Maminka.czAlergie

Je alergie dědičná? Když jsou oba rodiče alergici, riziko roste

Simona Procházková 21.  3.  2021
Je alergie dědičná? Když jsou oba rodiče alergici, riziko roste
Pravděpodobnost vzniku alergického onemocnění roste, pokud jste alergičtí vy, rodiče. Jak ovlivní rozvoj alergie dědičnost z matčiny či otcovy strany? Kdy navštívit alergologa a co znamená a čím pomáhá alergenová imunoterapie? Vysvětlí MUDr. Iva Pončáková z Centra alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce v Praze.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Otázku, zda je alergie dědičná a může se přenášet na potomky, si pokládá stále více rodičů. Jak to tedy je a co můžeme ovlivnit? Poradí alergoložka a imunoložka.

MUDr. Iva Pončáková z Centra alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce v Praze

Alergické onemocnění jako takové není dědičné. To, co rodiče dávají svému potomkovi do vínku, je genetická predispozice k jeho rozvoji.  Jde o nadměrnou reakci na alergeny, která se může projevit formou ekzému, alergickou rýmou, astmatem a podobně. Automaticky to ale neznamená, že se alergie během života projeví. Šance, že dítě bude alergik a přitom jeho rodiče žádnou alergií netrpí, je přibližně 20 %. Pokud je jeden z rodičů alergický, úměrně se zvyšuje riziko až na 40 %. V případě, že mají alergii oba rodiče, je riziko zvýšené až na 75–80 %. Riziko přenosu alergického onemocnění je také asi 4× vyšší, je-li alergická matka.

Pro alergiky a jejich děti je zásadní i prostředí, ve kterém žijí. Tím je myšleno například vzduch, který dýchají, pravidelný úklid domácnosti, kouření v domácnosti, zvážit byste měli i domácí mazlíčky.

Alergické onemocnění má mnoho podob. Od kožní reakce přes stálou rýmu až po nebezpečné astma. Nejčastějším alergickým onemocněním je alergická rýma. V České republice jí trpí kolem 10–20 % všech dětí. První příznaky se obvykle projeví po pátém roce života, může se však rozvinout i u menších dětí. Jde o zánětlivé onemocnění nosní sliznice, které se po kontaktu s alergeny (např. pyly, plísněmi, roztoči) projevuje svěděním, pálením nosu, vodnatým výtokem, kýcháním a pocitem ucpaného nosu. Někdy jsou patrné i oční příznaky – slzení a svědění očí a zarudnutí spojivek. Častá je i únava, bolesti hlavy, problémy s koncentrací či spánkem.

Zhoršuje Covid-19 potíže malých alergiků a astmatiků? Tohle byste měli vědět!

Máte-li nějaké podezření, že by vaše dítě mohlo být alergikem, a případně i vy sami jste alergici, s návštěvou lékaře neváhejte. Vyšetřit lze už děti v kojeneckém věku, a začít tak s optimální léčbou opravdu brzy. Mějte na paměti, že například alergickou rýmu způsobují hlavně sezónní pyly. Léčbu byste proto měli zahájit ještě dříve, než se v ovzduší objeví. Ideální jsou k tomu zimní měsíce.

Ke zlepšení alergického onemocnění pomůžou obecně antihistaminika například ve formě sprejů do nosů. Ty však příznaky pouze potlačují. Léčit alergii lze ale specifickou alergenovou imunoterapií, která je dostupná kromě kapek a injekce i ve formě rychlorozpustných tabletek bez nutnosti zapíjení. Tato léčba má však u dětí svoji věkovou hranici, je vhodná už pro pětileté alergiky. Poraďte se proto s alergologem.

Už v únoru zahajuje pylovou sezonu líska. Přidává se olše a následuje bříza či topol. Čím teplejší jaro, tím rychlejší nástup alergenů může být. Zajímavostí je, že některé pyly stromů se kříží i s alergiemi na potraviny. Například pokud vás svědí v ústech, když sníte oříšky, můžete být alergičtí na pyl břízy. I s touto nepříjemností v podobě alergie na potraviny alergenová imunoterapie dokáže pomoct.

VIDEO: Co to znamená, když dítě kašle a zní to jako " štěkot" ?

Astma není tragédie! U poloviny dětí odezní, říká lékař. Na co dávat pozor?
Je to alergie, nebo jenom rýma? Takhle to poznáte!
8 nejčastějších projevů potravinové alergie. I rýma a astma
Témata: Zdraví, Děti, Rodiče, Imunita, Děti a nemoci, Atopický ekzém, Alergie, Astma, riziko, Tragédie, Česká republika, Nemocnice na Homolce, Praha, Alergik, Děd, Imunoterapie, Onemocnění, Imunologie, MUDr., Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Pálení žáhy trápí většinu těhotných. Proč? A jaké jídlo raději vynechat?
Procházková SimonaLáchová Michaela
Těhotenství
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy
Jak se rodí v Česku? Více ambulantních i vyvolávaných porodů, různé polohy u tlačení a méně přípravy
Víchová Tereza
Průvodce porodnicemi
Markéta a porod miminka koncem pánevním: V hlavě jsem měla nastaveno, že se Anežka narodí přirozeně!
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu