Maminka.czPředškolák

Je agresivní, často se budí? Možná trpí úzkostí. Potřebuje vaši pomoc!

Simona Procházková 27.  11.  2019
Chová se jinak? Reaguje přehnaně emotivně? Nechce se mu do mluvení? Má problémy s usínáním a v noci se často budí s pláčem nebo křikem? Nemá kamarády? Určité obavy, nejistoty a stresy jsou u čtyř nebo pětiletých ratolestí pochopitelné, jenže kdy zpozornět a jak odhadnout, co už není normální?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Problém nastává ve chvíli, kdy úzkosti a pohnutky s ní spojené začnou ovlivňovat každodenní život dítěte, potažmo celé rodiny. V případě, kdy se strach, bojácnost, přecitlivělost a úzkost stanou patologickými, mohou vést k dalším, a mnohdy závažným komplikacím, sociálním poruchám, problémům s chováním a učením, dokonce i k depresi. Proto je na místě mít se na pozoru a všímat si veškerých změn, které se s ratolestí dějí. I sebemenší problémy je totiž lepší řešit hned, než narostou do obřích rozměrů.

Čeho se bojíš?

„Když si naše čtyřletá dcera začala stěžovat, že ji bolí každý den žaludek a bříško, první, co mě samozřejmě napadlo, bylo vzít ji k pediatrovi. Ten nezjistil žádný problém, naordinoval pouze dietu. Ta vůbec nepomohla, bolesti přetrvávaly. Navíc jsem si všimla, že se v noci čím dál častěji budí, téměř pravidelně mě s pláčem a fňukáním volala k sobě nebo rovnou přišla za námi do postele a nechtěla se hnout. Vygradovalo to v intenzivní separační úzkost, kdy jsem se v podstatě nemohla vzdálit z jejího dosahu, aniž by nenásledoval hysterický výlev a vyděšený křik. Bylo mi jasné, že to není v pořádku. Připadalo mi, jako by ji celou svíral nevysvětlitelný strach, ovšem nedostala jsem z ní z čeho ani co se děje. Pomohl až psycholog,“ vzpomíná Daniela (38), maminka Sáry (7) a Aleše (5).

Strach ze tmy má většina dětí. Pomůže noční světýlko. Pozor ale na modré!

Stydí se, nebo má strach?

Když se s dítětem začne cokoli dít a najednou je všechno jinak, začnou rodiče často panikařit a netuší, co si počít. Co je správně? Jak zjistit, proč je tak extrémně tiché a plaché, zda se jen stydí, nebo ho přepadá neovladatelná panika kdykoli, kdy se jen přiblíží cizí člověk, musí nastoupit do autobusu nebo se neúprosně blíží odchod do školky? „Je zcela normální a přirozené, že se děti v předškolním věku obávají nebo se cítí nejistě kdykoli, kdy mají udělat, podstoupit nebo vyzkoušet něco dosud neznámého a nepoznaného. Vyděsit je můžou nové situace i noví lidé, kteří jim vstupují do života. Potíže se mohou objevit například, když se rodina rozroste a narodí se sourozenec, když dostanou ve školce jinou paní učitelku nebo se po prázdninách vracejí „rozdivočené“ k běžným povinnostem a denní rutině. Zpravidla se podobné změny spontánně ukočírují, problém ale nastává, pokud se nejistota, obavy a úzkostné stavy změní v „asociální“ chování a začnou dítěti komplikovat život. Zde už nastává čas na konzultaci s odborníkem,“ vysvětluje psycholožka a rodinná koučka Amanda Zaidman.

Pozor, dítě, které vyděšeně křičí ze spaní, nikdy nebuďte! Víte, co jinak hrozí?  

Všímejte si!

Veškeré emoce, které pociťujeme, jsou doprovázeny různými tělesnými projevy a také specifickým způsobem jednání. Úzkost je tělesná a emoční reakce na hrozbu, která je nejasná a těžko rozpoznatelná, obzvláště pro nevyzrálé dítko ve věku, kdy se bouřlivě rozvíjí fantazie a představivost. „Klíčem je včas a správně rozpoznat závažnost „symptomů“, které sledujeme u potomka, a všímat si, do jaké míry negativně ovlivňují jeho schopnost radovat se ze života, užívat si běžné radosti. Dávejte pozor zejména na extrémní a nadměrnou přítulnost, majetnické chování, sklony k bouřlivě afektivním reakcím nebo naopak apatii, zasmušilost, potíže s usínáním, nechutenství, roztržitost a roztěkanost. Podezřelé je rovněž to, když dítě zčistajasna začne bojovat s věcmi, které už dříve zvládalo a umělo a najednou představují problém,“ radí Amanda Zaidman.

Bojí se až moc? Poradíme, jak dítě naučit zvládat strach! Tohle funguje

Tohle pro něj udělejte!

Jak můžete svému dítěti v boji s úzkostí pomoci? V první řadě trpělivým a empatickým přístupem, konejšivým tónem hlasu, případně různými uklidňujícími a relaxačními technikami. Jak se chovat v případě úzkostné či panické „ataky“ ?

  • I když se cítíte pod tlakem a v psychické nepohodě kvůli chování dítěte, nedávejte najevo zlost, podráždění a rozladění. V první řadě se snažte usilovně najít svůj vlastní klid, udržet emoce na uzdě.
  • Vezměte dítko do náruče, pevně ho obejměte, pomazlete, pohlaďte, jemně a něžně se s ním pokuste promluvit a nepřestávejte, dokud se nezklidní.
  • Popište situaci, která úzkostný stav přivodila, a nahlas vyjmenujte a přibližte veškeré pocity, které může dítě zrovna prožívat. Vysvětlete, že na nich není nic špatného, jen s nimi musíme umět lépe pracovat a usměrňovat je.
  • Identifikujte konkrétní zdroje strachů a úzkosti vašeho potomka. Pro příklad, pokud se bojí zůstávat sám v koupelně, respektujte to a projevte pochopení. Řekněte třeba: „Ano, vím, že máš strach, že když budeš sám v koupelně, mohlo by se stát něco ošklivého. Není na tom nic špatného, nic se přeci neděje, počkám hned u dveří, domluveno?“
  • Pokaždé, když se ocitnete v náročné situaci, vyprávějte si společně celý příběh o tom, co se všechno přihodilo. A dělejte si poznámky do bloku nebo na nástěnku, abyste si příště, až se ocitnete v další, podobně těžké situaci, mohli připomenout, poslouží jako útěcha i poučení.
Dětská úzkost má mnoho podob, jednou z nich je agrese!
Témata: Zdraví, Rodina a vztahy, Děti, Předškolák, Péče o dítě a jeho výchova, Chování a vztahy, pomoc, úzkost, Strach, Vaš, Pláč, Nejistota, Křik, Chování, Usínání, Tón hlasu, Panika, Amanda, Panic, Rozladění, Ratolest, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty
Nejmladší matka ve Velké Británii otěhotněla už v 11 letech! Dceru jí odebraly úřady, dodnes se s tím nevyrovnala
Mrázková Dita
Životní příběh
Chlapec žil pouhých 10 dní. Společně strávený čas pro nás byl požehnáním, tvrdí rodina. Jejich dojemný příběh obletěl celý svět
Formánková Simona
Příběhy