Maminka.czAlergie

Je alergie dědičná? Když jsou oba rodiče alergici, riziko roste

21. 3. 2021
Je alergie dědičná? Když jsou oba rodiče alergici, riziko roste
Pravděpodobnost vzniku alergického onemocnění roste, pokud jste alergičtí vy, rodiče. Jak ovlivní rozvoj alergie dědičnost z matčiny či otcovy strany? Kdy navštívit alergologa a co znamená a čím pomáhá alergenová imunoterapie? Vysvětlí MUDr. Iva Pončáková z Centra alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce v Praze.

Otázku, zda je alergie dědičná a může se přenášet na potomky, si pokládá stále více rodičů. Jak to tedy je a co můžeme ovlivnit? Poradí alergoložka a imunoložka.

MUDr. Iva Pončáková z Centra alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce v Praze

Alergické onemocnění jako takové není dědičné. To, co rodiče dávají svému potomkovi do vínku, je genetická predispozice k jeho rozvoji.  Jde o nadměrnou reakci na alergeny, která se může projevit formou ekzému, alergickou rýmou, astmatem a podobně. Automaticky to ale neznamená, že se alergie během života projeví. Šance, že dítě bude alergik a přitom jeho rodiče žádnou alergií netrpí, je přibližně 20 %. Pokud je jeden z rodičů alergický, úměrně se zvyšuje riziko až na 40 %. V případě, že mají alergii oba rodiče, je riziko zvýšené až na 75–80 %. Riziko přenosu alergického onemocnění je také asi 4× vyšší, je-li alergická matka.

Pro alergiky a jejich děti je zásadní i prostředí, ve kterém žijí. Tím je myšleno například vzduch, který dýchají, pravidelný úklid domácnosti, kouření v domácnosti, zvážit byste měli i domácí mazlíčky.

Alergické onemocnění má mnoho podob. Od kožní reakce přes stálou rýmu až po nebezpečné astma. Nejčastějším alergickým onemocněním je alergická rýma. V České republice jí trpí kolem 10–20 % všech dětí. První příznaky se obvykle projeví po pátém roce života, může se však rozvinout i u menších dětí. Jde o zánětlivé onemocnění nosní sliznice, které se po kontaktu s alergeny (např. pyly, plísněmi, roztoči) projevuje svěděním, pálením nosu, vodnatým výtokem, kýcháním a pocitem ucpaného nosu. Někdy jsou patrné i oční příznaky – slzení a svědění očí a zarudnutí spojivek. Častá je i únava, bolesti hlavy, problémy s koncentrací či spánkem.

Zhoršuje Covid-19 potíže malých alergiků a astmatiků? Tohle byste měli vědět!

Máte-li nějaké podezření, že by vaše dítě mohlo být alergikem, a případně i vy sami jste alergici, s návštěvou lékaře neváhejte. Vyšetřit lze už děti v kojeneckém věku, a začít tak s optimální léčbou opravdu brzy. Mějte na paměti, že například alergickou rýmu způsobují hlavně sezónní pyly. Léčbu byste proto měli zahájit ještě dříve, než se v ovzduší objeví. Ideální jsou k tomu zimní měsíce.

Ke zlepšení alergického onemocnění pomůžou obecně antihistaminika například ve formě sprejů do nosů. Ty však příznaky pouze potlačují. Léčit alergii lze ale specifickou alergenovou imunoterapií, která je dostupná kromě kapek a injekce i ve formě rychlorozpustných tabletek bez nutnosti zapíjení. Tato léčba má však u dětí svoji věkovou hranici, je vhodná už pro pětileté alergiky. Poraďte se proto s alergologem.

Už v únoru zahajuje pylovou sezonu líska. Přidává se olše a následuje bříza či topol. Čím teplejší jaro, tím rychlejší nástup alergenů může být. Zajímavostí je, že některé pyly stromů se kříží i s alergiemi na potraviny. Například pokud vás svědí v ústech, když sníte oříšky, můžete být alergičtí na pyl břízy. I s touto nepříjemností v podobě alergie na potraviny alergenová imunoterapie dokáže pomoct.

VIDEO: Co to znamená, když dítě kašle a zní to jako " štěkot" ?

Astma není tragédie! U poloviny dětí odezní, říká lékař. Co dodržovat?
Je to alergie, nebo jenom rýma? Takhle to poznáte!
8 nejčastějších projevů potravinové alergie. I rýma a astma
Maminka ROKU 2021
Témata: Zdraví, Děti, Alergie, Imunita, Rodiče, Atopický ekzém, Děti a nemoci, Astma, Onemocnění, MUDr., Česká republika, Imunologie, Alergik, Praha, Nemocnice na Homolce, Imunoterapie

Mohlo by vás zajímat
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
V cizím těle: Těmhle slavným kráskám odnosila a porodila dítě náhradní matka
Emma Smetana je podruhé maminkou. Výběrem jména opět šokovala!
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zemřel princ Philip, manžel britské královny Alžběty II. Modrá krev dál koluje v jeho pravnoučatech
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Ornella Koktová je potřetí mámou. Porod byl přesně po roce!
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po

Horoskopy

Rak V druhé půlce týdne se vám začne dařit lépe, což ovšem neplatí pro profesní dráhu. Šéf je stále…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Irena, Bernadeta, Irini

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné