Maminka.czNovorozenec

Jarka: Jak jsem válčila s grafy a tabulkami

22. 9. 2014
Jarka: Jak jsem válčila s grafy a tabulkami
Nepropadejte panice, pokud je vaše dítě na podprůměrné v percentilových grafech. Přečtěte si příběh naší čtenářky.

„Dcerka byla vždy drobeček, v roce vážila necelých 7 kg, díky tomu si prošla nepříjemným martýriem nejrůznějších vyšetření. Navíc se neobracela a neseděla v termínu, kdy by dle tabulek měla,“ začala svůj příběh vyprávět čtenářka Jarka.

„Dcerka se narodila o 14 dní dřív, porod byl naprosto bezproblémový a rychlý. Malá byla droboučká, měla necelých 2500g, byla však zdravá, dobře sála. Z nemocnice jsme šly domů po necelém týdnu. Chvíli mi sice trvalo, než jsem se s maličkou naučila dobře a bez strachu manipulovat, ale dcerka byla spokojené miminko a vše mi tím velmi ulehčovala.

Brouka do hlavy mi nasadila až naše pediatrička, ta se při první návštěvě poradny podivovala se nad tím, že tak malé miminko pustili z nemocnice tak brzy. Důrazně mi doporučila dcerku pravidelně kojit, a to i v noci, kdy dcerka spala i 6 hodin v kuse. A tak jsme si s dcerou nařizovaly budíka. Na konci prohlídky ještě podotkla, že pokud dcera nebude správně prospívat, bude nezbytné dcerku dokrmovat – při čemž si mě prohlédla od hlavy k patě. (Jsem drobná, měřím 154 cm a prsa mám jak „lentilky“.)

Válka vyhlášena

Po dalších návštěvách poradny bylo zřejmé, že jsem paní doktorce nějak nesedla, nicméně s malou zacházela vždy jemně, byla na ní milá, dcerka při prohlídce nikdy neplakala. Když byl malé měsíc a půl, paní doktorka mi sdělila, že se dcera dle růstových grafů pohybuje na 3. percentilu, což je prý již poněkud alarmující a nařídila mi malou dokrmovat. Koneckonců i já bych prý potřebovala trochu přibrat, aby to mléko za něco stálo – co dodat? Tenkrát jsem se poprvé vzepřela, a řekla, že vše budu ještě konzultovat s laktační poradkyní, že se mi to nezdá, protože dcera je spokojené miminko a nepozoruji na ní žádné další odchylky.

Dostalo se mi však odpovědi, že na odchylky je odbornice ona a já bych si měla uvědomit, že můžu své dítě takovým přístupem ohrozit! Malá může být podvyživená, neporoste a nebude se rozvíjet ani intelektuálně ani motoricky, což spolu v takto útlém věku velice úzce souvisí. Opět jsem znejistěla, ale poradkyni jsem zavolala.

Jaké faktory ovlivňují růst dítěte 

Laktační poradkyně je prý zlatokopka!

Doma jsem tehdy poprvé velmi plakala a naprosto nejistá volala známé mé maminky, dětské sestře a laktační poradkyni. Dohodly jsme si schůzku u nás doma, chtěla vidět mě i malou, na vše se v klidu vyptat, chtěla také vidět, jak dcerku kojím, zkrátka jak jsme sehrané.

Po návštěvě, slzičkách a tříhodinovém povídání mě velmi uklidnila a doporučila, ať kojím dál a nedokrmuji. Lékařka mi v tomto případě nemůže nic nařídit. Klidná jsem však byla jen do příští návštěvy poradny, kdy jsem se dozvěděla, že dcera je stále na 3. percentilu a laktační poradny jsou zbytečné módní výmysly a poradkyně jsou banda zlatokopek. Nevěřila jsem svým uším a byla jsem hloupá, že jsem už v té době nezměnila lékařku. Ušetřila bych sobě i malé spoustu nervů a vyšetření.

Na neurologii: „Holky mrňavý, co tu děláte…?“

Dcerka byla stále drobná, rostla a přibírala opravdu pomalu a měla i období, kdy nepřibírala takřka vůbec. Přesto byla zdravá, spokojená, zajímala se o okolí a navazovala sociální kontakt – což byly mé trumfy. Těch mě však lékařka zbavila ve chvíli, kdy se malá nepřetáčela na bříško tehdy, kdy podle tabulek měla.

Ihned jsem byla odeslána s dcerou na neurologii. Příjemný postarší lékař dcerku pečlivě vyšetřil a řekl: „Holky mrňavý, co tu děláte, dávám vám ještě 3 týdny a pak se ukažte.“ Lékař měl pravdu, malá se začala předpisově otáčet za 14 dní. Podobně to však bylo i s lezením a sezením, a tak jsme byly na neurologii ještě několikrát, nakonec jsem se na pana doktora i těšila.

Po čase se pediatričce zase nezdály nějaké reflexy, které měly v daném věku u dcerky již odeznít. Navíc se v půl roce malá přesunula v růstových grafech těsně pod 3. percentil a v příkrmech odmítala maso (vývar ale snědla). Kolotoč nejrůznějších vyšetření se roztáčel dál…

Úleva: Našla jsem Helenku

Postupně byla vyloučena intolerance laktózy, gastroezofageální reflux, problémy se štítnou žlázou a některá další onemocnění. Krevní obraz a všechny nálezy z neurologie i endokrinologie měla dcera v pořádku. A právě náš úžasný neurolog mi nakonec doopravdy pomohl. Během jedné návštěvy jsem se prostě „sesypala“ a bez obalu řekla, že sice chápu paní doktorku, ale že mám pocit, že to přehání, že má někdy zvláštní názory a svým svérázným přístupem mě strašně nervuje – a také jsem jí evidentně nesedla.

 „To je jednouché, holčičko, prostě vem papíry a jdi k Helence z 2. patra. Já jí brnknu.“ Asi to nebylo od neurologa příliš profesionální, ale jeho rada byla nad zlato. „Helenka“ pročetla „papíry“, prohlédla dcerku, koukla do grafů, vyptala se na manžela, na mé i jeho rodiče a řekla, že se jí malá jeví jako naprosto fyziologické batole, sice mrňavé, ale vzhledem k rodinným dispozicím se není co divit. Malou bude samozřejmě pečlivě sledovat – toť vše.

Má válka s grafy a tabulkami skončila a já si užívám času, který s malou trávím hraním a ne neustálým pozorováním. (Díky Helenko!)“

Co jsou percentilové grafy?

„Růstové grafy umožňují porovnat růst dítěte s hodnotami běžnými v celé populaci,“ definuje percentilové grafy Státní zdravotní ústav. Křivky v grafu znázorňují tzv. percentily. Hodnota 50. percentilu ukazuje přibližně průměrnou hodnotu. Pouze opakovaná měření a pravidelné sledování růstu umožňují růst zodpovědně hodnotit.

Pokud dítě roste rovnoměrně a  přiměřeně, jeho individuální růstová křivka (= pomyslná spojnice hodnot rozměru dítěte, vynesených do grafu) sleduje přibližně průběh percentilových křivek v grafu. 

Témata: Děti, Novorozenec, Kojenec, Vaše příběhy, Praktické rady, Tabu, Graf, Helenka, Státní zdravotní ústav, Jar, Pravidelné sledování, Gastroezofageální reflux, Vál, Jak

Mohlo by vás zajímat
Tohle nejím! 40 vážně podivných důvodů, kvůli nimž děti odmítají jídlo
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Víte, kolik má vypít kojenec, batole a školák? Pozor na minerálky a džusy
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Bez cenzury a hlavně vtipně: Život s malými dětmi přesně takový, jaký je
Proč ještě nechodí na nočník? 9 věcí ve výchově, které už neplatí, i když je naše mámy dělaly
Od početí k porodu. Fascinující snímky zrození, jak ho viděl známý fotograf
Takhle vypadá porod! Neuvěřitelné detaily, dojemné první momenty, intimita
Nejdojemnější fotka týdne! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině

Horoskopy

Ryby I přes velké nepříjemnosti ve vztahu si dokážete zachovat nadhled. Díky tomu vás opustí pesimismus a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Juda

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné