Maminka.czRůst zubů u dětí

Jantarové korálky: K čemu slouží a jak se o ně starat?

Andrea Machajdíková 15.  9.  2023
Určitě jste někdy viděli dítě s jantarovými korálky. Traduje se o nich, že pomáhají s bolestí při prořezávání zoubků. Jantar údajně pomáhá snižovat i horečku. Pokud věříte v léčivou sílu kamenů, můžete si zkusit vyrobit náhrdelník nebo náramek podle našeho návodu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

V první řadě je dobré zmínit, že jantar není typický léčivý kámen, ale fosilizovaná pryskyřice z několika druhů jehličnatých stromů. Jeho největší naleziště se nachází v jižní části Baltského moře. Již od starověku se z něj vyrábí především šperky, v menší míře ale také sošky a různé nádoby. V mnoha kulturách byl považován za silný talisman, který hrál (a stále hraje) významnou roli v léčitelství. Dnes jsou známé především jantarové šperky, nejčastěji v podobě dětského náhrdelníku, který údajně pomáhá od bolesti při prořezávání zoubků. Jantarový náhrdelník či náramek jsou samozřejmě vhodné i pro dospělé. Podle legend dodává svému nositeli energii a ulevuje od stresu. 

VIDEO: Kdy dětem rostou první zoubky a v jakém pořadí?

Pro děti i dospělé

Vyznavači alternativní medicíny na ně nedají dopustit, i když lékaři jsou k jejich účinkům skeptičtí. 

Jantarové korálky údajně uvolňují léčivé oleje, které přes kůži pronikají do těla, a díky tomu růst zoubků tolik nebolí. Jako bonus jsou prý děti, které nosí korálky dlouhodobě, klidnější a více zrelaxované. Při obtížích se zoubky je vhodné kombinovat je s chladivými gely, které bolavou dáseň trochu znecitliví, případně s homeopatiky určenými přímo pro bolestivé prořezávání dětských zoubků. A pokud růst zubů provází horečky, je vhodné přidat také sirup nebo čípek s paracetamolem či ibuprofenem. 

Pozor: Když vaši potomci nosí jantarový náhrdelník, musíte je mít stále pod dohledem. Dítě ho může roztrhnout a korálky může vdechnout nebo spolknout. Ideální jsou proto náhrdelníky, které mají mezi jednotlivými korálky uzlíky. Ale i tak se nedoporučuje, aby dítě nosilo náhrdelník na spaní!

Aby zoubky netrápily! Těchto 6 tipů přinese vašemu drobečkovi rychlou úlevu

V tradiční medicíně se zkamenělá pryskyřice používá také k léčbě alergií, ekzémů, bronchitidy, artritidy, revmatoidních bolestí, infekcí, zánětů uší, a dokonce i jako pomoc při cestovních nevolnostech jak u dětí, tak i u dospělých. 

Vyzkoušeno redakcí Maminka.cz: Chcete si jantarový náhrdelník vyrobit? Máme tip, kde sehnat jantarové korálky a zlomky. Mrkněte na MANUMI.

Kulaté, přírodní, žluté nebo červené

Jantarové korálky si můžete pořídit hned v několika různých podobách. Můžou se lišit tvarem, velikostí i barvou. Nejoblíbenější jsou takzvané zlomky, které jsou minimálně opracované. Každý korálek je tak jedinečným originálem. Vybírat můžete z tradičních odstínů žluté, béžové a hnědé, ale také z méně obvyklé červené nebo třeba zelené.  

Přírodní červený jantar je velmi vzácný. Jeho zbarvení může být různé, a to od oranžové až po temně rudou. Atypická barva vzniká buď oxidací při dlouhodobém vystavení slunečnímu záření, nebo mechanickým zahřátím průhledného jantaru. Vzácný zelený jantar získává svou barvu v bažinatém prostředí nebo opět mechanicky prosvětlováním klasického žlutého jantaru. 

Homeopatika, která vám pomohou zklidnit řvoucí dítě

Vyrobte si jantarový náramek podle našeho návodu

Budete potřebovat: jantarové korálky, elastickou lycru (nebo elastomer), nůžky a vteřinové lepidlo

Postup (najdete i ve fotogalerii):

1. Odměřte dostatečně velký kus lycry (nebo elastomeru) a navlékněte na ni jantarové korálky.

2. Konce lycry svažte třemi protichůdnými uzlíky.

3. Uzlíky zakápněte vteřinovým lepidlem.

4. Přebytečné konce lycry odstřihněte nůžkami.

4 důležité rady

  • Jantar je zkamenělá pryskyřice, a proto je teplejší a především měkčí než klasické nerosty. Nikdy nenechávejte své potomky korálky kousat!
  • Voda korálkům nevadí, ale neměly by přijít do styku se sprchovým gelem, mýdlem, šamponem ani s parfémy. 
  • Korálkům neprospívá ani velké teplo, včetně přímého slunce, ani velký chlad. 
  • Před prvním nasazením schovejte náhrdelník nebo náramek do vrstvy obyčejné kuchyňské soli a nechte ho tam 24 hodin, aby se "očistil". Pak korálky opláchněte studenou vodou a důkladně osušte. Stejně postupujte pokaždé, když je použijete na konkrétní problém, jako je třeba bolavý zoubek.

Velký výběr (nejen) jantarových korálků mají na e-shopu Manumi.cz. Slevový kód Manumi na 10 % z celého nákupu nad 500 Kč, platnost do 31. 12. 2023. Kód: MANUMICNC

Témata: Zdraví, Děti, Růst zubů u dětí, Bolest, korálky, jantarové korálky, léčivé kameny, Náhrdelník, Paracetamol, Jantar, Horečka, Korálek, Baltské moře, Prořezávání, Pryskyřice, Náramek, Zoubek, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat

Video