Maminka.czVaše příběhy

Jana: V Norsku mi málem sebrali Helenku

„Jedině díky tomu, že manžel je Nor a ještě k tomu lékař, mi sociální pracovnice Helenku na místě nesebrala,“ domnívá se Jana. Mamince.cz se rozhodla svěřit svůj otřesný zážitek starý jen několik dnů.
17. 10. 2014
Jana: V Norsku mi málem sebrali Helenku

„Iana jsem potkala tady v Čechách, když tu byl na lékařské stáži. Chodili jsme spolu dva roky a pak, když přišel čas, aby se vrátil, odletěli jsme do jeho rodného Osla spolu. Abychom se vyhnuli případným problémům s norskými úřady, svatbu jsme za další dva roky uspořádali taky tam, i když mě to tehdy docela mrzelo. No a za přesně za rok poté (téměř na den) se nám narodila Helenka – 6. května 2014.

Případy odebraných dětí se množí

V Norsku se o případech, kdy sociální pracovnice ve spolupráci třeba i s policií bez jakéhokoli závažnějšího důvodu odeberou lidem - nejčastěji cizincům - dítě, moc nehovoří. Protože se to týká ve většině případů právě cizinců, místní nemají důvod tomu věnovat pozornost.

Navíc jsou na svůj sociální systém pořád náležitě pyšní a jakékoli výtky na jeho adresu nejsou v norské společnosti vůbec populární. Nicméně já o těchto případech slýchávala občas od mamky, někdy od kamarádek přes FB. Nikdy by mě ale nenapadlo, že se jednou z obětí stanu i já.

Objednala jsem si grog – kámen úrazu

V ten osudný den jsem byla se svou sestrou a jejím snoubencem, kteří nás přijeli na týden navštívit. Udělali jsme si s Helenkou v kočárku procházku, a protože už se připozdívalo a začalo nám být zima, zašli jsme do jedné z místních kaváren. Sestra s přítelem si objednali grog a já, jelikož už dva měsíce nekojím (neměla jsem už mléko), dala jsem si ho taky.

Servírka se sice zatvářila divně, ale přinesla mi ho. Nebyli jsme nijak hluční, ale bavili jsme se přirozeně česky a občas se něčemu zasmáli a evidentně jsme byli proti srsti jediným dalším zákazníkům  - postaršímu manželskému páru. Helenka se po pár okamžicích probudila a tak jsme ji vyndali z kočárku a na střídačku ji chovali.

Policie: Půjdete s námi

Ta postarší žena se po pár okamžicích zvedla a šla za servírkou. Ukazovala na nás a něco si špitaly. Myslela jsem, že jí vadí, že moc hlučíme, ale nevěnovala jsem tomu pozornost. Servírka poté na pár okamžiků zmizela, žádného pokárání se nám nedostalo a tak jsem to pustila z hlavy. Jenže pak se to stalo. Do 15 minut najednou dovnitř vrazila policie spolu se sociální pracovnicí a všechny nás na místě sbalili.

Plačící dítě mi vzali z náručí

Odvezli nás na policejní stanici, kde jsem musela vysvětlovat, kdo jsem, kdo je moje sestra a její snoubenec, a jak to že, jsem požívala alkohol a starala se o dítě ve stejnou dobu. Moje sestra ani Robert samozřejmě nemluví ani slovo norsky, takže jsem jim všechno musela překládat. Bylo to hrozný. Jak ta nejstrašnější noční můra. Všichni jsme byli vyděšení, rozčilení, bezmocní, do toho Helenka začala plakat a nebyla z utišení, protože z nás tu frustraci samozřejmě cítila.

Sociální pracovnice se na nás o to spíš koukaly jako na vyvrhely, co se neumí postarat o vlastní dítě. Jedna mi dokonce zkusila Helenku vzít z náručí a utišit ji sama. Helenka ovšem na to konto dostala hysterický záchvat, takže mi ji zase milostivě vrátila.

Manžel je Nor? A lékař? Tak to promiňte

Vše se vysvětlilo, až když na policejní stanici dorazil Ian. Vyděšený si nejdřív myslel, že se nám něco stalo. Jakmile policisté zjistili, že je Nor a ještě k tomu lékař, změnili najednou úplně tón. Nabídli nám vodu a zeptali se, jestli nepotřebujeme na záchod nebo malou přebalit. Po ‚formálním‘ vyplnění stížnosti, kterou ‚museli‘ kvůli udání prošetřit, nás během patnácti minut pustili.

Bezmoc českých rodičů

Musím říct, že tenhle zážitek dosti otřásl mou vírou v norský sociální systém a nechci ani domyslet, jak by to celé dopadlo, kdyby byl manžel například také Čech. Opravdu lituji ty české rodiče, kteří se do podobného sporu s norskými úřady dostanou, protože ti opravdu nemají šanci,“ uzavírá s povzdechem Jana.


To musel být pro Janu skutečně šok. Setkali jste se také s podobným přístupem v cizině? Napište nám o tom do diskuze pod článkem. Můžete psát hned bez jakékoliv registrace.

 


Témata: Vaše příběhy, Helenka, Český rodič, Případný problém, Jan, Cizí dítě, Snoubenec, Grog, Jana, Plačící dítě

Mohlo by vás zajímat
Jak vybrat dětskou helmu na kolo. Musí pohodlně sedět a být lehká
„Dovolená“ na mateřské „dovolené“
 „V Německu platí těhotným porodní asistentku,“ říká Češka žijící v Berlíně
Smáli se mu, že je zrůda. Pomohla až kočka se stejnou vadou

Video

Testovali jsme autosedačku s airbagem Maxi Cosi. Podívejte se, jak to dopadlo

Horoskopy

Střelec Dobře děláte, pokud nezahálíte a obohacujete se o nové poznatky. Co nejvíc se snažte komunikovat se…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Jaroslav, Jarolím, LambrosRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu