[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
V první řadě je dobré zmínit, že jantar není typický léčivý kámen, ale fosilizovaná pryskyřice z několika druhů jehličnatých stromů. Jeho největší naleziště se nachází v jižní části Baltského moře. Již od starověku se z něj vyrábí především šperky, v menší míře ale také sošky a různé nádoby. V mnoha kulturách byl považován za silný talisman, který hrál (a stále hraje) významnou roli v léčitelství. Dnes jsou známé především jantarové šperky, nejčastěji v podobě dětského náhrdelníku, který údajně pomáhá od bolesti při prořezávání zoubků. Jantarový náhrdelník či náramek jsou samozřejmě vhodné i pro dospělé. Podle legend dodává svému nositeli energii a ulevuje od stresu.
VIDEO: Kdy dětem rostou první zoubky a v jakém pořadí?
Vyznavači alternativní medicíny na ně nedají dopustit, i když lékaři jsou k jejich účinkům skeptičtí.
Jantarové korálky údajně uvolňují léčivé oleje, které přes kůži pronikají do těla, a díky tomu růst zoubků tolik nebolí. Jako bonus jsou prý děti, které nosí korálky dlouhodobě, klidnější a více zrelaxované. Při obtížích se zoubky je vhodné kombinovat je s chladivými gely, které bolavou dáseň trochu znecitliví, případně s homeopatiky určenými přímo pro bolestivé prořezávání dětských zoubků. A pokud růst zubů provází horečky, je vhodné přidat také sirup nebo čípek s paracetamolem či ibuprofenem.
Pozor: Když vaši potomci nosí jantarový náhrdelník, musíte je mít stále pod dohledem. Dítě ho může roztrhnout a korálky může vdechnout nebo spolknout. Ideální jsou proto náhrdelníky, které mají mezi jednotlivými korálky uzlíky. Ale i tak se nedoporučuje, aby dítě nosilo náhrdelník na spaní!
V tradiční medicíně se zkamenělá pryskyřice používá také k léčbě alergií, ekzémů, bronchitidy, artritidy, revmatoidních bolestí, infekcí, zánětů uší, a dokonce i jako pomoc při cestovních nevolnostech jak u dětí, tak i u dospělých.
Jantarové korálky si můžete pořídit hned v několika různých podobách. Můžou se lišit tvarem, velikostí i barvou. Nejoblíbenější jsou takzvané zlomky, které jsou minimálně opracované. Každý korálek je tak jedinečným originálem. Vybírat můžete z tradičních odstínů žluté, béžové a hnědé, ale také z méně obvyklé červené nebo třeba zelené.
Přírodní červený jantar je velmi vzácný. Jeho zbarvení může být různé, a to od oranžové až po temně rudou. Atypická barva vzniká buď oxidací při dlouhodobém vystavení slunečnímu záření, nebo mechanickým zahřátím průhledného jantaru. Vzácný zelený jantar získává svou barvu v bažinatém prostředí nebo opět mechanicky prosvětlováním klasického žlutého jantaru.
Budete potřebovat: jantarové korálky, elastickou lycru (nebo elastomer), nůžky a vteřinové lepidlo
Postup (najdete i ve fotogalerii):
1. Odměřte dostatečně velký kus lycry (nebo elastomeru) a navlékněte na ni jantarové korálky.
2. Konce lycry svažte třemi protichůdnými uzlíky.
3. Uzlíky zakápněte vteřinovým lepidlem.
4. Přebytečné konce lycry odstřihněte nůžkami.
Velký výběr (nejen) jantarových korálků mají na e-shopu Manumi.cz. Slevový kód Manumi na 10 % z celého nákupu nad 500 Kč, platnost do 31. 12. 2023. Kód: MANUMICNC