství) buduje imunitu? Nikdy před tím jsem se s ničím podobným nesetkala a musím přiznat, že čím víc o tom přemýšlím, tím víc mě to zaráží. Snažila jsem se Janě naznačit, že by malou venku už mohla na chvíli vyndat (chodí už úplně krásně), ale nechtěla jsem moc tlačit na pilu a znít, jako že jí radím. Jen doufám, že to brzy uslyší i z jiných stran a dá na ně,“ uzavírá Míša.

Organismus bude bez imunity

Jak potvrzuje lékárnic e Mgr. Jana Chárová, přehnaná čistota a úzkostlivé stranění se špíně často vede k přesně opačnému výsledku. „Pokud budete dítě po každém hrábnutí do písku nebo bláta utírat antibakteriálním ubrouskem, nedovolíte jeho organismu vybudovat si patřičnou imunitu. Pokud na něj v budoucnu zaútočí nějaká infekce, tělo se jí jednoduše nebude umět bránit. A bude mít daleko horší průběh,“ podotýká.


Anketa

Pavlína, 34: „Obchází mě z toho hrůza. Rok a půl staré dítě a ještě se neproběhlo venku? Co je to proboha za lidi?“

Gába, 40: „Na jednu stranu Janě rozumím. Chce pro svou holčičku jen to nejlepší a dětská hřiště jsou jistojistě velkým zdrojem prachu a špíny. Na druhou stranu, nevidím nic špatného na tom, kdyby dceru posadila na trávě na deku nebo vybrala jiné prostředí – cestičky v parku -, kde si dcera může aspoň chvíli ťapat a obdivovat třeba ty zmíněné broučky či kytičky.“

Simona, 42: „Myslím, že Jana je trochu přecitlivělá nebo se snaží značně si to zjednodušit. Ono je mnohem lehčí projíždět se v parku s dítětem v kočáru, než ho z něj vyndat a pak sledovat, jak škobrtá, vrávorá, padá, v jednom kuse mu čistit kolena a ruce a dávat pozor, aby někam nevběhlo.“

Darja, 31: „Chápu, že se Janě nechce malou vyndávat. Úplně to chápu. Jak to jednou udělá, sbohem pohodlné ježdění s kočárkem. Dcera už se nebude chtít vozit, jakmile pozná, o co až do teď přicházela. Vůči ní – té dceři - mi to ale přijde sobecké. Já bych ji rozhodně už dávno vyndala.“

A co vy?

Témata: Děti, Gába, Boj, Kočár, Rozumné množství, Rok, Cestička, Jan, Jana, Velký zdroj