Maminka.czZdraví

Jarní úklid těla i duše

, Časopis Maminka
20. 4. 2009
Jarní úklid těla i duše
Na jaře se probouzí k životu vše, co přes zimu spalo tvrdým spánkem. Pokud chcete i vy vykročit do tohoto období jako nový a lepší člověk, nastartujte své tělo i duši jarní očistou a zbavte se tak všech škodlivin nasbíraných přes zimu.

Konečně přichází jaro a s ním i skvělá příležitost, jak své tělo unavené z dlouhé zimy, vánočních stresů a permanentního kolotoče kolem dětí a rodiny pořádně očistit, zvenčí i zevnitř. Jen si zkuste přiznat, kolik vánočního cukroví, skvělých chlebíčků a jiných různých nezdravých pochutin jste si přes Vánoce jen tak trochu „zobli“.

Kdy jindy hodit za hlavu chmurné nálady, splíny a pocity, kterými se chtě nechtě čas od času zaobírá každý z nás? Využijte prvních jarních paprsků (je prokázáno, že sluníčko má skutečně blahodárný vliv na psychiku člověka) a zbavte tělo nečistot.

Posilovače imunity

Co by bylo dobré pro jarní očistu udělat, radí psycholožka Mgr. Tereza Beníšková: „Především spát (uvádí se, že dnešní populace spí v průměru o hodinu až dvě méně, než by potřebovala), hodně pít (nejlépe čistou vodu, ovocné šťávy, čaje), jíst dostatek vitaminů (čerstvé ovoce, zelenina) a nebránit se pohybu (vyrazit na procházku do probouzející se přírody)“. Z léků se na posílení imunity v poslední době stále více používají enzymové přípravky, z nichž nejznámější je Wobenzym. Zabraňuje vysoké nemocnosti a častému opakování zánětů dýchacích cest i dalších zánětlivých onemocnění. Tereza Beníšková také doporučuje: „Proveďte jarní úklid v bytě. Vyházejte, rozdejte či prodejte již nepoužívané věci, proberte skříně, prohlédněte i nejzazší kouty. Úklid bytu často nastartuje i ,úklid v duši‘ – symbolicky to funguje stejně jako úklid bytu, tj. to nepotřebné vyházet, opustit, rozloučit se (tzn. uvědomit si, na čem můžu stavět a co je pro mě důležité) a být otevřený tomu novému, co přijde.

Nalaďte se zkrátka nadcházejícím jarem, udělejte si radost a kupte si třeba petrklíč v květináči nebo kytici tulipánů.“

Deprese neboli depka

Chybí vám šťastný úsměv na tváři, vůči svému okolí jste podráždění, nebo naopak nekomunikujete vůbec? Nedokážete se radovat z maličkostí a melancholie vámi cloumá každým coulem? Pak čtěte pozorně následujíci odstavec. Možná ani netušíte, co se pod pojmem deprese skutečně skrývá.

U většiny lidí obvykle nejde o skutečnou depresi, ale pouze o špatnou náladu.

Deprese je totiž závažné psychické onemocnění, které je řazeno mezi takzvané „poruchy nálady“. Od pouhé „špatné nálady“ nebo smutku se liší např. svým trváním, příčinou a intenzitou.

Přesná příčina vzniku deprese zatím není bohužel známá.

Mezi pravděpodobné příčiny patří:

  • genetická výbava jedince (u lidí, jejichž příbuzní trpí depresemi, je větší riziko vzniku tohoto onemocnění)
  • dlouhodobý stres (pravděpodobná možnost výskytu je u osob dlouhodobě stresovaných)
  • akutní stresující události (např. úmrtí blízkého člověka, rozvod, propuštění z práce, odchod do důchodu apod.)
  • typ osobnosti (obecně je vyšší riziko onemocnění např. u úzkostných lidí). Na vzniku deprese se může podílet i výchova v rodině (zejména nepřiměřená náročnost a kritičnost rodičů), týrání nebo pohlavní zneužívání v dětství. Deprese však může být vyvolána i některými chorobami, např. poškozením či onemocněním mozku (nádory, roztroušená skleróza, demence), některými léky (např. proti vysokému krevnímu tlaku, perorální antikoncepce, atd.) nebo drogami. Deprese je ale onemocnění „duše i těla“.

Duše jako hybná síla

Aby bylo naše tělo v rovnováze a umělo čelit všem náporům zvenku, nestačí jen zásobovat jej zdravými nápoji a pokrmy, cvičit a mazat kvalitními krémy.

Je prokázáno, že většinu nemocí má na svědomí „nemocná duše“. Neřešené problémy, skrývané emoce, pocity viny, malé sebevědomí... Toto a mnozí další „bubáci“ čas od času naše duše postraší.

Rhonda Byrne ve své knize Tajemství, která právě vychází, říká: „Stáváte se tím, na co nejvíce myslíte, ale také přitahujete to, o čem nejvíc přemýšlíte. Všechno, co v životě prožíváte, si do něj přitahujete.“ Když budete pozitivní ve svém zjevu a postoji, budete přitahovat pozitivní lidi a pozitivní události a situace. Když budete hodně negativní a stále naštvaní, budete přitahovat negativní a naštvané lidi.

Kdo pořád mluví o nemoci – má ji, když někdo pořád mluví o blahobytu – má ho. Nevěříte? Vyzkoušejte tyto jednoduché rady sami na sobě.

Naučte se relaxovat!

Saunování

Sauna je výborným prostředkem, kterým se tělo zbavuje škodlivin i špatné nálady. Pravidelné návštěvy pomáhají posilovat obranyschopnost organismu, snižují výskyt respiračních onemocnění, přinášejí uvolnění a úlevu celému tělu a působí antistresově. V kombinaci s ledovým bazénkem je potní lázeň ideální pro jarní detoxikaci. Sauna není vhodná pro lidi se zánětem žil a vysokým tlakem, srdečními chorobami, epilepsií a pro lidi starší sedmdesáti let. Naopak vhodná je pro děti i kojence po půlroce věku.

Pohyb

Pravidelný pohyb povzbudí krevní oběh, zlepší náladu, odbourá stres, posílí kardiovaskulární systém, a pokud budeme sportovat opravdu poctivě, potem odplavíme z našeho těla i spoustu škodlivin. Jarní počasí a pomalé oteplování nabízí spoustu venkovních aktivit. Je však důležité neopomenout při zvýšeném pohybu dostatek tekutin a dodržovat tak pitný režim. Proto projednou nechte výtah stát a vyjděte těch pár pater pěšky. Někde se začít musí a rázná chůze po schodech navíc skvěle formuje zadeček a stehna.

Dopřejte si masáž

Masáž je přirozeným příjemným a cenově dostupným prostředkem, jak navrátit tělu ztracenou vitalitu. Představuje zklidnění těla i mysli. Zmírňuje civilizační problémy dnešní doby, jako je přetíženost jednostranným postojem či posedem při práci, u lidí s nedostatkem aktivního pohybu apod. Význam masáže je preventivní, léčebný, rekondiční, kosmetický i psychologický.

Potraviny na pročištění

ČAJE

V tomto období je třeba zcela vyloučit z jídelníčků cukry a hodně pít. Ideálním detoxikátorem je zelený čaj, bohatý na antioxidanty, napomáhá trávení a lepšímu zpracování potravy. Také kopřiva a heřmánek jsou vděčnými pomocníky.

JABLKA

Jsou skvělými antioxidanty. Konzumace jablek ve velké míře snižuje tuk a cholesterol a příznivě působí proti zácpě.

ČERVENÁ ŘEPA

Báječně čistí krev. Podporuje činnost střev a zbavuje je škodlivých látek. Alternativní léčitelé ji předepisují pacientům s rakovinovými nádory ve 40denní očistné pitné kúře. Spolu s rajčatovou šťávou údajně snižuje vznik nádorových onemocnění.

ČESNEK a CIBULE

Česnek je přírodní antibiotikum, snižuje z hladinu cholesterolu má i krevní tlak a spolehlivě trávení. vás ochrání před ve parazity. Cibule i přes a svou specifickou vůni čistí ústní dutinu i krev.

PSYLLIUM

Vláknina vyrobená jitrocele indického blahodárný vliv na Před použitím vodě nabobtná omezí tak pocit hladu.

maminka predplatne
Témata: Zdraví, Časopis Maminka, Úklid, Psychické onemocnění, Vděčný pomocník, Přírodní antibiotikum, Duše, Přesná příčina, Srdeční choroba, Jar, Pohlavní zneužívání, Kvalitní krém

Mohlo by vás zajímat
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
Chcete být sexy a stylová máma? Nestyďte se a začněte experimentovat!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Masáže miminek: Pomáhají na bolavé bříško i náladu. Syn byl v extázi
Čtvrté dítě? Princ William už další nechce, prozradila vévodkyně Kate. Proč?
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?

Horoskopy

Váhy Nadřízený vás štve svými hloupými náladami. Kolegům to leze také na nervy, ale naštěstí se vám…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Dina, Bonifác, Aglaja

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné