Maminka.czPraktické rady

Jarní počasí aneb Jak obléct miminko v kočárku i neposedné batole?

Simona Procházková 11.  5.  2023
Chladná rána kolem nuly jsou velkým kontrastem poledních a odpoledních šestnáctistupňových teplot. Jaro je, pokud jde o proměnlivost počasí, záludné na oblékání dospělých, natož těch nejmenších. Pokud se ovšem budete držet několika rad, na nástrahy jarního počasí vyzrajete. Kojenci a batolata budou v teple a zároveň se nebudou zbytečně potit a zapařovat.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jarní sluníčko láká na procházku, na hřiště, do přírody. Jeho paprsky sice mohou zahřát, ale jakmile je zastíní mrak, přijde silnější vítr nebo se náhle spustí déšť, pocitově klesne teplota během chvíle i o více než deset stupňů. Navíc, pro jarní měsíce jsou typické velké teplotní rozdíly mezi ránem a odpolednem. Jak tedy obléct vaše malé ratolesti, aby jim nebylo ani horko, ani zima?

VIDEO: Podcast Maminka: Jak porozumět pláči miminek?

Základem je vrstvit, raději tedy lehké kousky oblečení, ale ve větším množství, které můžete sundávat. Pojďme být konkrétnější, zaměřme se na miminka a batolata v určitém věku či situacích. Když fouká vítr, který může nepříjemně vysušovat miminkům tváře, jednoduše je promažte šetrným krémem, který je chrání a hydratuje (např. Bepanthen Baby).

Jaké oblečení pro miminka v hlubokém kočárku?

Pokud máte mrňouska ještě v hlubokém kočárku, obecně můžeme tvrdit, že ho stačí obléknout do oblečení, které nosí doma, a poté ho navléct do lehkého overalu. Přidejte ještě tenké palčáky, tlusté ponožky a jarní čepici z bavlny. Na přikrytí by měla stačit slabá deka, ale pro jistotu vložte do kočáru také jednu teplejší, třeba z úpletu. Tu můžete využít i v případě, že nesete miminko v náručí.

Jarní vychytávky pro miminka v nosítku či v šátku

Jste zvyklá své děťátko často nosit? V takovém případě se s miminkem vzájemně zahříváte, proto raději zapomeňte na dva teplé svetry a ještě navrch bundu. Miminku by měly stačit následující vrstvy: body, tepláky, mikina a slabší bunda, případně tepláky s mikinou nahraďte overalem. Samozřejmě nezapomeňte na jarní čepičku, silné ponožky a tenké rukavice. Protože máte miminko blízko u sebe, můžete ho případně zabalit i do své bundy.

Co obléknout dětem, které již neposedí?

Právě u dětí ve věku, kdy už se pokoušejí o první krůčky nebo dokonce samostatně pobíhají, platí dvojnásob, že se u nich vyplatí oblečení vrstvit. Coby základ může posloužit bavlněná vrstva (body s dlouhým rukávem a legíny), pak zvolte hřejivou mezivrstvu (overal či mikinu s tepláky). Doplňte větrovkou, jarní čepicí a rukavicemi, aby zůstaly ručičky v teple.

Pokud sedí dítě například v golfkách v nánožníku, má nožičky v teple, a tak potom stačí klasické ponožky, ale klidně přibalte i teplejší. Jiná situace nastane, pokud prcek přechází mezi kočárkem a pískovištěm. V tom případě zvolte na tepláčky či legíny raději nepromokavé kalhoty, případně jako vnější vrstvu použijte nepromokavý overal, například ze softshellu.

Jak spolehlivě uspat miminko: 5 minut s ním chodit, 8 minut sedět. Vyzkoumali to vědci

Další tipy, které vám ulehčí jarní procházky s malými dětmi:

  • Pracujte s vrstvením a preferujte přírodní materiály, aby se děťátko nepařilo a neosypalo. 
  • Zapaření a opruzení miminka může někdy zkazit i tu nejhezčí procházku. Proto než vyrazíte ven, nezapomeňte děťátko přebalit a promazat oblast plenek krémem proti opruzeninám, který citlivou dětskou pokožku ochrání a regeneruje a udrží ji hladkou. 
  • Jestliže pozorujete, že miminko má tendenci se osypávat, preferujte oblečení z bio bavlny a také zvažte, zda je nutné používat při praní aviváž. 
  • Teplotu u mrňouska monitorujte vždy na krku, na zátylku. To je místo, které prozradí, zda je třeba vrstvu oblečení ubrat, přidat nebo je to akorát.
  • Kočárek nikdy nenechávejte na přímém slunci. Jeho otvor nezakrývejte žádnou dekou, plenou ani šátkem. Vnitřek kočárku je dostatečně chráněný a miminko potřebuje přísun čerstvého vzduchu.
  • Buďte připraveni na ochlazení počasí a mějte vždy při ruce jednu deku navíc.
Témata: Děti, Novorozenec, Batole, Miminko, Praktické rady, Kojenec, Miminko, Kočárek, Deka, Bunda, Jarní počasí, Teplo, Rada, Oblečení, Kočárky na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat