Maminka.czAlergie

Jaro je tady…a alergie také!

Pro někoho je jaro krásným obdobím kvetoucích stromů a květin, sluníčka a pohody. Pro některé z nás však představuje toto období boj s téměř neviditelným nepřítelem. I jen několik maličkých pylových částic dokáže změnit alergikovi jarní pohodu v peklo.
Komerční článek
14. 4. 2015
Jaro je tady…a alergie také!

Co je to vlastně alergie? Alergie je nepřiměřená reakce organismu na určitou látku, se kterou se běžně setkáváme v našem prostředí. Látky (alergeny), které jsou pro zdravé jedince neškodné, způsobují u alergiků obranné reakce imunitního systému. Zdrojem alergenů může být pyl, prach, peří, srst, některé potraviny či léky, plísně, roztoči, hmyz a jeho bodnutí a další.

Spektrum projevů alergií je velmi široké – od kožních reakcí (zarudnutí pokožky, ekzém, kopřivka), kýchání, alergické rýmy, zarudnutí a slzení očí, dušnost a dechová nedostatečnost, bolest v uších a zhoršení sluchu až po život ohrožující anafylaktický šok.

Alergická onemocnění patří mezi jedny z nejčastějších skupin imunitních onemocnění. Odhaduje se, že 40-60% populace trpí některým druhem alergie. Počet alergiků v populaci stále narůstá, především ve vyspělých zemích a větších městech. Důvodů pro tento nepříznivý trend je několik: znečištěné ovzduší, stres, dědičnost ale i tzv. „hygienická teorie“. V zemích a lokalitách s nižšími hygienickými standardy je procento alergiků mnohem nižší než v „čistých“ domácnostech.

Jednou z nejvíce ohrožených skupin jsou bohužel děti. Pokud jeden z rodičů trpí alergií, dostává jeho potomek do vínku až 30%-ní pravděpodobnost, že bude také alergikem. V případě obou rodičů – alergiků, stoupá tato pravděpodobnost až na 70-80%.

Antihistaminika

Léčba alergie spočívá obvykle v užívání léků – antihistaminik. Podávání antihistaminik je většinou sezónní, podle výskytu daného alergenu v ovzduší. Někteří jedinci bohužel trpí alergií po celý rok a jsou nuceni užívat léky celoročně. Je proto vhodné volit přípravky, které alergika v běžném životě a při jeho aktivitách neomezují.

Při výběru antihistaminik by měl být kladen důraz na dostatečný bezpečnostní profil dané značky léku, především u dětí. Dále je vhodné informovat se o způsobu dávkování léku (ideálně 1x denně) a úrovní sedativnosti tak, aby co nejméně narušilo běžné denní aktivity. Toto hledisko je klíčové především pro povolání, které vyžadují stálou pozornost (např. obsluha strojů, profesní řidiči, piloti, ale i pro zachování pozornosti dětí ve škole).

V období grilování, sezony zahradních posezení s přáteli, je také důležité myslet na interakci léku s případným užíváním jídla nebo zda nepotencuje účinek alkoholu.

www.lekarna.cz

Témata: Alergie
Mohlo by vás zajímat
Ponožky od babičky jsou projekt, který dělá babičky šťastnějšími. A taky geniální dárek
Už jsme zase nemocní... co měsíc, to nemoc
Jak vybrat lyže pro děti? Dbejte na kvalitu a bezpečnost
Poradna: Nákup dárků v eshopech. Jak řešit výměnu zboží?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu