Maminka.czAlergie

Jaro je tady…a alergie také!

Komerční článek
14. 4. 2015
Jaro je tady…a alergie také!
Pro někoho je jaro krásným obdobím kvetoucích stromů a květin, sluníčka a pohody. Pro některé z nás však představuje toto období boj s téměř neviditelným nepřítelem. I jen několik maličkých pylových částic dokáže změnit alergikovi jarní pohodu v peklo.

Co je to vlastně alergie? Alergie je nepřiměřená reakce organismu na určitou látku, se kterou se běžně setkáváme v našem prostředí. Látky (alergeny), které jsou pro zdravé jedince neškodné, způsobují u alergiků obranné reakce imunitního systému. Zdrojem alergenů může být pyl, prach, peří, srst, některé potraviny či léky, plísně, roztoči, hmyz a jeho bodnutí a další.

Spektrum projevů alergií je velmi široké – od kožních reakcí (zarudnutí pokožky, ekzém, kopřivka), kýchání, alergické rýmy, zarudnutí a slzení očí, dušnost a dechová nedostatečnost, bolest v uších a zhoršení sluchu až po život ohrožující anafylaktický šok.

Alergická onemocnění patří mezi jedny z nejčastějších skupin imunitních onemocnění. Odhaduje se, že 40-60% populace trpí některým druhem alergie. Počet alergiků v populaci stále narůstá, především ve vyspělých zemích a větších městech. Důvodů pro tento nepříznivý trend je několik: znečištěné ovzduší, stres, dědičnost ale i tzv. „hygienická teorie“. V zemích a lokalitách s nižšími hygienickými standardy je procento alergiků mnohem nižší než v „čistých“ domácnostech.

Jednou z nejvíce ohrožených skupin jsou bohužel děti. Pokud jeden z rodičů trpí alergií, dostává jeho potomek do vínku až 30%-ní pravděpodobnost, že bude také alergikem. V případě obou rodičů – alergiků, stoupá tato pravděpodobnost až na 70-80%.

Antihistaminika

Léčba alergie spočívá obvykle v užívání léků – antihistaminik. Podávání antihistaminik je většinou sezónní, podle výskytu daného alergenu v ovzduší. Někteří jedinci bohužel trpí alergií po celý rok a jsou nuceni užívat léky celoročně. Je proto vhodné volit přípravky, které alergika v běžném životě a při jeho aktivitách neomezují.

Při výběru antihistaminik by měl být kladen důraz na dostatečný bezpečnostní profil dané značky léku, především u dětí. Dále je vhodné informovat se o způsobu dávkování léku (ideálně 1x denně) a úrovní sedativnosti tak, aby co nejméně narušilo běžné denní aktivity. Toto hledisko je klíčové především pro povolání, které vyžadují stálou pozornost (např. obsluha strojů, profesní řidiči, piloti, ale i pro zachování pozornosti dětí ve škole).

V období grilování, sezony zahradních posezení s přáteli, je také důležité myslet na interakci léku s případným užíváním jídla nebo zda nepotencuje účinek alkoholu.

www.lekarna.cz

Témata: Alergie

Mohlo by vás zajímat
Otce svého dítěte neprozradím, říká Míša Maurerová
Manžel mi pomohl, když jsem se dusila. Syn se ho od té doby bojí
11 signálů, které vám i bez testu prozradí, že jste těhotná
To je ale bříško! Takhle vypadá těhotenství s trojčaty týden po týdnu
Mámy jsou na sebe zlé, vyslechla jsem si tolik urážek, říká Gabriela Lašková
Mateřská je někdy vojna. A Mates není žádná uťáplina, říká Nikol Štíbrová
Nikol Štíbrová to schytala od matek! Vyčetly jí, že syn patlá po výloze
Mámy, bojujte za své malé tužby, vzkazuje Marie Doležalová ve fejetonu
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?

Horoskopy

Beran Dnešek je dokonalý pro navazování jakýchkoliv kontaktů, nových přátelství, partnerských svazků. Úterek…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Monika, Konstantin, Eleni

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu